Symcha Keller i Przyjaciele

Koncert Symchy Kellera i Przyjaciół - Uroczysta promocja płyty „Chasydzka droga, z Lublina do Kocka”

w ramach 3. Lubliner Festival - Festiwal Kultury Żydowskiej

Filharmonia im. H. Wieniawskiego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

12.08, godz. 17.30

Ostatni kontynuator muzycznej, mistycznej tradycji chasydów w Polsce, kantor Symcha Keller, proponuje wyprawę do świata mistycyzmu chasydów zamieszkujących dawniej tereny Europy środkowowschodniej. Oryginalnie i klasycznie zaaranżowane pieśni przywrócą atmosferę XVIII -wiecznych żydowskich sztetli.

Symcha Keller naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u głównego kantora łódzkiej synagogi, Izaaka Froimowskiego. W latach 1989-93 wielokrotnie przebywał w Izraelu i USA, gdzie uczył się między innymi u rabiego Shlomo Carlebacha. Po jego śmierci w 1994 roku powrócił do Polski i nagrał płytę „Szabes”, a następnie „Pieśni nad pieśniami”. Zaangażował się̨ również w odbudowę życia żydowskiego w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję kantora Związku Gmin Żydowskich. Prowadził modlitwy podczas wielu uroczystości światowej rangi, między innymi wizyt Papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, prezydenta USA Bila Clintona czy Vaclava Havla, oraz uroczystości rocznicowych np. 60-tej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau.

Symcha Keller w prowadzeniu modlitw opiera się na tradycyjnej, mistycznej oprawie muzycznej. Duży nacisk kładzie na muzykę chasydzką, anonimowych kompozytorów z małych miasteczek, które były centrami chasydyzmu w XVIII i XIX wieku.

Cały czas koncertuje przekazując „szerokiemu światu” muzykę chasydzką, tak inną od popularnej – „klezmerskiej”. W 2017 nagrał dwupłytowy album „Bramy” który dedykował pamięci swego pierwszego mistrza Icchaka Frojmowskiego. W 2019 pojawiła się kolejna płyta z chasydzkimi mistycznymi pieśniami pt. „Chojze – Widzący z Lublina”. Album ten dedykowany jest zmarłemu w 1815 roku jednemu z największych mistyków chasydzkich w Polsce. W grudniu 2021 wydany został kolejny album „Chasydzka droga. Z Lublina do Kocka”. Zawiera on oryginalnie zaaranżowane pieśni chasydów z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Jest to kolekcja trzech płyt skupionych w szczególności na chasydzkim mistycyzmie z terenów Europy wschodniej.

Rabin, kantor i działacz społeczności żydowskiej. Były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Współpracuje jako wykładowca historii Żydów w Polsce z wieloma instytucjami min.: Instytut Shem Olam, oraz Światową Organizacją Chasydów z Aleksandrowa.

Symcha Keller i Przyjaciele zagrają w składzie:

Symcha Keller – śpiew, flet, tin wistle, szofar, szałamaja, kalimba

Piotr Bunzler – śpiew

Bartłomiej Stańczyk – akordeon, śpiew

Robert Brzozowski – kontrabas

Paweł Stępnik – gitary, śpiew

Krzysztof Pachla – klarnet

Tomasz „Bozdek” Kozdraj – bębny, instr. perkusyjne

Stanisław Siedlaczek – perkusja

Więcej informacji: https://www.facebook.com/symchakellerfanpage