Co w numerze 73

Od redakcji

73 (grudzień 2007) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Najtrudniejszym zadaniem w tym numerze okazało się wybranie dziesięciu najlepszych polskich utworów. Taka płyta marzeń podsumowująca niejako wszystko, co mieliśmy możliwość posłuchać do tej pory w Polsce. Pojawiło się dużo pytań o kryteria, była walka o każdy przecinek i ogólnie wielkie - jednak w imię przyjaźni - poskramiane emocje. Zachęcam Czytelników do wypisania własnej top listy. Myślę, że dla wielu z Was okaże się to zadanie tak trudne, jak dla naszych autorów sondy, gdyż folk - prawie jak w teorii Darwina - przechodzi różne gwałtowne fazy rozwoju, czasem przemyślane, czasem niekontrolowane.

Żywiołak "Muzyka Psychodelicznej Świtezianki"

73 (grudzień 2007) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Heavy-folk, biometal, folkmetal, hard-folk(!) i ostatnio gothic-folk - te egzotyczne nazwy to karkołomne próby zaszufladkowania muzyki Żywiołaka. Świadczą one przede wszystkim o tym, że jest to definitywnie nowe zjawisko na polskiej scenie.

Orkiestra św.Mikołaja "Lem-agination"

73 (grudzień 2007) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



W najnowszym albumie Orkiestry św. Mikołaja muzyków, z których każdy wędruje trochę inną ścieżką inspiracji, połączyła idea odtworzenia brzmienia kapeli łemkowskiej. Płyta stara się odpowiedzieć na pytanie, jaka byłaby współczesna tradycyjna muzyka łemkowska, gdyby historia łaskawiej obeszła się z Łemkami i ich kulturą.

Andrzej Bieńkowski "Czas harmonii. Pierwsi harmoniści"

73 (grudzień 2007) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!

Muzyka odnaleziona zajmować się będzie promowaniem i popularyzowaniem działań niszowych w obrębie kultury, zwłaszcza muzyki wiejskiej. Powstała z inicjatywy Małgorzaty i Andrzeja Bieńkowskich.

Top lista 10. polskiej sceny folkowej

73 (grudzień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Paulina Łaskarzewska i Jan Konador - serwis www.folk.pl
  • Dariusz Anaszko - serwis www.etno.serpent.pl
  • Małgorzata Jędruch-Włodarczyk - niezależny dziennikarz, producent muzyczny, menadżer Open Sources
  • Joanna Dubrawska-Stępniewska, Joanna ZamorskaAsie Dwie - Gadki z Chatki, Etnoradio
  • Karol "Karol" Ejgenberg - Administrator Listy Muzykant www.muzykant.folk.pl
  • Rafał "Taclem" Chojnacki - serwis www.folkowa.art.pl"

Cztery natury oberka część 3

73 (grudzień 2007) Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

W poprzedniej części scharakteryzowaliśmy pokrótce dwie formy oberka: mazurka - typowego dla południowych subregionów Mazowsza, i okrąglaka - daleko wykraczającego poza samo Mazowsze i niejako spajającego całą kulturę nieparzystego tańca wirowego na terenie Polski.

W niniejszym tekście spróbujemy uwypuklić najważniejsze cechy muzyczne dwóch kolejnych postaci nieparzystego oberka, z których pierwszy łączy cechy tańców sąsiednich podregionów z południa i północy Mazowsza i z Sieradzkiego, a drugi nie jest tańcem jedynie mazowieckim, mając swoje bardzo silne analogie w innych częściach kraju, jest wschodnią obecnością tej ponadregionalnej formy.

Święto górali świata

73 (grudzień 2007) Autor: Gabriela Gacek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

XIX Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem odbył się planowo. Sprzymierzeńcem festiwalu nie okazała się jednak pogoda, która fundowała często w ciągu jednego dnia naprzemiennie upały i ulewne deszcze z wichurami. Nie przeszkodziło to jednak tłumom zainteresowanych uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach festiwalowych. Wielu z nich przedkładało udział w koncertach folklorystycznych w namiocie na Równi Krupowej nad Grand Prix w skokach narciarskich z udziałem samego Adama Małysza...

Harmonia. Historia, produkcja i budowa

73 (grudzień 2007) Autor: Olga Siejna-Bernady Dział: Instrumenty To jest pełna wersja artykułu!

Harmonia to popularny instrument muzyczny w XIX wieku. Najlepiej oddaje cechy tego instrumentu definicja z 1927 roku, która mówi, że "harmonia to instrument muzyczny złożony z miecha, rozsuwanego ręką i klawiaturki regulującej dopływ powietrza do metalowych języczków wydających dźwięki". Istnieje problem, ponieważ w piśmiennictwie nie ma jednoznacznego i utrwalonego nazewnictwa instrumentów: harmonia i akordeon.

