49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od prawie pięćdziesięciu lat odbywa się w stolicy Tatr. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody konkursowe: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów, a także promocja polskiej kultury ludowej i folkloru podhalańskiego. Festiwalowi towarzyszy szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących.
Zespoły uczestniczące w konkursie oceniane są przez międzynarodowe jury w równorzędnych kategoriach:
1. - TRADYCYJNEJ
2. - PREZENTUJĄCEJ FOLKLOR W FORMIE ARTYSTYCZNIE OPRACOWANEJ
3. - STYLIZOWANEJ
Festiwal jest też jednym z najistotniejszych elementów tworzących niepowtarzalny klimat Zakopanego i jego kulturowy krajobraz. To jedyna w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Giewont, by z góralami z różnych zakątków świata przeżyć folklorystyczną przygodę. Festiwal jest też ważnym wydarzeniem dla samych górali podhalańskich, którzy mogą umacniać swą wspólnotową więź, regionalną tożsamość, przywoływać i wskazywać najbardziej wartościowe elementy swej kultury. Mieszkańcy podhalańskich miejscowości, odrywając się od codziennych obowiązków, mogą spotkać się ze sobą w festiwalowej wiosce, by w niecodziennej atmosferze, przy ognisku i dobiegających z namiotu dźwiękach góralskiej muzyki porozmawiać, pokrzepić się herbatą, zaśpiewać.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17-25 sierpnia. Więcej informacji: http://festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru