Od kujawiaka do oberka

Wielkimi krokami zbliża się festiwal "Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje", który jest kontynuacją jednego z najstarszych festiwali muzyki ludowej w województwie łódzkim.
Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone ludowe kapele autentyczne i opracowane, instrumentaliści ludowi, mistrzowie instrumentaliści wraz ze swoimi uczniami, a także zespoły inspirowane folklorem. Późnym wieczorem nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników, a najlepsi muzycy Festiwalu pojadą w czerwcu na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
 
TERMIN: 27 maja 2023 roku, godzina 13:00
LOKALIZACJA: kąpielisko miejskie, Warta, ul. Płk. Amora Tarnowskiego 26
 
Wydarzenie poprowadzi wprawny mówca i animator – Dyrektor Warckiego Centrum Kultury – Wiktor Baranowski.
W jury zasiądą etnomuzykolożki – Ewa Sławińska-Dahlig, Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba i Aleksandra Faryńska.
 
Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie koncert kapeli Światowce. Obok sceny rozstawiona zostanie drewniana podłoga do tańca. Planowane rozpoczęcie około godz. 20:00.
Odbędzie się kiermasz sztuki ludowej, na którym będzie można podziwiać i zakupić rękodzieło twórców z regionu sieradzkiego.
Przewidziana została również strefa gastronomiczna przygotowana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Jezioranki.
 
Światowce grają do tańca muzykę tradycyjną Polski centralnej, od Wielkopolski aż po Kielecczyznę. Repertuar zespołu pochodzi z wielu regionów: z pogranicza łódzko-kieleckiego (powiaty radomszczański, konecki, włoszczowski), z Radomszczyzny, centralnej Kielecczyzny, południowo - zachodniej Wielkopolski, a nawet ze Stanów Zjednoczonych, gdzie polska muzyka zawędrowała razem z emigrującymi tam wiejskimi muzykantami.
Muzyka przede wszystkim do tanecznego wirowania, jednak do posłuchu też potrafią ładnie “pogładzić”. Kapela powstała w Poznaniu, a sami muzycy pochodzą z różnych stron Wielkopolski. W graniu do tańca mają spore doświadczenie - w tym jak i innych składach zjechali całą Polskę przygrywając do tańca na potańcówkach i festiwalach. Zabrzmią oberki, mazurki, kujawiaki, poleczki, walczyki, tanga, fokstroty oraz tradycyjne zabawy.
Zagrają i zaśpiewają w składzie
Jasiu Łopatka - akordeon
Jonasz Hałas - trąbka
Karol Majerowski - trąbka
Marcin Małecki - perkusja
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują:
Radio Łódź
Pismo Folkowe
Muzyka Tradycyjna
Kultura Ludowa.pl