Z góry widać lepiej

Od 10 maja w Parku Staromiejskim w Łodzi można oglądać zdjęcia z ponad 150. krajów. Wystawa potrwa do 15 lipca. Jest doskonałym dokumentem stanu naszej planety. Ma służyć przede wszystkim promowaniu otwartości kulturowej.Przygotowania do wystawy trwały dość długo. Organizatorzy wystawy zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Młodzi ludzie, studenci rozmaitych kierunków łódzkich uczelni, między innymi: etnologii, kulturoznawstwa czy socjologii pracowali w Parku Staromiejskim przy ulicy Północnej, gdzie 10 maja odbył się wernisaż. Ekipa związana z biurem "Światowid" zajęła się reklamą, promocją i kontaktami z dziennikarzami z Polski i świata, których nie mogło przecież zabraknąć podczas wystawy.

Autorem prezentowanych fotografii jest Francuz, Yann Arthus Bertrand. Ziemia jest dla niego dziełem sztuki, dlatego też podjął się wielkiego zadania. Efektem 400 godzin spędzonych w helikopterze są zdjęcia, jakie od 10 maja można oglądać w Łodzi. Wystawa nosi tytuł "Ziemia z nieba", ponieważ na fotografiach nasza planeta została pokazana z lotu ptaka. Najwcześniej, w 2002 roku, zdjęcia można było zobaczyć w stolicy, rok później w Krakowie, w 2004 roku w Poznaniu. Do 1 maja 2004 roku fotografie Yanna Arthusa Bertranda prezentowane były w Zabrzu. Teraz przyszła kolej na Łódź.

Wystawa adresowana jest do wszystkich, którzy interesują się fotografią, ale nie tylko. Naszym obowiązkiem jest o nią dbanie o planetę, na której żyjemy. Niektóre miejsca Ziemi są jednak dewastowane, niszczone. Ale nie brakuje pięknych obrazów i te, które udało się zachować, mają nam uświadomić ulotność chwili.

Kto wie co stanie się jutro, za miesiąc czy za kilka lat? Może po pięknych miejscach nie będzie już śladu. Musimy chronić Ziemię przed zniszczeniem. Takie jest główne przesłanie tej wystawy fotograficznej. Każdy kto - podobnie jak Yann Arthus Bertrand - uważa, że "ziemia jest dziełem sztuki" powinien zobaczyć fotografie. Wystawa ma na celu promocję idei Zrównoważonego Rozwoju i otwartości na inne kultury.

Ziemia prezentowana z lotu ptaka to olbrzymia dawka pozytywnej energii. A ta bierze się po prostu z możliwości obcowania z pięknem. Taka właśnie jest nasza planeta. Ci, którzy w to wątpią, wystawę tę powinni zobaczyć koniecznie.

Skrót artykułu: 

Od 10 maja w Parku Staromiejskim w Łodzi można oglądać zdjęcia z ponad 150. krajów. Wystawa potrwa do 15 lipca. Jest doskonałym dokumentem stanu naszej planety. Ma służyć przede wszystkim promowaniu otwartości kulturowej.

Dział: 

Dodaj komentarz!