Podlaskie Sploty

I FESTIWAL TKACTWA „OFENSYWA SPLOTÓW”
29–30 sierpnia 2020 r., Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku oraz park Konstytucji 3 Maja

Pierwszy festiwal tkactwa, warsztaty, dokumentacja pracowni tkackich to główne działania Podlaskich Splotów, projektu realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. To kolejny projekt poświęcony regionalnej tkaninie. Podlaski Instytut Kultury kontynuuje działania zmierzające do zachowania i popularyzacji tkactwa, charakterystycznych dla województwa podlaskiego wzorów i rzemiosła. W tegorocznym programie znajdą się Festiwal Tkactwa pod hasłem „Ofensywa splotów” oraz cztery warsztaty tkackie. Trwa dokumentowanie prac tkaczek z województwa podlaskiego. W efekcie powstaną album i filmy z pracowni mieszczących się na szlaku „Kraina wątku i osnowy”.

WYSTAWY

 1. Prace tkaczek z pracowni ze szlaku „Kraina wątku i osnowy” – tkaniny dwuosnowowe, sejpaki, tkaniny wybierane oraz wielonicielnicowe autorstwa Danuty Radulskiej, Teresy Pryzmont, Alicji Kochanowskiej, Karoliny Radulskiej, Lugardy Sieńko, Heleny Gołko, Agnieszki Iwanickiej, Bernardy Rość, Lucyny Kędzierskiej, Ireny Ignaciuk, Sabiny Knoch, Jadwigi Możejko oraz Edyty Wiśniewskiej.
 2. Wystawa prac artystów profesjonalnych inspirowanych tkactwem ludowym – m.in. Izabeli Marcjan, Marty Pokojowczyk, Wioletty Piskurewicz, Barbary Hulanickiej.
 3. Wystawa tkanin z archiwum Liceum Plastycznego w Supraślu – najciekawsze prace dyplomowe z ostatnich kilkudziesięciu lat wykonane przez uczniów Liceum Plastycznego na specjalności „Tkanina artystyczna”.
 4. Wystawa fotograficzna „Eleonora Plutyńska. W poszukiwaniu zaginionych splotów” – zestaw fotogramów w formacie 100×70 poświęconych twórczości artystki oraz jej pracy w Janowie.

SPEKTAKL DLA DZIECI
„Nić. Opowieść z przędzy i słów” – spektakl przygotowany z przędzy i słów przez Anetę Cruz-Kąciak i Agnieszkę Jackowiak. Ten wyjątkowy duet: prządka i tkaczka, opowie o historii tkactwa. Wspólnym wątkiem tych opowieści jest symboliczna nić, łącząca teraźniejszość i odległe od siebie kultury i tradycje, oraz rzeczywista – lniana, wełniana, przędziona na wrzecionie i kołowrotku, z której tkane są meksykańskie bluzki i polskie pasiaki wraz z bogatą symboliką wzorów i kolorów.

POKAZY FILMÓW O TKACTWIE

 1. „Animowane obyczaje” Anny Narel, „Janów – droga przez wieś”, „Korycin – Młyn” – filmy animowane inspirowane wzorami z tkanin dwuosnowowych, wykonane przez młodzież w ramach projektu „Kraina wątku i osnowy”.
 2. Reportaże filmowe z cyklu „Z wizytą u tkaczki”.
 3. „Tkactwo na warsztacie. Tkanina rawska dawnej i dziś” – film Agnieszki Jackowiak, kulturoznawczyni i rękodzielniczki, dwukrotnej stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zajmuje się edukacją i wyrobem produktów tkackich, filcowych, odnosząc swoją pracę do dawnych technik włókienniczych.

PIKNIK TKACKI (30 sierpnia, godz. 11.00–18.00, park Konstytucji 3 Maja)
W programie festiwalu znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Do wyboru będzie wykonywanie tkaniny dwuosnowowej, sejpaku, perebor, krajki tabliczkowej i na bardku, czapek i łapawic na drewnianych deskach, dekoracyjnych makram, przędzenie na kołowrotku czy tkanie na krośnie poziomym dywaników – szmaciaków. Zaplanowane są też zabawy muzyczne dla dzieci i działania animacyjne w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których będzie można kupić m.in. z nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie czy tkane na krosnach chusty do noszenia dzieci.

Harmonogram warsztatów:

 1. Warsztat tkaniny wybieranej (tzw. perebory) 18–23 sierpnia 2020 r., prowadząca: Irena Ignaciuk.
 2. Warsztat tkaniny wielonicielnicowej, 24–29 sierpnia 2020 r., prowadzący: Jerzy Łupieński.
 3. Warsztat sejpaku, 15–20 września 2020 r., prowadząca: Sabina Knoch.
 4. Warsztat tkaniny dwuosnowowej,  22–27 września 2020 r., prowadząca: Karolina Radulska.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.