Gadki z Chatki kończą roczek
Na początku był św. Mikołaj. Później Orkiestra pod Jego wezwaniem. W maju mija rok od powstania "Gadek z Chatki" - jedynego pisma folkowego w Polsce, redagowanego przez lubelskich studentów, związanych z Orkiestrą.
Na początku był św. Mikołaj. Później Orkiestra pod Jego wezwaniem. W maju mija rok od powstania "Gadek z Chatki" - jedynego pisma folkowego w Polsce, redagowanego przez lubelskich studentów, związanych z Orkiestrą.
Ewolucja "muzyki świata"/"world music" dokonuje się na naszych oczach, a postrzeganie owych przeobrażeń stało się etapem świadomości Nowej Epoki. Jej aspektem stały się procesy kulturowej tożsamości oraz identyfikacji, pozwalające na kontestację relacji i wartości grupowych i publicznych, a zarazem na zachowanie tego, co indywidualne i własne. Jeszcze niedawno wystarczyło rozpoznać, choćby pobieżnie wątki czy elementy kultury orientalnej, by zahaczyć o metafizykę, ezoterykę i tajemnicę. Zasada reprezentacyjności wydawała się obejmować swym zasięgiem znaczną większość społecznych relacji.
Polski rynek wydawniczy nie rozpieszcza entuzjastów kultury ludowej. Książek na ten temat należy zazwyczaj szukać w antykwariatach, gdzie osiągają zawrotne ceny. Niekiedy w księgarniach można natknąć się na niskonakładową, naukową pozycję, która dla przeciętnego czytelnika jest zbyt trudną lekturą. W zeszłym roku ukazało się jedno wydawnictwo przyciągające wzrok już samą staranną, albumową oprawą - "Święta polskie, tradycja i obyczaj" autorstwa Barbary Ogrodowskiej (Wydawnictwo Alfa" 1996).
Oto krótki reportaż z mini - trasy grupy ARCHINTA oraz JANUSZA REICHELA. Ta pierwsza nazwa jest dla czytelników Gadek już znana - Archinta wystąpiła bowiem podczas ostatnich "Mikołajek Folkowych". Janusz Reichel jest być może dla czytelników Gadek mniej znaną postacią. Janusz - wcześniej związany z elektryczną sceną alternatywną - od 1991 roku realizuje swoje solowe projekty, koncertując i nagrywając kasety z akustycznymi balladami. Jego oryginalny styl mieści się gdzieś w pobliżu dokonań takich artystów jak Bob Dylan, Billy Bragg czy Danbert Nobacon. Janusz udziela się muzycznie również w grupie Archinta.
Dyskusja, jaka rozpoczęła się ostatnio na polu polskiego folkloru, jest z grubsza rzecz biorąc konfrontacją dwóch sił, zwanych czasem "współczesną" i "konserwatywną". Nurt pierwszy jest dzieckiem zachodniego kosmopolityzmu i skrajnego pluralizmu i łączy się ze sformułowaniem "muzyka świata". Cechuje ją użycie muzyki wszelkich kontynentów, narodów i regionów "globalnej wioski" traktowanej jako materiał dźwiękowy oraz hiper-romantyczne wyniesienie twórcy "world music", którego akt twórczy przynosi zupełnie nową, wyższą jakość. (Wykonawca utworu otrzymuje przecież drobny ułamek dochodu jego autora.)
Kiedy Archanioł otworzył bramy raju, aby wygnać Adama i Ewę, cudowny odblask padł na ziemię. Z Bożej woli powraca on każdego roku właśnie w maju, w najpiękniejszym z miesięcy. Tak głosi legenda. Inna mówi, że Bóg stworzył świat w maju. Zresztą, nieważne jak było. Ważne jest, że maj istnieje naprawdę. Maj - czas czaru, poezji, piękna jeszcze dziewiczego. Zaręczyny ziemi. Prześliczny romans nie znający powszedniego dnia.
"Rodzina, rodzina
po szerokim świecie.
Nie jeden rok przejdzie nim się ona zejdzie.Drodzy przyjaciele,
Witam Was bardzo serdecznie na kolejnych "Bukowińskich Spotkaniach". Witam wszystkich starą, bukowińską śpiwanką o rodzinie, która rozsypała się po całym świecie, i o tym, że wielu lat trzeba, by się ona zeszła...
Dotychczas Orkiestra kojarzona była głównie z repertuarem łemkowskim, bojkowskim i huculskim. Ta płyta i kaseta zawiera wyłącznie piosenki polskie. Nie oznacza to jednak, że Orkiestra "przerzuciła" się na inny repertuar, na przykład po to, by unosić się na fali mody na polskość. Muzyka "Czas do domu" jest raczej kontynuacją naszych wcześniejszych zainteresowań i istnieje ścisły, chociaż może nie tak oczywisty i wyraźny, związek pomiędzy nią, a historią zespołu. Można spróbować ująć go odwołując się do naszych związków z chodzeniem po górach. Zanim doszło do powstania Orkiestry, były bowiem wyprawy w Beskid Niski i Bieszczady; zwykła - wydawałoby się - turystyka piesza w niewątpliwie niezwykłych górach.
Krotoszyński Ośrodek Kultury
oraz
Agencja Artystyczno Promocyjna "Folk Time"
z Warszawy
zapraszają wszystkie młode zespoły i solistów
grających muzykę folkową
do udziału w Konkursie
Kliknij "cały artykuł", aby zobaczyć program festiwalu.
Kliknij "cały artykul", aby zobaczyć program festiwalu.
Zapowiedż festiwalu. Kliknij "cały artykuł".
Program festiwalu - kliknij "cały artykuł".