Artykuły autora: Łukasz Talarek

Orient Express

30 (wrzesień 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Działalność zespołu "Orient Express" może być odpowiedzią na zarzut zaniedbywania Bliskiego Wschodu jako regionu, z którego czerpie się inspiracje. Koncert grupy, w dniu 29 września w Domu Sztuki na warszawskim Ursynowie, był dowodem, że w twórczy sposób można interpretować muzykę wywodzącą się nawet z kultury geograficznie tak odległej.

Fiesta okiem widza

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Już dwa dni po XI Folk Fieście, więc zdążyłem trochę ochłonąć, ale na pewno długo będę ją pamiętał. Tradycyjnie piątkowy wieczór to koncert "Folk'n'Roll". Na pierwszy ogień wystawiony został grający roots reggae zespół Village of Peace. Łagodnie bujające kompozycje (bez jakże popularnych obecnie wtrętów ska) szybko zjednały zespołowi przychylność słuchaczy.

Równica w Nowym Targu

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczna, piąta już, edycja festiwalu "Tam Gdzie Biją ródła" została przeniesiona z góry Równicy w Ustroniu do Nowego Targu. Czy było to posunięcie korzystne nie jestem w stanie powiedzieć, ponieważ uczestniczyłem w nim pierwszy raz.

EuroFolk Na Pograniczach

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczna XVIII już edycja festiwalu "Na Pograniczach" została połączona z odbywającym się w różnych miastach festiwalem EuroFolk. Mariaż ów niewątpliwie wyszedł imprezom na dobre, zważywszy chociażby na rangę patronów (m.in. TV Polonia, TVP Regionalna). Ciekawie wyglądała również lista zaproszonych zespołów gdzie pojawiły się grupy mi obce. Oczywiście magnesem przyciągającym większą publiczność są zespoły znane więc ich nie zabrakło, by wspomnieć chociażby o Open Folku, Carrantuohill czy Brathankach.

„... a co szlachetne – zachowujcie” Muzyka dawna

40 (październik 2002) Autor: Łukasz Talarek Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

W Jarosławiu odbył się Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśni Naszych Korzeni”. Jubileuszowe, dziesiąte spotkanie, odbyło się tego roku w dniach 18-25 sierpnia. To jednocześnie największe i najpopularniejsze w Polsce wydarzenie poświęcone interpretacjom muzyki dawnej było niezwykłe pod każdym względem. Aby zrozumieć, czym są „Pieśni Naszych Korzeni”, należałoby wspomnieć o wszystkich płaszczyznach składających się na niecodzienną atmosferę festiwalu. I choć każda z nich oddzielnie stanowi wartość samą w sobie, to dopiero wszystkie razem tworzą mieszankę wręcz wybuchową. Każdy festiwal, według zamysłu dyrektora artystycznego, którym jest Marcin Bornus-Szczyciński, ma swoje motto. W tym roku był to cytat z „I Listu św. Pawła do Tesaloniczan” (1 Tes, 5:21) – „Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie”.

Drum Freaks

28 (maj 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

22-ego maja w Warszawie w klubie Hybrydy wystąpił zespół Drum Freaks. Założył go po powrocie z długiego pobytu w USA Milo Kurtis. Rok temu w wywiadzie udzielonym W. Ossowskiemu stwierdził, że jest to zespół, "który nie gra nigdy w tym samym składzie".

Wirtuoz harfy rozmowa z Tomem Daunem

32 (styczeń 2001) Autor: Łukasz Talarek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Tom Daun ukończył studia w Szkocji jako Mistrz Muzyki Uniwersytetu w Edynburgu w dziedzinie muzyki tradycyjnej i historii notacji. Po powrocie do Niemiec założył grupę „La rotta”, a od roku 1992 coraz częściej współpracował z wieloma muzykami z całej Europy, co zaowocowało ciekawymi projektami muzycznymi. Wydał trzy płyty z muzyką średniowiecza, renesansu i baroku. Jest artystą obdarzonym talentem improwizatorskim, który nie tylko odtwarza muzykę dawnych czasów i tradycyjną z różnych stron Europy, ale także komponuje utwory oparte na wątkach „zapomnianej” muzyki. Z Tomem Daunem rozmawia Łukasz Talarek.

Muzyka na Polibudzie

32 (styczeń 2001) Autor: Łukasz Talarek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

No i stało się! Przed tygodniem, w piątek (1 czerwca), w okolicach godz. 19.00, w Warszawie narodziła się nowa cykliczna (mamy nadzieję!), folkowa impreza koncertowa (rym całkiem niezamierzony).