Co w numerze 69

Od redakcji

69 (lipiec 2007) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Lato to dla muzyków folkowych wytężony czas pracy: koncerty, wyjazdy plenerowe i doskonalenie warsztatu. Festiwale, imprezy, podróże artystyczne, eksploracje wsi i nagrania, poza tym rodzina i praca zawodowa - trudno zastać muzyków w jednym miejscu, jeszcze trudniej skłonić ich do pisania. Ale do naszej sondy pod tytułem Przestrzeń do improwizacji w muzyce folkowej udało się nam zaprosić młodych muzykantów, nagrodzonych za swoją twórczość na X Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Kroke "Seventh Trip"

69 (lipiec 2007) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Muzyka Kroke jest nie tylko sięgnięciem do pradawnej kultury Żydów, dowodem na jej istnienie, ale także zaproszeniem do wspólnej refleksji nad tym, co znaczy być człowiekiem. Prezentowany album to połączenie muzyki klezmerskiej i jazzu, wirtuozerii i pasji, przyjemności i głębokich emocji.

Krzywa Grzywa "Krzywa Grzywa"

69 (lipiec 2007) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Istniejące od ponad dwóch lat trio jest współczesnym, polsko-bułgarskim zespołem na wzór dawnych kapel amatorskich. Gra wszędzie, gdzie jest zapraszane. Podstawą repertuaru koncertowego jest oparta na tradycji (nie zawsze ludowej) muzyka bułgarska, rumuńska, serbska, macedońska, grecka, polska, arabska, francuska i żydowska.

Przestrzeń do improwizacji w muzyce folkowej

69 (lipiec 2007) Autor: Agnieszka Kołczewska Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Maja Kleszcz i Wojtek Krzak - Incarnations, Kapela ze Wsi Warszawa
  • Agnieszka Kołczewska - animator kultury i ruchu bębniarskiego w Lublinie; muzyk, kongistka i perkusistka; Orkiestra św. Mikołaja; Jahiar Group
  • Leszek Kozicz - Kapela Ziele
  • Magdalena Kordylasińska - duet perkusyjny Hob-beats; Kwadrofonik
  • Maciej Cierliński - mistrz liry korbowej; Maćko Korba, Stara Lipa, Yerba Mater, Masala
  • Michał Żak - Lautari; Duo Żak/Szyszkowski; Kwartet Bartosza Niedźwieckiego; Manikut

Cztery natury oberka część 1

69 (lipiec 2007) Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Co nazywamy tańcem? To nierozerwalny kompleks oddziaływujących na siebie nawzajem choreografii, muzyki i śpiewu. W związku z tą złożonością oberek, taniec na Mazowszu najbardziej charakterystyczny i rozpowszechniony, rozwijał się w przeróżnych odmianach, zależnych od oddziaływań społecznych, historycznych i regionalnych. Na podstawie tego zakładamy, że różnice w rytmach oberkowych w ogóle istnieją, że nie ma jednego ogólnomazowieckiego oberka. Poszukując odpowiedzi stwierdzamy, że jego odmiany regionalne na Mazowszu opierają się o różnice na poziomie rytmu.

Po raz dziesiąty z folkiem u Lutosławskiego

69 (lipiec 2007) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Warszawski Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" przez dziesięć lat istnienia dla środowiska folkowego w Polsce stał się już tradycją samą w sobie - co roku, wiosną, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, obecność obowiązkowa. Tegoroczna edycja (10-13 maja) była jednak wyjątkowa i to nie tylko z tego powodu, że festiwal grał po raz dziesiąty. Niedługo wcześniej folkowcami, ale też wszystkimi zainteresowanymi kulturą ludową i popularyzacją jej wartości, wstrząsnęła wiadomość o likwidacji pomysłodawcy i organizatora festiwalu, czyli Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Na szczęście (mamy nadzieję, że także dzięki protestom naszego środowiska) Centrum, choć okrojone, ocalało, zaś zapowiedzi organizatorów festiwalu pozwalają optymistycznie patrzeć na jego przyszłe edycje.

Za kulisami "Nowej Tradycji"

69 (lipiec 2007) Autor: Maria Baliszewska Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

O Folkowym Fonogramie Roku 2006, konkursie dla debiutujących zespołów, po raz pierwszy zorganizowanym w Polsce World Music Workshop Europejskiej Unii Radiowej dla dziennikarzy muzycznych z całej Europy, albumie "Antologia polskiego folku" wydanym z okazji X Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" i przyszłości festiwalu mówi Maria Baliszewska - założycielka Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia.

Czeremcha jaśminem pachnąca

69 (lipiec 2007) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Od kilku lat spotkania w Czeremsze są najlepszym festiwalem folkowym w Polsce. Stanowi o tym przede wszystkim klimat miejsca i ludzie organizujący to wydarzenie, choć i od strony artystycznej zawsze jest bardzo interesująco. Dzięki rozmachowi i serdecznej, luźnej atmosferze, czeremszyńskie spotkania deklasują większość podobnych muzycznie festiwali w Polsce. To pewniak dobrej zabawy. Kto jeszcze tu nie dotarł, niech sobie rezerwuje czas w przyszłym roku!

