Pardes Festival

Tegoroczna ósma edycja Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbywa się w szczególnych warunkach i w nieco późniejszym terminie: od 16 do 20 września. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji i kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski. Głównym partnerem festiwalu jest Muzeum Nadwiślańskie z oddziałami w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Organizatorzy, Fundacja Spichlerz Kultury, zaplanowali tego roku przede wszystkim spotkania w plenerze: spacery tematyczne w przestrzeni obu miasteczek odwołujące się do lokalnej historii i nowy cykl tematyczny „Pardes znaczy Ogród”.

Cykl otworzy w środę festiwalową (16.09) spotkanie z Piotrem Kowalikiem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W sobotę festiwalową (19.09.) spotkamy się na plenerowym wydarzeniu w przestrzeni skansenu przydworskiego w Janowcu - „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino”. Na finał janowieckiego pikniku wystąpi Kapela Niwińskich z programem ze znakomitej płyty „Czas wesela”. Cykl „Pardes znaczy Ogród” zamkną warsztaty wycinanki żydowskiej na zamku janowieckim.

W programie festiwalowym, tradycyjnie już, powróci temat historii polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. Dorota Seweryn z Muzeum Nadwiślańskiego opowie w trakcie spaceru tematycznego o artystach w Kazimierzu nad Wisłą, plenerach malarskich i historii miasteczka utrwalonej na obrazach.

Niedziela festiwalowa (20.09) poświęcona jest pamięci Żydów janowieckich. W programie upamiętnienia zaplanowano koncert organowy profesora Wiktora Łyjaka w Kościele Św. Stanisława bp. m i św. Małgorzaty i spacer śladami nie/obecności Żydów janowieckich. Partnerem wydarzeń janowieckich jest Towarzystwo Przyjaciół Janowca.

Potencjał, jaki niesie ze sobą bogactwo kulturowe Kazimierza Dolnego i Janowca, genius loci obu miasteczek, czynią je lokalizacją wprost idealną na wydarzenia Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską.

Więcej szczegółowych informacji: https://www.facebook.com/PardesFestival/