Święto Herbaty

Cieszyńskie Święto Herbaty – weekend z herbatą w roli głównej

W tym roku po raz dziewiąty do Cieszyna zawitają miłośnicy dobrej herbaty, a Wzgórze Zamkowe wypełni się zapachem najlepszych herbat z całego świata. W dniach 01 i 02.07.2017 festiwal otworzy swoje bramy ponownie - wieloaspektowe święto kultury herbacianej połączy wielu gości, niezależnie od ich wieku, religii lub światopoglądu. Święto Herbaty jest miejscem dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać, odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. To miejsce spotkań, gdzie ludzie mogą na jakiś czas zapomnieć o codziennych troskach i po prostu być sobą. Komfort i przyjazna atmosfera to jedna z dewiz, dzięki którym Święto Herbaty cieszy się tak wielką popularnością wśród turystów.

Również i w tym roku organizatorzy przygotowali szeroką gamę degustacji herbacianych, warsztatów, wykładów i koncertów. Będzie można spróbować najświeższych i najlepszych herbat z  egzotycznych regionów, a także  doświadczyć takich smaków, o których wcześniej nie miało się pojęcia. Swoim doświadczeniem podzielą się herbaciani mistrzowie z Polski, Czech i Słowacji.

Nie zabraknie również bogatej oferty warsztatów. Przykładowo, będzie można zagłębić się w tajemnice zielarstwa i nauczyć się, jak  rozpoznawać i przygotować zioła, a także dowiedzieć się o ich sile i jaki mają wpływ na zdrowie. Towarzyszyć będą flety i bębny, dzięki nim doświadczycie psychoterapeutycznych technik oddziaływania na wyobraźnię, co pomoże zagłębić się w swoim własnym sercu. Nie zabraknie też wiele śmiechu podczas treningów jogi i tai chi, które poprowadzi słynny polski instruktor, Piotr Bielski. Na scenie muzycznej wystąpią różne zespoły, np. Luuz Galicja Band, zespół, którego muzyka akordeonowa przyniesie na Święto Herbaty klimat południowych miast albo grupa Silsila, która za sprawą muzyki przenosi poezję do zupełnie innego wymiaru. Integralną częścią programu są spotkanie podróżnicze. Pojawią się min. John Gope, który przybliży nam swoją podróż archipelagu Nowej Kaledonii i Kasia Byrtek, która opowie jaki wpływ ma masowa turystyka na środowisko w Tajlandii.

Podczas tegorocznej edycji pojawi się również Żywa Biblioteka. Jest unikalnym projektem, którego celem jest przezwyciężanie stereotypów wśród nas. Goście przyjmują miano „Żywych Książek”. Na 30 minut można kogoś „wypożyczyć”, wtedy „czytelnik” ma okazję zadać nurtujące go pytania.

W tym roku organizatorzy połączyli siły z organizacją Mała Polska w Nepalu, która pomaga ludziom dotkniętym przez trzęsienie ziemi. Podczas festiwalu pojawi się wiele stoisk sprzedających akcesoria herbaciane, ceramikę, ubrania i instrumenty. Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę szkół w Nepalu.

Cena jednodniowego karnetu wynosi 25zł. Osoby do lat 15 mają wstęp wolny. Dalsze informacje o programie będzie można przeczytać na stronie festiwalu: www.swietoherbaty.pl

„Myślę, że połączenie poezji SilSila, przyjacielskiej atmosfery wraz z morzem herbaty i wieloma inspirującymi spotkaniami okaże się niezwykłą mieszanką.” - mówi Mariola Kluza, organizatorka festiwalu.

Organizatorzy: Fundacja Laja, Petrklíč help z. s., Opowiadamy o świecie

Partnerzy: DDM Český Těšín, ASK ČR, Zamek Cieszyn.