Artykuły autora: Piotr Majczyna

Folkowo na wakacje...

94 (czerwiec 2011) Autor: Piotr Majczyna Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Piotr Majczyna - Čači Vorba; Lublin
  • Mateusz Dobrowolski - Aktywista, promotor, muzykant; Warszawa
  • Jan Krusznia -
  • Stefan Bracha - Gadki z Chatki; Lublin
  • Joanna Zarzecka - Gadki z Chatki; Warszawa

Rebetiko - grecki folklor miejski

67 (luty 2007) Autor: Piotr Majczyna Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Śpiewne, przesycone wschodnią ornamentacją i przyprawiające o lekki zawrót głowy popisy wirtuozów bouzouki1 stanowią nieodłączny atrybut muzyki współczesnej Grecji. Turyści odwiedzający ten kraj zalewani są dźwiękiem instrumentu przez stacje radiowe; niemal każda knajpa może się pochwalić własnym zespołem, w przeważającej mierze złożonym z bouzoukistas; brzmienie tego instrumentu można wyłowić nawet... w dyskotece. Jeśli jednak myślimy, że bouzouki to jakiś prastary ludowy instrument, jesteśmy w błędzie. Muzyka greckiej wsi, bardzo zróżnicowana regionalnie, zdążyła przyswoić sobie inny, prawdopodobnie przyniesiony w XIX wieku z Zachodu wraz z dworskimi muzykantami króla Ottona Bawarskiego, instrument - klarnet. Szczególnie na kontynencie dominuje on w ludowym instrumentarium. Bouzouki natomiast to stosunkowo młody wytwór folkloru greckich miast, stylu zwanego rebetiko.

Ptak Tysiąca Treli

65 (listopad 2006) Autor: Piotr Majczyna Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Lautari - projekt Macieja Filipczuka, w dość przebudowanym składzie (Maciej Filipczuk - skrzypce; Zbigniew Łowżył - fortepian; Robert Siwak - bębny; Michał Żak - flety, klarnet, szałamaje), sięga tym razem do tradycji muzycznych Kaukazu oraz Bliskiego Wschodu. Na płycie słychać wyraźną kontynuację brzmieniowych poszukiwań lidera zespołu - tradycyjne instrumentarium oraz tematy muzyczne zaaranżowane w sposób współczesny z wykorzystaniem fortepianu.

Dobrek Bistro

62 (czerwiec 2006) Autor: Piotr Majczyna Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"Wszędzie jesteśmy dodatkiem do programu, ciekawostką, bo nie pasujemy do żadnego konkretnego stylu" - mówi o swoim zespole pochodzącyz Polski Krzysztof Dobrek - akordeonista i kompozytor grupy Dobrek Bistro. To polsko-austriacko-rosyjsko-brazylijski kwartet z Wiednia.Zespół ma na swoim koncie płytę "Bistro Live" (2003) z muzycznymi eksperymentami - latynoamerykańskie rytmy wymieszane z jazzem, muzykąbałkańską i orientalną, przyprawione nutą cygańską, żydowską i słowiańskim folklorem.

The Yuval Ron Ensemble

60-61 (grudzień 2005) Autor: Piotr Majczyna Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Autorska płyta - znanego ze współpracy z gwiazdami bliskowschodniej muzyki tradycyjnej oraz world music amerykańskiego kompozytora, aranżera i instrumentalisty - Yuvala Rona, łączy w sobie, podobnie jak tytułowy motyw "drzewa życia", tradycje Wschodu i Zachodu.