Artykuły z działu: Prezentacja

Kolberg kontra disco polo Bitwa o literaturę

139 (6 2018) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Prezentacja To jest pełna wersja artykułu!

„Kolberg kontra disco polo” – tak nazwano jedną z „Bitew o literaturę” w Teatrze Starym w Lublinie, która odbyła się 20 listopada 2018 roku. Gościem spotkania, prowadzonego przez Łukasza Drewniaka, był laureat m.in. Nagrody im. Władysława Stanisława Reymonta i Nagrody Literackiej „Nike” Marian Pilot.

Fot. Dorota Awiorko / Teatr Stary w Lublinie: Marian Pilot

W każdej nucie nostalgia Amerli

130 (3 2017) Autor: Agnieszka Matecka-Skrzypek Dział: Prezentacja To jest pełna wersja artykułu!

Płyta „Amerli” jest szczególna, bo oprócz wartości artystycznych niesie ze sobą społeczne przesłanie. Belgijska Muziekpublique (NGO zajmującą się popularyzacją muzyki świata) zebrała około 20 uchodźców z Syrii, Iraku, Afganistanu, Pakistanu i Tybetu – grupę wirtuozów z różnych regionów świata, którzy zapuścili korzenie w Belgii i którzy mają nadzieję, że ich głosy zostaną usłyszane poprzez muzykę. Są to doświadczeni muzycy, którzy uczyli się na wielu prestiżowych akademiach muzycznych Bliskiego Wschodu i pochodzą z wielu różnych ośrodków artystycznych rozproszonych wzdłuż dawnego jedwabnego szlaku. Wspólnie stworzyli projekt, który pomógł im znaleźć własne miejsce i rozpocząć nowe życie w Belgii. Ta płyta buduje mosty pomiędzy muzykami oraz rożnymi tradycjami, które reprezentują.

Kaszuby na orkiestrę dętą! Melodie z Kaszub

120 (5 2015) Autor: Beata Zielonka Dział: Prezentacja To jest pełna wersja artykułu!

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie stworzyły wspólnie Bibliotekę Orkiestr Dętych Kaszub, Kociewia i Powiśla. Właśnie ukazał się tom pierwszy tego bardzo potrzebnego wydawnictwa, pt. Alfons Pater. Melodie z Kaszub w opracowaniu na orkiestrę dętą, odkrywającego rolę mało znanej części regionalnej kultury muzycznej.

Świecie, świecie, marny świecie... Polskie zwyczaje rodzinne

118 (3 2015) Autor: Agata Kusto Dział: Prezentacja To jest pełna wersja artykułu!

Fonogram Źródeł jest konkursem, organizowanym przez Program 2, Radiowe Centrum Kultury Ludowej od 2008 roku jako inicjatywa z założenia motywująca lokalne społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz artystów. Tak się też stało, że od kilku lat dzięki Fonogramowi Źródeł możemy poznawać i doceniać wartość różnorodnych zasobów archiwów, szczególnie tych z muzyką tradycyjną. Liderem w tym zakresie jest z pewnością Instytut Sztuki PAN, którego zespół pod kierownictwem Jacka Jackowskiego konsekwentnie opracowuje i wydaje płyty z nagraniami polskiej muzyki tradycyjnej, przechowywane w Zbiorach Fonograficznych IS PAN (dawne Archiwum Fonograficzne im. M. Sobieskiego).