Artykuły autora: Kinga Strycharz-Bogacz

III Zaduszkowe Zgromadzenie Śpiewacze Lubelski Komitet Pożegnalny

139 (6 2018) Autor: Kinga Strycharz-Bogacz Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

2 listopada 2018 roku o godz. 18.00 na najstarszej lubelskiej nekropolii, czyli cmentarzu przy ul. Lipowej, obok kaplicy katolickiej miało miejsce III Zaduszkowe Zgromadzenie Śpiewacze „Dusze rzewnie zapłakały”. Spotkanie skupiało się wokół wspólnego śpiewu tradycyjnych utworów religijnych, które towarzyszą przejściu człowieka z doczesności do wieczności. Inicjatorem przedsięwzięcia był Paweł Grochocki – psycholog i psychotanatolog, a zarazem śpiewak tradycyjny i pogrzebowy, który uczył się pieśni od Jana Wnuka ze Zdziłowic na Lubelszczyźnie. Przed kilkoma laty, realizując ministerialne stypendium, założył Lubelski Komitet Pożegnalny. Zespół tworzy kilkanaście młodych osób, które cenią wartość i niezwykłe piękno pieśni za zmarłych.

Fot. K. Strycharz-Bogacz

Dziecko w folklorze

137 (4 2018) Autor: Kinga Strycharz-Bogacz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Baranów Sandomierski na Podkarpaciu od ponad ćwierć wieku gości Ogólnopolski Festiwal Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w folklorze”. 17 czerwca 2018 r. odbyła się jego jubileuszowa 25. edycja, dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku funkcjonowania festiwalu jego organizatorzy skutecznie realizują cel, jakim jest zachowanie, kultywowanie i popularyzowanie naszego bezcennego dziedzictwa kulturowego w ramach często zanikających już gatunków folkloru związanego z tematyką dziecięcą.

Fot. K. Strycharz-Bogacz

III Krajowe Seminarium Etnomuzykologiczne

112 (czerwiec 2014) Autor: Kinga Strycharz-Bogacz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 29-30 marca 2014 r. odbyło się w Warszawie III Krajowe Seminarium Etnomuzykologiczne. Organizatorem spotkania było Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie dwóch dni uczestnicy i goście mieli okazję wysłuchać 14 referatów w ramach 5 sesji tematycznych.