Artykuły autora: STF

Ugnëlakis su Kulgrinda - Žalvarinis, Vedan Kolod, - Plemiena

73 (grudzień 2007) Autor: STF Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Dangus Records 2002, DGCD002
Panfiloffmusic 2007, PNM007

Dwa zespoły, dwa pogańskie kulty, dwie odmienne muzyczne wizje. Rosyjska grupa Vedan Kolod prezentuje nurt tradycyjny muzyki pogańskiej.

Nie można tego powiedzieć o płycie "Žalvarinis" projektu Ugnëlakis su K?lgrinda. Pomysł zrodził się z tego, że dwóch członków metalowego zespołu Ugnëlakis równocześnie działało w zespole K?lgrinda, także pogańskim, ale zdecydowanie skupiającym się na obrzędach, oraz akustycznych pogańskich pieśniach. Otóż ci panowie wpadli na genialny w swojej prostocie pomysł, żeby do tych pięknych starodawnych pieśni dołączyć ostre riffy gitar.Mari Boine "Idjagiedas - In the Hands Of the Night"

69 (lipiec 2007) Autor: STF Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Universal Music 9855486

Mistyczne, szamańskie pieśni, śpiewane techniką jojk, przenoszą nas na mroźną północ Europy, na tereny należące do plemienia Sami - do Laponii. W tajemniczym, ukrytym dla nas świecie zrodziła się muzyka Mari Boine...Village Kollektiv "Motion Rootz Experimental"

69 (lipiec 2007) Autor: STF Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Open Sources OS01

Debiutancka płyta warszawskiej supergrupy, złożonej z członków Kapeli Ze Wsi Warszawa i Yerba Mater oraz Rafała Kołacińskiego, znanego z Masala Soundsystem. Zespół w nowatorski sposób wykorzystuje żywioł, jaki tworzy połączenie elektroniki i żywych instrumentów ludowych (suki biłgorajskiej, bębnów, basów, czy skrzypiec).