Pannonica

PANNONICA - OGIEŃ NIE MUZYKA!

To już 6. edycja Pannonica Folk Festival. W Barcicach nad Popradem między 30 sierpnia a 1 września odbędzie się jeden z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej i bałkańskiej w Polsce. Co roku przyciąga liczną, kolorową, międzynarodową publiczność szukającą wyjątkowych wrażeń i emocji a przede wszystkim - tradycyjnej muzyki. Na tegorocznej festiwalowej scenie pojawią się m.in., takie gwiazdy jak: Fanfara Transilvania, Marko Marković Brass Band, BGKO Barcelona Gypsy BalKan Orchestra, czy zespół Kroke w premierowej odsłonie z udziałem genialnej Neli Andreevy z Bułgarii.

„Muzyka bałkańska, węgierska czy cygańska, jaką prezentujemy na naszym festiwalu to raptem nisza, ale okazuje się że nisza na tyle pokaźna, że potrafimy ściągnąć do Barcic parę tysięcy osób gotowych przyjechać do nas z drugiego końca Polski, czy nawet z zagranicy i zapłacić pewną sumę za karnet. My owszem, wymyśliliśmy ten festiwal, programujemy go w tym sensie, że decydujemy o wyborze artystów, ale tę energię, pozytywną energię ludzie przywożą do nas ze sobą i dzielą się nią z innymi napotkanymi tu ludźmi.” – Wojciech Knapik, dyrektor artystyczny.

W krzakach nad Popradem   

Pannonica Folk Festival to coś więcej niż tylko żywiołowy, plenerowy festiwal muzyczny. Poza występami scenicznymi polskich i zagranicznych gwiazd, mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa, gdzie na polu namiotowym zamieszkuje kilka tysięcy uczestników i gdzie przenikają się różnorodne formy animacji i kreacji np. warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, teatralne, a także pokazy filmów, spotkania z literatami, spektakle teatralne i pokazy sztuki cyrkowej. Program jest bogaty w wydarzenia przyjazne dla rodzin z dziećmi. Podczas festiwalu promowana jest także idea Slow Food i Slow Life oraz szacunek dla natury. Barcice - mała, malownicza wieś położona na lewym brzegu Popradu, od 6 lat niezmiennie gości Pannonicę i jej publiczność. Kiedyś była częścią historycznego szlaku wędrówek ludów z południa na północ Europy. Dzisiaj raz do roku zamienia się w tętniącą życiem i muzyką, kulturalną wizytówkę Sądecczyzny.

 

MUZYKA

6. edycja Pannonica Folk Festival to 3 dni wypełnione muzyką, która w większości zabrzmi na żywo po raz pierwszy w Polsce. W tym roku organizatorom udało się zainicjować współpracę legendarnego Kroke z wybitną bułgarską śpiewaczką, solistką chóru Philipa Kuteva - Neli Andreevą. Premiera tego niezwykłego muzycznego projektu odbędzie się w festiwalową sobotę. Wtedy też na scenie pojawi się BGKO - Barcelona Gipsy balKan Orchestra, zespół o międzynarodowym rozgłosie, genialnie łączący muzyczne tradycje: romską, klezmerską, bałkańską i śródziemnomorską. Drugi dzień festiwalu odbędzie się pod hasłem „GUČA DAY” – nawiązując do legendarnego serbskiego festiwalu. Na scenie usłyszymy: Šidski Trubači (srb), Orkestar Danijela (srb), Orkestar Bojana Krstića (srb), Marko Marković Brass Band (srb). Pierwszego dnia, w festiwalowy czwartek, usłyszymy szwedzki zespół Tibble Transsibiriska z niezwykłą historią powstania – tworzą go wykształceni muzycy, których marzeniem było założenie własnego cygańskiego zespołu. Dzięki temu, miasteczko Tibble, z którego się wywodzą stało się bardzo ważnym punktem na folkowej mapie Europy. Wystarczy dodać, że tego samego dnia na scenie pojawi się Fanfara Transylvania – koncerty tej 10-osobowej grupy wzbudzają ten słynny stan, w którym nogi rwą się do tańca, a specyficzne prądy przepływają dosłownie przez całe ciało. Ogień nie muzyka!

 

6. EDYCJA PANNONICA FOLK FESTIVAL

PANNONICA – OGIEŃ NIE MUZYKA!

30.08-01.09.2018, BARCICE NAD POPRADEM

 

PROGRAM, SCENA GŁÓWNA:

30.08.2018, czwartek

Babra (hu), Tibble Transsibiriska (swe), She’Koyokh (UK), Fanfara Transilvania (rom)

31.08.2018, piątek: „GUČA DAY”

Šidski Trubači (srb), Orkestar Danijela (srb), Orkestar Bojana Krstića (srb), Marko Marković Brass Band (srb)

01.09.2018, sobota

Nadara GypsyBand (rom/hu), Kroke feat. Neli Andreeva (pl+ bg), BGKO Barcelona Gypsy BalKan Orchestra (esp), Divanhana (bos-her)

 

WWW

www.pannonica.pl

ZAPOWIEDŹ

https://www.youtube.com/watch?v=7apeLIFVJNo

FB

https://www.facebook.com/events/1608636915854524/