Bukowina Tatrzańska po raz kolejny stanie się sercem polskiego folkloru: 12 lipca rozpoczyna się Festiwal Folkloru Polskiego 57. Sabałowe Bajania
Sabałowe Bajania od wielu lat gromadzą miłośników kultury ludowej, oryginalnych wyrobów rękodzieła, koncertów i dobrej zabawy.
57. Sabałowe Bajania tradycyjnie rozpocznie barwny korowód złożony z banderii konnej oraz kapel i zaproszonych gości jadących zaprzęgami konnymi. Po oficjalnym otwarciu nastąpi prezentacja „muzyk“.
W pierwszy festiwalowy wieczór będzie miała miejsce premiera sztuki „Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Jej adaptacji do gwary i realiów podhalańskich dokonał Jan Gutt-Mostowy. Premierowy spektakl rozpocznie obchody 100-lecia bukowiańskiego Teatru.
Istotą Sabałowych Bajań są trwające trzy dni przesłuchania konkursowe gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych, którzy przyjeżdżają do Bukowiny Tatrzańskiej z całej Polski. Zmaganiom tym towarzyszyć będzie szereg atrakcji: wystawa i kiermasz sztuki ludowej, wieczorne koncerty zespołów regionalnych i folkowych, zawody strzeleckie oraz Sabałowa Noc, której najważniejszą częścią jest Pasowanie na Zbójnika oraz nadanie tytułu Wiyrchowyj Orlicy.
W tym roku, podczas trwającego 5 dni Festiwalu, w programie znajdą się również zawody strzeleckie, „Bajaniowe Śpasy” czyli zajęcia plastyczne prowadzone przez twórców ludowych, degustacja i kiermasz potraw regionalnych, prezentacja zespołów regionalnych z Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej oraz Jurgowa.
W niedzielę, znani przez stałych bywalców przewodnicy i bajarze, zabiorą spragnionych przygód turystów na wycieczkę terenową „Śladami zbójników”.