Szwecja:last minute!

69 (lipiec 2007) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Będąc muzykiem folkowym odwiedza się wiele ciekawych i dziwnych miejsc, ale rzadko ma się czas by się nimi nasycić. Nużący dojazd, rozpakowywanie gratów, strojenie, często kłopotliwa próba mikrofonowa, sterczenie do późna w nocy w oczekiwaniu na swoją kolejkę - a potem zwijanie się i znowu do auta. Człowiek tak się do tego przyzwyczaja, że nie wyobraża sobie, iż mogłoby być inaczej. Jakież więc było nasze zdziwienie, kiedy...

Las łojciec nas

69 (lipiec 2007) Autor: Justyna Janczyk Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Tereny w okolicach Tarnobrzega, dawną kotlinę mieszczącą się w widłach Wisły i Sanu, zamieszkiwała grupa etnograficzna, która sama siebie nazywała Lasowiakami, bądź Lesiakami. Nazwy te pochodzą od pierwotnego wyrazu las, a powiedzenie: Las łojciec nas, a my dzieci jego, idziemy do niego ukazuje nam, jak ważną funkcję pełnił on w życiu Lasowiaków.

O tym jak Maćko Korba podbił "Nową Tradycję"

69 (lipiec 2007) Autor: Maciej Cierliński Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Projekt Maćko Korba - tak o zespole mówi jego założyciel Maciej Cierliński, mistrz liry korbowej, uczeń Pascala Lefeuvrea. Zespół jest zwycięzcą tegorocznego X Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Za każdym razem, gdy pojawiają się nowe twarze, powstaje nowa jakość, ale zawsze w projekcie Maćko Korby jest wspólny mianownik - eksperymenty na lirze korbowej, a przy tych wszystkich projektach łącznikiem jest także osoba Maćka Cierlińskiego. Swego czasu z zespołem grał Mohammed Mbow, Mariusz Kozioł, Wojtek Krzak. Obecny skład to, oprócz Maćka, Milena Machczyńska - śpiew, Ryszard Latecki - fisharmonia, trąbka, łańcuchy i Maciej Kierzkowski na bębnie huculskim

Legenda o Lloronie

69 (lipiec 2007) Autor: Joanna Dubrawska Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Llorona to mityczna kobieca postać, która narodziła się w świecie meksykańskim. W jej żyłach płynie krew przedhiszpańskiej, azteckiej bogini Cihuacóatl oraz słynnej z historii Konkwisty Indianki - Malinche. O Lloronie opowiadają legendy, pieśni, filmy, opera, a nawet balet. Przeniknęła również do kultury popularnej. Wśród najchętniej wykonywanych utworów meksykańskiej muzyki piosenka "La Llorona" zajmuje szczególną pozycję i niemal każdy muzyk włącza ją do swego repertuaru. Istnieją niezliczone wersje legendy o Lloronie, które podają różne przyczyny zachowania głównej bohaterki. Szczegóły treści (zwłaszcza motyw zbrodni) zależą od narratora. Przeważnie jest to opowieść o losach porzuconej przez mężczyznę kobiety, która w akcie szaleństwa dopuszcza się dzieciobójstwa i samobójstwa. Jako zjawa, pojawia się w pobliżu wody i opłakuje śmierć swoich dzieci.

Góralska dusza Hania Rybka

69 (lipiec 2007) Autor: Hania Rybka Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"Moje miejsce jest tu, na Podhalu. Nie umiem i nie chcę żyć gdzie indziej" - Hania Rybka

Co jest takiego magicznego w górach, że nie pozwalają o sobie zapomnieć? Co przyciąga jak magnes, dając siłę i natchnienie? Co sprawia, że górale nigdzie indziej nie potrafią się odnaleźć?

Bronowice Wyspiańskiego

69 (lipiec 2007) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Bronowice Małe posiadają charakterystyczny typ zabudowy określany nazwą widlica, gdyż przybrał kształt przypominający widły. W ich punkcie centralnym (miejsce rozwidlenia) znajdował się staw, a niedaleko niego studnia, z której czerpali wodę mieszkańcy prawie całej wsi, z czasem zastąpiono ją żelazną pompą ręczną. Tuż obok znajdowały się dwie karczmy: stara drewniana i nowa murowana. Tę pierwszą na przełomie XIX i XX wieku prowadził Hirsz Singer. Przy ulicy Włodzimierza Tetmajera, na pagórku, stoi dom zwany Tetmajerówką. Ten dawny dworek franciszkański powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Dwa domy dalej w tej samej linii znajduje się Rydlówka - słynna bronowicka chata, w której Stanisław Wyspiański umieścił akcję "Wesela". Wybudował ją Włodzimierz Tetmajer cztery lata po ślubie z najstarszą córką bronowickiego chłopa, Jacentego Mikołajczyka, 16-letnią Anną Marią.

