Co w numerze 26

Od redakcji

26 (styczeń 2000) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

No i jak wam się, drodzy czytelnicy, podoba? Nie tylko zmienił się układ strony, pojawiły się działy, ubyło parę milimetrów z długości i szerokości. Mamy również nową wyższą o złotówkę cenę (bądź co bądź wciąż jesteśmy monopolistą na rynku) i nową częstotliwość wydawania. Będziemy również dążyć do nowej objętości i regularności pojawiania się. Wszystkie te zmiany zostały wprowadzone pod wpływem spotkania współpracowników "Gadek" w czasie ostatnich "Mikołajków Folkowych".

Jednak, nie owo zebranie było clou programu festiwalu, a rozstrzygnięcie konkursu "Folkowy Fonogram Roku 1999". "Akademia Folkowa" składająca się naprawdę z samych autorytetów przyznała swoje Oskary, nie błyszczące figurki, ale kawałek blachy (no, trochę połyskliwej) na fragmencie grubej, nieco spróchniałej dechy, która jakiś czas temu służyła za podłogę w jednej z podlubelskich chałup. Treściowo był to materiał nagraniowy bez zarzutu, zaskakiwała chałupnicza metoda jej produkcji i dystrybucji. Czy był to w stu procentach produkt rynkowy?

Muzykanci

26 (styczeń 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Zespół uhonorowany Folkowym Fonogramem roku 1999 za płytę pt. "Muzykanci" tworzą dwa małżeństwa: Alicja i Jacek Hałasowie oraz Joanna i Jan Słowińscy. Są to muzycy od lat związani z folklorem, ale zostali "odkryci" dopiero podczas II Festiwalu Muzyki Ludowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja '99". W 1999 zdobyli chyba wszystkie możliwe nagrody na festiwalach folkowych, także Grand Prix podczas "Eurofolku" w Płocku. W roku 2000 będą reprezentować Polskę na Folkowym Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej, który tym razem odbędzie się w Czechach. Z zespołem rozmawia Katarzyna Mróz.<

Golec <sup>u</sup>Orkiestra

26 (styczeń 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

>Beskidzka formacja zrobiła prawdziwą furorę na ubiegłorocznych "Mikołajkach Folkowych". O jej sobotnim koncercie wypowiadali się entuzjastycznie nie tylko widzowie z "zewnątrz", ale i sami organizatorzy (umiejący spojrzeć krytycznie na najbardziej popularnych wykonawców). Jak wielu jednak z nich wiedziało, że mają do czynienia nie tylko z grupą ludzi uzdolnionych i nie szczędzących wysiłku by zadowolić publiczność, ale również (czy przede wszystkim) z prawdziwymi tytanami pracy?

Chudoba

26 (styczeń 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Choć ta wrocławska formacja istnieje już od siedmiu lat, w naszej gazecie piszemy o niej bodajże po raz pierwszy - a szkoda, bo Chudoba w swoim dorobku ma już 2 kasety ("Graj muzyko" - Folk Time 1995r. i "Nasza polka" - Folk Time 1996r.) i płytę kompaktową zatytułowaną "Nasza muzyka" - Folk Time/Pomaton EMI - 1999 zawierającą swego rodzaju mix z wydanych dotychczas nagrań.

Jahiar Group

26 (styczeń 2000) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

W dwudziestym numerze "Gadek z Chatki" pojawił się wywiad z młodym folkowym zespołem - "Jahair Group". Istniał on wtedy niespełna rok (powstał w na początku 1998 r.) i składał się tylko z dwóch osób - Agnieszki Kołczewskiej i Jahiara Azima Irani, którzy do tej pory pozostają trzonem grupy.