Artykuły autora: TMB

Gypsies of Csenyéte - Living music of a Hungarian Gypsy village, Phurikane Gil'a - Ancient Romany Songs

73 (grudzień 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Fonó Records 2002, FA-909-2
Občianske združenie Žudro 2005, ISBN 80-969334-2-6

Dwa niezależnie od siebie wydane krążki, stanowią efekt przeprowadzonych nie tak dawno temu badań terenowych nad folklorem muzycznym mniejszości romskich Węgier oraz Słowacji. Oba wydawnictwa dają stosunkowo rzadko spotykaną na rynku fonograficznym możliwość zetknięcia się z autentyczną muzyką cygańskich wsi.



Šaban Bajramović - Gypsy King of Serbia , Mostar Sevdah Reunion Presents Šaban Bajramović - A Gypsy Legend

71-72 (listopad 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Arc Music 2002, EUCD1760
Times Square Recordings 2002, TSQ 9029

Prezentowane płyty opinają klamrą czasową karierę "króla" współczesnej muzyki romskiej. Życiorys Cygana z Nowego Sadu przypomina scenariusze filmów Kusturicy. Odsiadka w więzieniu (za dezercję z wojska podyktowaną względami miłosnymi, jak wspomina sam artysta), błyskotliwy start na lokalnej scenie muzycznej w latach 60. XX wieku, szybko zdobyta fortuna finansowa, historie o limuzynach i hazardzie w komunistycznej Jugosławii, kariera filmowa, procesy o prawa autorskie do kompozycji, kilka kolejnych wzlotów i upadków. Ile prawdy zawiera się w niezliczonych historiach krążących po Bałkanach wie tylko sam artysta.



Romica Puceanu and the Gore Brothers - Sounds From A Bygone Age Vol. 2, Gabi Luncă Lunca - Două mame pentru-o fată

71-72 (listopad 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Asphalt Tango 2006, CDATR1006
Electrecord 2006, EDC676

Muzica lautareasca... Czyja jest to właściwie muzyka? Rumuńska czy romska? Cygańscy mistrzowie przekazując sobie z pokolenia na pokolenie rzemiosło muzyczne zabawiają rumuńską publiczność - dawniej na bojarskich dworach, dziś w kawiarenkach Bukaresztu oraz kilku innych miast południowej Rumunii. W muzyce romskich zawodowców ludowe tańce rumuńskie, stare miejskie pieśni popularne, silnie zorientalizowane melodie w stylu mahala, czy też liczne zapożyczenia od serbskich i bułgarskich sąsiadów, mimo dzielących je sporych różnic, posłusznie poddają się dyktatowi cygańskiego stylu interpretacyjnego. Dwie najbardziej rozpoznawalne w Rumunii cygańskie divy minionego stulecia, Romica Puceanu i Gabi Lunca, reprezentują miejski odłam tego gatunku, nieco inny, niż szeroko znane w kręgach world music produkcje Taraf de Haidouks. Mniej w nim wiejskiej surowizny, więcej elegancji, wyważenia, nostalgii. To piękna, subtelna i zazwyczaj bardzo smutna muzyka.



Olo Walicki "Kaszëbë"

69 (lipiec 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2007, CD Fonografika OWA 005

Płyta, choć niefolkowa, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Jazzowy kontrabasista Olo Walicki, postanowił uwiecznić zanikający koloryt językowy Kaszub - miejsca, gdzie mieszka i tworzy. "Kaszëbë" to studyjna rejestracja materiału zaprezentowanego po raz pierwszy przed dwoma laty na festiwalu EBU w Gdańsku.



Trebunie-Tutki + Voo Voo-Nootki "Tischner"

68 (kwiecień 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2007, CD Biblioteka Gazety Wyborczej

Muzyczny hołd poświęcony osobie zmarłego przed siedmiu laty "profesora gawędziarza". Współpraca znakomitego rodu podhalańskich muzykantów oraz legendy polskiej sceny niezależnej, grupy Voo Voo, doskonale wpasowuje się w dorobek Tischnera, rozpięty pomiędzy światem rodzinnych gór oraz pracą kapłana, nauczyciela i filozofa.



Gendos "Ham - Dyt (Shaman Tree)"

68 (kwiecień 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD Luna Music LUN 089

Kolejna solowa płyta dobrze znanego polskiej publiczności Gendosa, mającego w swym dorobku współpracę m.in. z grupą Yat-Kha, to ponad pięćdziesiąt minut minimalistycznie potraktowanej muzyki tuwijskiej.



Trigon "7 Steps"

67 (luty 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD Trigon

Formacja określa się jako projekt ethno-jazzowy i choć szufladkowanie tego typu eksperymentów muzycznych nie należy do najłatwiejszych, etykietka "ethno-jazz" najpełniej oddaje styl płyty.



Emil Mihaiu, Kálmán Urszui, Aladár Pusztai "Romanian and Hungarian Music from Central Transylvania" Ardealul Ensemble "Gypsy Music from Transylvania"

66 (grudzień 2006) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2002, CD Etnophonie ETH 005

2003, CD Etnophonie ETH 007

Płyty z tradycyjną muzyką Siedmiogrodu w wykonaniu cygańskich muzykantów. Wyjątkowe połączenie autentycznego folkloru oraz pieczołowicie przygotowanej - pod okiem etnomuzykolog Sperancy Radulescu - syntezy stylów muzycznych tego wielonarodowościowego regionu.



Parno Graszt "Járom az utam... in my world"

66 (grudzień 2006) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2004, CD Fono Records FA-215-2

Sześćdziesiąt minut perfekcyjnie wykonanej, żywiołowej, pozytywnie nastrajającej muzyki węgierskich Romów. Formacja Parno Graszt - kontynuatorzy nurtu zapoczątkowanego przed laty przez zespół Kalyi Jag, revivalu - wykracza poza utarty schemat brzmieniowy gatunku.



Hrocho "Vrchárske srdce Podpol'ania" 1999, CD RB Vydavatežstvo Slovenského rozhlasu

59 (grudzień 2005) Autor: TMB Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!



Krążek prezentuje szczegółowy obraz kultury muzycznej jednej z najbardziej znanych podpolańskich wsi - Hrochot'. Z etnograficzną konsekwencją płyta przedstawia bodajże wszystkie typy przejawów śpiewnego oraz instrumentalnego folkloru, które do dziś zachowały się w żywotnej formie lub istnieją już jedynie na dźwiękowych zapisach z przeszłości. Ciekawostkę stanowią nagrania historyczne z 1929 roku, będące najstarszą dokumentacją fonograficzną muzyki ludowej na Słowacji. Są to hrochoccy muzykanci, których wybrał Karol Plicka do praskiego studia, aby dokonać nagrań (jeszcze na wałkach woskowych).

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

Spevacka Skupina z Telgartu "Pod telgártom, v tej doline" CD Vydavatežstvo Slovenského rozhlasu

59 (grudzień 2005) Autor: TMB Dział: Kraje wyszehradzkie To jest pełna wersja artykułu!



Aranżer oraz prowadzący, Štefan Molota, jest znaną osobą w słowackim ruchu folklorystycznym. Dzięki jego zasługom dokonania wielu zespołów śpiewaczych znalazły się na taśmach i płytach kompaktowych. Jego aranżacje charakteryzują się zaangażowaniem oraz wyczuciem w stosunku do "materiału".

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki: