Piknik

PARDES FESTIVAL – Spotkania z Kulturą Żydowską / Kazimierz Dolny / Janowiec /

Zapraszamy na piknik w zielonej przestrzeni skansenu janowieckiego!

W partnerstwie z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym / oddział Zamek w Janowcu

PARDES znaczy OGRÓD / MLEKO, MIÓD i WINO / 11 września / sobota / od godz. 12:00 /

W nieśpiesznym klimacie późnego lata, w powolnym rytmie nadchodzącej jesieni spotykamy się w janowieckim skansenie, aby nasycić się przymglonym już nieco słońcem, zanurzyć w zieleni naznaczonej aurą jesieni, aby posmakować darów natury, które tak hojnie oferuje Lubelszczyzna, poznać bogactwo produktów lokalnych i regionalnych i wspaniałe rękodzieło tego regionu.

Piknik janowiecki to czas na refleksję nad kulinarnymi tradycjami współczesnej polskiej kuchni wywiedzionymi z wielu kultur i religii. W bogactwie dziedzictwa kulinarnego trudno niekiedy rozpoznać pochodzenie receptur i wielu przysmaków - mocno już zakorzenionych w polskiej kuchni. Tradycje kulinarne z różnych kręgów kulturowych przenikały się w dawnej Polsce, wzajemnie wzbogacały i wzbogacają się po dzień dzisiejszy.

Zachęcamy do smakowania tego, co wspólne dla kuchni polskiej i żydowskiej, odkrywania nowych smaków i rozkoszowania się bogactwem kulinarnym Lubelszczyzny: różnorodnością produktów lokalnych i regionalnych, degustowania lokalnych win i lubelskich cydrów.

Do udziału w pikniku zaprosiliśmy producentów i znawców kulinariów z całej Lubelszczyzny: od Żyrzyna do Biłgoraja, od Annopola po Karczmiska, od Mikołajówki po Świdnik i Samoklęski. Przestrzeń janowieckiego skansenu pozwala na piknikowy wypoczynek w otoczeniu bujnej zieleni, blisko natury, z widokiem na nadwiślańskie pejzaże.

Zapraszamy do udziału w bogatym programie piknikowym, a spragnionym spokoju polecamy spacery po przyzamkowym parku, relaks na leżakach czy własnych pledach i cieszmy się po prostu pełną swobodą.

Aby piknik był w pełni udany, warto wybrać jeden z wielu wiklinowych koszy wyplecionych w warsztacie słynnego wikliniarza Mariusza Baryczki, dokonać zakupów u lokalnych producentów i wyjechać z Janowca z wiktuałami na całą długą zimę.

Na finał pikniku koncert Kapeli Niwińskich na Scenie „Przed Stodołą” ze specjalnym udziałem Justyny Piernik, wybitnej pieśniarki i interpretatorki pieśni tradycyjnych (także z Lubelszczyzny). „Wieś i miasto”, czyli muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, pieśni weselne i ballady od wiejskich śpiewaczek z Roztocza min. od Anny Malec oraz melodie od żydowskich muzykantów południowo-wschodniej Polski, z Lubelszczyzny. Koncert opowie o tym spotkaniu, które dokonało się kiedyś na styku wsi i miasteczka, spotkania dwóch kultur i dwóch tradycji odmiennych lecz trwających w odwiecznym dialogu i przenikaniu.

Zapraszamy na piknik w zielonej przestrzeni skansenu janowieckiego!

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN są PATRONAMI HONOROWYMI Pardes Festival.

Szczegóły na afiszu piknikowym i na FB https://www.facebook.com/PardesFestival/

Tekst: Aleksandra Markiewicz | dyrektor programowa i artystyczna Pardes Festival |