Turniej

Już po raz ósmy początek września w Filharmonii w Szczecinie będzie czasem odświętnego obcowania z tradycyjną kulturą muzyczną w różnych jej wymiarach. VIII Turniej Muzyków Prawdziwych rozegra się w dniach 1–4 września 2022 r.

Muzyka płynąca z serca, radość muzykowania, najpiękniejsza muzyczna prawda. Konkurs, festiwal, spotkanie – tak w skrócie można opisać Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Od 1 września 2022 r. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie rozbrzmiewać tradycyjnymi melodiami i pieśniami z różnych regionów Polski i krajów sąsiednich. Przewodnią ideą Turnieju Muzyków Prawdziwych jest tworzenie przestrzeni dla dialogu pomiędzy kulturą tradycyjną w jej wersji in crudo, a współczesnym żywym doświadczeniem i tworzeniem tradycji. Otwarta formuła wydarzenia jest zachętą do udziału dla wszystkich typów wykonawców: muzyków ludowych, muzykantów, rekonstruktorów, ale też współczesnych interpretatorów, często w nieszablonowy sposób łączących muzykę tradycyjną z jazzem, rockiem, elektroniką jak i muzyką eksperymentalną czy klasyczną.

Turniej Muzyków Prawdziwych ma postać ogólnopolskiego konkursu w pięciu kategoriach: soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze, kapele oraz pary taneczne. Przesłuchaniom konkursowym towarzyszą wydarzenia takie jak koncerty z udziałem Orkiestry Symfonicznej, koncerty tradycyjne, warsztaty śpiewacze, warsztaty muzyczne dla dzieci, pokaz filmowy, dyskusja i zabawa taneczna.

Wydarzeniom towarzyszy klub festiwalowy na Łące Kany, organizowany we współpracy z Teatrem Kana w Szczecinie. Tematem przewodnim VIII edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych są języki regionalne oraz języki mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Całość pięciodniowych działań zakończy, jak co roku, koncert finałowy z udziałem laureatów Turnieju oraz gościa specjalnego – zespołu Hajda Banda/Гайда Банда. Czym jest rozumiana przez nas prawdziwość? Czy można mówić o muzyce nieprawdziwej? Jak wiele barw może przybierać muzyka? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych.

Kalendarium wydarzeń VIII Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022

31.08 | 19:00 | DREVO

Koncert tradycyjny, Sala kameralna

DREVO jest prekursorem nurtu „muzyki autentycznej” na Ukrainie. Powstało w roku 1979 w Kijowie. Repertuar DREWA to pieśni obrzędowe, liryczne i ballady głównie z Polesia i Lewobrzeża – regionów, gdzie można odnaleźć najstarsze i najbogatsze brzmieniowo wzorce; wykonywany z niezwykłą dbałością o pierwowzór, z wszelkimi charakterystycznymi dla regionu niuansami. Zespół tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej. Są wśród nich instrumentaliści, dyrygenci, kompozytorzy – ale łączy ich umiłowanie autentycznego folkloru.

BILETY w cenie 10/20 zł dostępne tutaj: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1837-DREVO

1.09 | 13:00 | Swój głos – swój język. Pieśni Kaszubskie

Warsztaty śpiewacze, Sala prób

Joanna Gostkowska – prowadzenie

W trakcie warsztatów będziemy pracować nad kaszubskim repertuarem tradycyjnym. Zajęcia będą obejmować także pracę nad emisją tzw. otwartego, naturalnego głosu, pracę z ciałem, dykcją, impostacją, artykulacją. Ponadto uczestnicy zapoznają się z podstawami języka kaszubskiego – jego zasadami wymowy oraz pisownią.

WSTĘP WOLNY Zapisy na stronie turniej.filharmonia.szczecin.pl

1.09 |18:00 | Agonia I Muzyka prawdziwa

Pokaz filmowy / Dyskusja

Sala kameralna

Weronika Grozdew-Kołacińska

Magdalena Tejchma

Remigiusz Mazur-Hanaj

Kaciaryna Byčak – prowadzenie

Pokaz filmu „Agonia”, który w drogę po polskich wsiach zabiera widza śpiewak i instrumentalista, badacz muzyki tradycyjnej – Adam Strug. Razem z narratorem poznajemy ostatnich z żyjących jeszcze prawdziwych muzyków tradycyjnych. Co znaczy ta prawdziwość? Opowieść Struga jest swoistą próbą zatrzymania czasu, rejestracją odchodzenia tradycji muzycznych dawnej wsi, jej jakże chłopskiej tożsamości, stale wypieranej przez nowoczesność. Po filmie zapraszamy do dyskusji „Muzyka prawdziwa – próba określenia zjawisk muzycznych wokół muzyki tradycyjnej” w której wezmą udział zarówno akademiccy badacze, jak i praktycy tradycyjnej muzyki. WSTĘP WOLNY

2.09 | 14:00 | Swoje głosy – swój język. Pieśni Roztoczańskie

Warsztaty śpiewacze, Sala prób

Beata Oleszek – prowadzenie

Podczas warsztatów zaprezentujemy różnorodny repertuar, z głównym akcentem na najstarsze obrzędowe formy, np. wesele.