TW "Juror"

73 (grudzień 2007) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

"Gadki z Chatki" ujawniają raport swojego agenta z posiedzenia jury Sceny Otwartej 17. Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe"*

ródło: t.w. ps. "Juror"
Przyjął:
Czas: 07.12.2007r. g. 22.05-22.50
Miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka"
Załącznik: protokół z obrad jury

Z tykwą w roli głównej

73 (grudzień 2007) Autor: Anna Rzucidło Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Muzyka Nell' Ambientes i Gadającej Tykwy jest jak dojrzały, piękny owoc... tykwy odmiany Legenaria vulgaris, ale w szczelnie zaplanowanej - niejako zdrewniałej - konstrukcji muzycy potrafią sobie wygospodarować przestrzeń na improwizację i prezentację różnego brzmienia. Zespoły zostały wyróżnione za całokształt przez jury XVII Mikołajków Folkowych (skład obu grup jest ten sam).

Glina niejedno ma imię

73 (grudzień 2007) Autor: Róża Franczak Dział: Warsztat To jest pełna wersja artykułu!

Ze skarbnicy mitów ludzkości dałoby się uskładać całą antologię opowieści o stworzeniu człowieka. Niezależnie od szerokości geograficznej i kręgu kulturowego, z jakiego wywodzą się owe legendy i podania, intrygujące jest to, jak często Wielki Demiurg do stworzenia istoty ludzkiej używa prochu ziemskiego - gliny. Zapewne autorom przekazów bardzo zależało na podkreśleniu wyjątkowości aktu stworzenia: człowiek, władca świata, powstał z marności materiału i doskonałej idei boskości. W tych, niewątpliwie transcendentalnych, opisach kryje się również przekaz o dwoistości natury materiału, jakim jest glina - jej pospolitości i wyjątkowości, uległości i chimeryczności zarazem.

San Bartolo - ziemia czarnej gliny

73 (grudzień 2007) Autor: Joanna Dubrawska Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

W Meksyku, już w czasach przedhiszpańskich, wykonywano rytualne przedmioty ceramiczne, takie jak: figurki, instrumenty muzyczne, świeczniki, ale także naczynia domowego użytku. Przebogate zbiory wyrobów glinianych można zobaczyć w Muzeum Antropologii w stolicy Meksyku. Do dziś meksykańska ceramika jest jedną z najpopularniejszych form rękodzieła ludowego, a wyroby garncarskie są najtańszym produktem tego rzemiosła.

Korczmin - kulturowe dziedzictwo pogranicza

73 (grudzień 2007) Autor: Justyna Janczyk Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 16-29.08.2007 roku na pograniczu polsko-ukraińskim, w Korczminie, odbył się międzynarodowy obóz kulturoznawczy, pod nazwą "Korczmin - kulturowe dziedzictwo pogranicza". Projekt zorganizowany przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, poprzedzał uroczystości Uspinnia, odbywające się tu od kilku lat, mające na celu wcielanie w życie idei dobrosąsiedztwa oraz propagowanie otwartej granicy między Ukrainą a Polską.

O łączeniu ognia z wodą ( W folkowej Sieci)

73 (grudzień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Kiedy w 1965 roku Bob Dylan wystąpił na prestiżowym Newport Folk Festival z grupą muzyków grających na elektrycznych instrumentach, posądzono go o zdradę ideałów folkowej sceny. Również nagrywający z nim w późniejszych latach zespół The Band doczekał się licznych wyzwisk, z których najłagodniejsze określało ich jako trzeciorzędną kapelę pop. Wielkość tego przedsięwzięcia doceniono dopiero po latach, choć krok, jaki zrobił wówczas Dylan, okazał się krokiem w siedmiomilowych butach. Odcinając się od folku przekonał do niego znacznie większą rzeszę słuchaczy, niż ktokolwiek przed nim i po nim.

Folku wiek dojrzały? ( Folk a sprawa polska)

73 (grudzień 2007) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Powszechnie uważa się, że polska scena folkowa naprawdę zaczęła kwitnąć od końca lat osiemdziesiątych. Można by więc uznać nieliczne, za to niezwykle istotne zespoły funkcjonujące i nagrywające wcześniej - choćby Osjana, Kwartet Jorgi czy Raga Sangit za "patronów" folkowego środowiska, które dzięki nim zaistniało owych kilkanaście lat temu.

Dni Jabłonnej

73 (grudzień 2007) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ramach tegorocznych Dni Jabłonnej w dniu 2 września br., w niedzielę w Jabłonnej pod Warszawą miał miejsce koncert folkowy. Impreza odbywała się na łące przyległej do parku pałacowego. Zagrały: Czarne Motyle, Drewutnia i Chojzes Klezmorim. Konferansjerkę prowadził Karol Ejgenberg, znany w środowisku folkowym administrator listy dyskusyjnej Muzykant, odziany w kozackie niebieskie spodnie i wszelkie instrumentarium własnej produkcji - zapełniał luki czasowe miedzy instalowaniem się na scenie poszczególnych zespołów.

Moc Hasarapasy

73 (grudzień 2007) Autor: JW Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Jedenasta edycja Hasarapsy, czyli Festiwalu Sztuk Wszelakich miała miejsce tym razem w kieleckim Pałacyku im. Zielińskich. Festiwal zaczął się ze sporym poślizgiem, ale - jak ogłosił w powitaniu spiritus movens całego przedsięwzięcia - Włodzimierz Kiniorski, żadna poważna impreza nie zaczyna się o czasie. W tym przypadku nie mogło być inaczej, jednak jak się później okazało, opłacało się czekać.

N. H. S. i ethno-jazz

73 (grudzień 2007) Autor: Piotr Piegat Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

p>Po ponad 10 miesiącach od zdobycia I nagrody konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2006, wystąpił w Polsce laureat tej nagrody, białoruski zespół N.H.S. z Mińska. W chłodny wieczór, 13 października, w legendarnym już Składzie Butelek na warszawskiej Pradze, grupa zagrała po raz pierwszy w stolicy. Koncert był nie tylko prezentacją talentów i pomysłów muzycznych młodych Białorusinów, ale również okazją do uczczenia zakończonej właśnie w podwarszawskim studiu sesji nagraniowej ich materiału, mającego wkrótce ukazać się na debiutanckiej płycie.

Magiczny wieczór z Mari Boine

73 (grudzień 2007) Autor: Stefan Bracha Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Słynna lapońska śpiewaczka była gwiazdą warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Jej występ odbył się w ogromnym namiocie ustawionym obok Pałacu Kultury i Nauki. Zainteresowanie lapońską grupą z Mari chyba przerosło oczekiwania organizatorów, bo przed koncertem zabrakło biletów dla wielu ludzi, którzy chcieli je kupić w ostatniej chwili...

Ugnëlakis su Kulgrinda - Žalvarinis, Vedan Kolod, - Plemiena

73 (grudzień 2007) Autor: STF Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Dangus Records 2002, DGCD002
Panfiloffmusic 2007, PNM007

Dwa zespoły, dwa pogańskie kulty, dwie odmienne muzyczne wizje. Rosyjska grupa Vedan Kolod prezentuje nurt tradycyjny muzyki pogańskiej.

Nie można tego powiedzieć o płycie "Žalvarinis" projektu Ugnëlakis su K?lgrinda. Pomysł zrodził się z tego, że dwóch członków metalowego zespołu Ugnëlakis równocześnie działało w zespole K?lgrinda, także pogańskim, ale zdecydowanie skupiającym się na obrzędach, oraz akustycznych pogańskich pieśniach. Otóż ci panowie wpadli na genialny w swojej prostocie pomysł, żeby do tych pięknych starodawnych pieśni dołączyć ostre riffy gitar.



Gypsies of Csenyéte - Living music of a Hungarian Gypsy village, Phurikane Gil'a - Ancient Romany Songs

73 (grudzień 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Fonó Records 2002, FA-909-2
Občianske združenie Žudro 2005, ISBN 80-969334-2-6

Dwa niezależnie od siebie wydane krążki, stanowią efekt przeprowadzonych nie tak dawno temu badań terenowych nad folklorem muzycznym mniejszości romskich Węgier oraz Słowacji. Oba wydawnictwa dają stosunkowo rzadko spotykaną na rynku fonograficznym możliwość zetknięcia się z autentyczną muzyką cygańskich wsi.



Zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

73 (grudzień 2007) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego jako jedna z trzech lubelskich instytucji otrzymała w lipcu tego roku grant z Programu Operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkół artystycznych" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizacja projektu "Wyposażenie Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego" została zakończona w listopadzie.

Mikołajki Folkowe

73 (grudzień 2007) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Mikołajki Folkowe są dziś już swoistym "obrzędem dorocznym" - inicjatywy różnego rodzaju i gatunku dojrzewają, by stanąć oko w oko ze złaknioną publicznością, a nowe ziarno szykuje się do zasiewu. Plonem tegorocznego festiwalu są - jak zawsze - świeże pomysły i nowe znajomości, wrażenia ze spotkania z drugim człowiekiem, drugim artystą. Płyta, którą dziś prezentujemy jest tego doskonałym dowodem. Na jednym krążku grają artyści z Polski, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Węgier, Czech i Pakistanu a ich muzyka przebiega wedle jeszcze innych granic - pobrzmiewają w niej dźwięki japońskie, cygańskie czy afroamerykańskie.