Spotkanie promocyjne Pisma Folkowego

Spotkanie promocyjne 128 - 129 numeru Pisma Folkowego

27 maja 

ACK UMCS "Chatka Żaka", Lublin

Hol I piętro godz. 19.00

wstęp wolny

Redakcja Pisma Folkowego zaprasza na prezentację nowego numeru czasopisma poświęconego aktualnym zagadnieniom kultury tradycyjnej i folkowej. Spotkanie promocyjne odbędzie się w sobotę 27 maja o godz. 19.00 w ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie. W jego ramach zaplanowana została miejska potańcówka przy muzyce Duetu Małolepszego. Tańczących będzie wspierał swą radą Piotr Zgorzelski, który w ten weekend poprowadzi również w „Chatce Żaka” dwudniowe warsztaty tańców miejskich z pierwszej połowy XX w.
Każdemu spotkaniu z Pismem towarzyszy muzyka nawiązująca do tradycji. Tym razem redakcja zaprasza na potańcówkę z Duetem Małolepszym, który wystąpi w składzie: Marcin "Axis" Żebrowski - melodyka, mandolina, gitara; Piotr Zgorzelski - baraban; Heniek Małolepszy - banjo, śpiew, aparycja. W repertuarze usłyszymy tanga, polki, fokstroty, walczyki z rewii i ulicy. Szlagiery muzyki niedawnej wykonywane w czasach pewnego już rozpowszechnienia tranzystorów, głośników mono oraz maniery wykonawczej retro. „Do posłuchu i pod nogie. Warszawski fason, galant sznyt - satysfakcja gwarantowana! Zapraszamy, polecamy się!" - reklamują się sami muzycy.
W najnowszym numerze Pisma Folkowego 128/129 podsumowujemy wydarzenia folkowe w roku 2016. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się: Martyna Markowska, Ula Nowak, Marcin Piosik, Adam Dobrzyński i Karol Czajkowski. W dziale poświęconym teorii udostępniamy fragment opublikowanej w ubiegłym roku staraniem Narodowego Centrum Kultury publikacji Joanny Dziadowiec „Festum Folkloricum. Performatywność folkloru w kulturze współczesnej. Rzecz o międzykulturowych festiwalach folklorystycznych”. Łukasz Smoluch wraz Maciejem Lubasiem i Łukaszem Hołujem zapowiadają trzecią edycję festiwalu didgeridoo Dźwięki z Korzenia odbywającego się w Kazimierzu. Dział Z Tradycji wypełniają: artykuł Niny Orczyk opisujący zwyczaje wiosenne i wielkanocne na Kielecczyźnie i artykuł Zofii Garganisz konfrontujący dawne zwyczaje śląskie z obecnymi praktykami. 
Wśród wykonawców znajdziemy wywiad Mariny Belokonevej-Shiukashvili z gruzińskim zespołem Urmuli, który nagrał w zeszłym roku płytę z Trebuniami-Tutkami oraz prezentację zespołu lubelskiej formacji perkusyjnej Młode Djembe. Folk i okolice ukazują piórem Maćka Frońskiego świat barwnej gwiazdy niemieckiej „chanson”, Tima Fischera. W tym też dziale inaugurujemy nowy cykl autorstwa Anny Kapusty pod intrygującym tytułem Pocztówki. Olśnienia. Będą to krótkie refleksje powstałe na marginesie prac badawczych antropolożki. Autorka mawia: „że pisze się je w radości, nawet jeśli wyziera z nich trup”. 
Za sprawą niestrudzonych i niekonwencjonalnych podróżników ponownie zapraszamy do Nepalu, tym razem Joanna Zarzecka opisuje tamtejsze świętowanie. W Galerii EntoArtu prowadzonej przez Beatę Sokołowską – Smyl znajdziemy tekst o wizerunku Chrystusa Frasobliwego, a w Recenzjach Wojtek Bernatowicz pisze o koncercie zespołu Puskhin Klezmer Band. Każdy numer Pisma Folkowego to intrygujące felietony Marii Baliszewskiej i Tomasza Janasa, które stanowią nieocenioną interpretację zjawisk kulturowych ze świata tradycji i folku.
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru oraz do korzystania z wolnego dostępu do numerów archiwalnych na stronie Pisma