WSTĘP WOLNY Zapisy na stronie turniej.filharmonia.szczecin.pl

2.09 | 19:00 | Harmonia wschodu | INAUGURACJA

Koncert symfoniczny, Sala symfoniczna

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Margareta Storonianska – bandura

Miłosz Bembinow – dyrygent

Koncert inaugurujący VIII Turniej Muzyków Prawdziwych to literatura muzyczna naszych wschodnich sąsiadów: Litwy, Białorusi oraz Ukrainy. Pomysł koncertu nawiązuje do wieloletniej przyjaźni i wspólnych wątków kulturowych między Polską a tymi właśnie państwami. Także przez wzgląd na historię i czasy największej świetności czyli Unię Lubelską. W roli solistki wystąpi ukraińska bandurzystka – Margareta Storonianska.

BILETY w cenie 10/20 zł dostępne tutaj: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1841-Harmonia_wschodu__INAUGU...

3.09 | 10:00 | Przesłuchania konkursowe – soliści wokaliści, zespoły śpiewacze

Sala kameralna

Uczestnicy VIII Turnieju Muzyków Prawdziwych

Głównym wydarzeniem Turnieju Muzyków Prawdziwych jest część konkursowa. Uczestnictwo w turnieju ma charakter ogólnopolski i przyciąga wykonawców muzyki tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski. Wykonania konkursowe oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew – Kołacińska, Magdalena Tejchma, dr hab. Joachim Mencel – prof. AMK.

WSTĘP WOLNY

3.09 | 11:00 | Swój głos – swój język. Śpiywki Śląskie

Warsztaty śpiewacze, Sala prób

Kasia Dudziak – prowadzenie

W trakcie warsztatów zagłębimy się w pieśni historycznego Górnego Śląska, również Śląska Opolskiego, eksplorując XIX wieczne zbiory pieśni i porównując zmiany zachodzące w tekście, języku, rytmice, symbolach i melodii.

WSTĘP WOLNY Zapisy na stronie turniej.filharmonia.szczecin.pl

3.09 | 14:00 | Przesłuchania konkursowe – soliści instrumentaliści, kapele

Hol

Uczestnicy VIII Turnieju Muzyków Prawdziwych

Głównym wydarzeniem Turnieju Muzyków Prawdziwych jest część konkursowa. Uczestnictwo w  turnieju ma charakter ogólnopolski i przyciąga wykonawców muzyki tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski. Wykonania konkursowe oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew – Kołacińska, Magdalena Tejchma, dr hab. Joachim Mencel – prof. AMK.

WSTĘP WOLNY

3.09 | 18:00 | Turniej Tańca

Hol

Kapela Światowce

Uczestnicy VIII Turnieju Muzyków Prawdziwych

Na turniej po 3-letniej przerwie powraca konkurs dla par tanecznych. Pary startujące w Turnieju Tańca zaprezentują tańce tradycyjne z różnych stron Polski grane przez kapelę Światowce. Wykonanie tańców oceniać będzie jury w składzie: Jacek Hałas, Remigiusz Mazur-Hanaj, Piotr Zgorzelski.

WSTĘP WOLNY

 

3.09 | 20:00 | Dom Tańca

Hol/Teatr Kana

Kapela Światowce

Uczestnicy VIII Turnieju Muzyków Prawdziwych

Drzwi do Domu Tańca otworzy kapela Światowce z Poznania. Na scenie w holu Filharmonii wystąpią muzycy biorący udział w Turnieju, kapele, które zagrają do tańca w swoich tradycyjnych składach, a także składy w nowych konfiguracjach, we wspólnej improwizacji z uczestnikami zabawy. Podczas

Domu Tańca ogłoszeni zostaną laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych i Turnieju Tańca. Po ogłoszeniu wyników jurorskich obrad zabawa taneczna będzie kontynuowana w Teatrze Kana.

WSTĘP WOLNY

 

4.09 | 12:00 | Jankiel w Spódnicy | Warsztaty rodzinne

Warsztaty rodzinne, Hol

 Ania Broda – prowadzenie

Rokrocznie Turniej nie zapomina o najmłodszych. W tym roku program edukacyjny to „Jankiel w spódnicy” czyli autorski projekt Ani Brody, jednego z najoryginalniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka.

BILETY w cenie 10/20 zł dostępne tutaj: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1846-Jankiel_w_Spodnicy__Wars...

 

4.09 | 17:00 | Koncert Laureatów | Hajda Banda/Гайда Банда

Koncert tradycyjny, Sala symfoniczna

Transmisja online na kanale YouTube

Laureaci VIII Turnieju Muzyków Prawdziwych

Hajda Banda I Гайда Банда

Koncert finałowy to zwieńczenie konkursowych zmagań i możliwość poznania laureatów wszystkich kategorii Turnieju Muzyków Prawdziwych. Gościem specjalnym finału będzie Hajda Banda/Гайда Банда, polsko-białoruski zespół wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia.

BILETY w cenie 10/20 zł dostępne tutaj: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1847-Koncert_Laureatow__Hajda...