Artykuły z działu: Dziedzictwo niematerialne

Praktykowanie śpiewu formą ochrony dziedzictwa Śpiewy pogranicza

168 (5 2023) Autor: Agnieszka Matecka-Skrzypek Dział: Dziedzictwo niematerialne

2 września tego roku w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zakończył się projekt pod nazwą „Śpiewy pogranicza ze zbiorów Jana Ignaciuka w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie”. Jego celem było upowszechnienie
repertuaru pieśniowego, jaki w 2003 roku przekazał Muzeum regionalista Jan Ignaciuk. Koordynatorzy projektu, Agata Kusto i Łukasz Tarkowski, zaplanowali szereg wydarzeń. Warsztaty, koncerty i spotkania ze śpiewakami odbywały się w plenerze lubelskiego skansenu. Czy działania te mogą stanowić przykład dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego? Bardzo pozytywny odzew uczestników i odbiorców wydarzeń zdaje się to potwierdzać.

fot. K. Wasilczyk: Panel naukowy. Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, 2 września 2023

Kapitał łemkowskiej pamięci Jerzy Starzyński

167 (4 2023) Autor: Jerzy Starzyński, Autor: Sebastian Kacperski Dział: Dziedzictwo niematerialne

Jerzy Starzyński to Łemko z Legnicy, historyk, etnograf, badacz kultury łemkowskiej, prezes Stowarzyszenia Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,,Świat pod Kyczerą’’. Rozmawiał z nim Sebastian Kacperski.

fot. R. Wyciszkiewicz z arch. Stowarzyszenia Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera

Ku budowaniu wspólnoty Katarzyna Smyk

164-165 (1-2 2023) Autor: Katarzyna Smyk, Autor: Agata Kusto Dział: Dziedzictwo niematerialne

W 2023 roku mija 20 lat od uchwalenia Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, której tekst został przyjęty na 32. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Polska ratyfikowała ten akt prawny w 2011 roku. O zmianach w definiowaniu, interpretowaniu i ochronie zjawisk zaliczanych do obszaru dziedzictwa niematerialnego oraz wyzwaniach i możliwościach dla badaczy i lokalnych środowisk z dr hab. Katarzyną Smyk rozmawiała Agata Kusto.

fot. B. Proll