Węgierska Teka na Skrzyżowaniu Kultur

W ramach warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który został zorganizowany już po raz trzeci, w dniu 8 września 2007 roku w Warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpił węgierski zespół Téka. Koncert rozpoczynał festiwal, przeto zanim zespół wyszedł na scenę, publiczność została przywitana kilkoma przemowami otwierającymi. Zespół Téka jest znany w Polsce, występował na festiwalu Nowa Tradycja i licznych koncertach. Grają muzykę z obszaru tzw. wielkich Węgier, tj. wszelkich regionów, które historycznie były zamieszkałe przez Węgrów, a obejmujących tereny obecnych Węgier, Rumunii, Słowacji. Dominujące w muzyce zespołu są, charakterystyczne dla muzyki węgierskiej, instrumenty smyczkowe, ale uzupełniają je cymbały, lira, dudy, drumla.

W pierwszej części koncertu zespół zagrał sam, niestety, bez zapowiadania poszczególnych utworów, bez komentarza. Odgadłam jeden utwór z rejonu środkowych Węgier i jeden chyba z Mezőség. Pani Beatrix Tarnoki zaśpiewała bodajże dwie piosenki; głos z charakterystyczną barwną manierą. Pierwsza część trwała zaledwie pół godziny (co było pewnym zaskoczeniem dla słuchaczy), po niej nastąpiła przerwa, a później "Mała suita" Witolda Lutosławskiego, już w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej.

Po tej części nastąpiło połączenie sił i Téka zagrała razem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją prof. Antoniego Wita muzykę László Dubrovaya - "Koncert na węgierskie instrumenty ludowe i orkiestrę" i taka kombinacja - w charakterze jednak bardziej klasyczna niż ludowa - przypadła do gustu zgromadzonej publiczności.

Mnie pozostał jednak niedosyt Téki po tym koncercie, no i jak to z filharmoniami bywa - szkoda, że tańczyć nie było można... Koncert ten był otwarciem tygodniowego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, w czasie którego w ciągu całego tygodnia wystąpiły takie gwiazdy, jak Mari Boine, Trilok Gurtu, Moscow Art. Trio, Vincente Amigo, Fanfare Savale, Kapela Tafijczuków i inni. Ponadto przez kilka dni trwały warsztaty muzyczne dla instrumentalistów, prezentowano filmy o tematyce etnicznej, odbyły się panele dyskusyjne, a nowością były występy cyrkowych akrobatów.

Skrót artykułu: 

W ramach warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który został zorganizowany już po raz trzeci, w dniu 8 września 2007 roku w Warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpił węgierski zespół Téka.

Dział: 

Dodaj komentarz!