Kwestia smaku... i odwagi

69 (lipiec 2007) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Ciekaw jestem, czy głos przewodniczącego jury tegorocznego festiwalu Nowa Tradycja dotarł do ludzi zajmujących się na co dzień tą muzyką w Polsce? Czy jego wypowiedź została odebrana jako: ot, zestaw paru zwrotów retorycznych, jako nieuzasadnione pretensje, czy może jednak jako słuszne uwagi, godne przemyśleń?

Babska Droga

69 (lipiec 2007) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

8 maja 2007 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie otwarto wystawę pod tytułem "Babska droga od pieca do proga. Tradycyjne zajęcia kobiece".

Z góry widać lepiej

69 (lipiec 2007) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Od 10 maja w Parku Staromiejskim w Łodzi można oglądać zdjęcia z ponad 150. krajów. Wystawa potrwa do 15 lipca. Jest doskonałym dokumentem stanu naszej planety. Ma służyć przede wszystkim promowaniu otwartości kulturowej.

Heike biwa na Uniwersytecie Warszawskim

69 (lipiec 2007) Autor: Karolina Kondracka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ramach Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim odbył się cykl spotkań poświęconych tematyce japońskiej. Miłośnicy Kraju Kwitnącej Wiśni w dniach 17 - 22 kwietnia 2007 roku mogli wybierać pośród pokazów filmów, prezentacji zakładania kimona, wykładów na temat buto (japońskiego teatru), a także dowiedzieć się, jak zostać chajinem, czyli wszystkie informacje o parzeniu zielonej herbaty. Do jednych z najciekawszych propozycji z pewnością należał koncert heike biwa w wykonaniu Hashimoto Toshie (mistrzyni gry na tym instrumencie) i Suzuki Takatsune (jej ucznia), którzy wystąpili ostatniego dnia szeregu spotkań, a tym samym zakończyli trwające prawie tydzień Dni Japonii.

Olo Walicki "Kaszëbë"

69 (lipiec 2007) Autor: TMB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2007, CD Fonografika OWA 005

Płyta, choć niefolkowa, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Jazzowy kontrabasista Olo Walicki, postanowił uwiecznić zanikający koloryt językowy Kaszub - miejsca, gdzie mieszka i tworzy. "Kaszëbë" to studyjna rejestracja materiału zaprezentowanego po raz pierwszy przed dwoma laty na festiwalu EBU w Gdańsku.



Mari Boine "Idjagiedas - In the Hands Of the Night"

69 (lipiec 2007) Autor: STF Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Universal Music 9855486

Mistyczne, szamańskie pieśni, śpiewane techniką jojk, przenoszą nas na mroźną północ Europy, na tereny należące do plemienia Sami - do Laponii. W tajemniczym, ukrytym dla nas świecie zrodziła się muzyka Mari Boine...



Jorgos Skolias, Bronisław Duży "Skolias Duży"

69 (lipiec 2007) Autor: Jorgos Skolias Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Zezivony Records ZR - 1002

Kilka lat temu miałem okazję wysłuchać na żywo koncertu niezwykłego duetu muzyków światowego poziomu (wkładka płyty). Czy światowego? Trudno przyjąć jednoznaczne kryteria decydujące o tego typu klasyfikacji.



Village Kollektiv "Motion Rootz Experimental"

69 (lipiec 2007) Autor: STF Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Open Sources OS01

Debiutancka płyta warszawskiej supergrupy, złożonej z członków Kapeli Ze Wsi Warszawa i Yerba Mater oraz Rafała Kołacińskiego, znanego z Masala Soundsystem. Zespół w nowatorski sposób wykorzystuje żywioł, jaki tworzy połączenie elektroniki i żywych instrumentów ludowych (suki biłgorajskiej, bębnów, basów, czy skrzypiec).



Chwylyna - krótka historia

69 (lipiec 2007) Autor: Bogusław Siwec Dział: Kaseta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

W roku 1947 wraz z przesiedleniem Łemków, na ziemie odzyskane przywędrowała ich religia, kultura, zwyczaje i obrzędy. Ostoją religii byty cerkwie, natomiast z kulturą było znacznie gorzej. Duże rozproszenie, brak patronatu i zainteresowania ze strony państwa powodowało, że tradycyjna muzyka, tańce i pieśni rozbrzmiewały jedynie na weselach, chrzcinach i innych spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Stąd też istniała duża potrzeba stworzenia grupy, która chroniłaby od zapomnienia liczne melodie, pieśni i przyśpiewki. Te wymagania zaczęła spełniać grupa folkowa Chwylyna założona w Ługach k/Dobiegniewa w 1989 roku przez potomków Łemków przygnanych na ziemie zachodnie w ramach akcji "Wisła".