Oczy i Obiektywy

XVII Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”

Już 25 listopada 2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się XVII Przegląd Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”.

 „Kto z nas nie czuje się czasami outsiderem? Kto właściwie jest całkiem normalny?” – pytają bohaterowie jednego z filmów, które będzie można zobaczyć podczas przeglądu. Tegoroczna edycja – krótsza niż zwykle, lecz jak zawsze bogata w treść – skupi się na różnych aspektach doświadczenia mniejszościowego. Tak jak w poprzednich latach pokażemy obrazy z różnych kontekstów kulturowych tworzone przez etnografów i etnografki oraz dokumentalistów wyróżniających się wrażliwością społeczną. Będziemy przyglądać się walce całych grup o własne prawa i bycie usłyszanym, ale też poznawać perspektywę konkretnych osób szukających swojego miejsca w życiu. Zadamy także pytanie o możliwość zrozumienia osób, które widzą świat zupełnie inaczej niż my.

Filmom towarzyszyć będą krótkie rozmowy z twórcami oraz zaproszonymi gośćmi, którzy połączą się z nami z różnych stron świata.

Po pokazach zapraszamy na koncert zespołu Wernyhora.

Na spotkanie z filmem etnograficznym zaprasza Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie,  Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Kołem Naukowym Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej „Etno”.

PROGRAM

12:30 otwarcie Przeglądu i pokaz filmu „Niewiastę dzielną któż znajdzie” / „Women of Valor”, reż. Anna Somershaf (Izrael, 2021, 76’) 

Jak wywalczyć równe prawa dla 600 tysięcy kobiet z ultraortodoksyjnych rodzin?

14:40 „W imieniu żyjących” / „On Behalf of the Living”, reż. Ton Otto, Christian Suhr, Gary Kildea (Dania, 2023, 105′)

Czy zachodni badacz może spotkać duchy zmarłych w Papui-Nowej Gwinei, a osoba niewierząca zrozumieć gorliwego wyznawcę?

17:00 „Opór” / „The Village Resists”, reż. David Bert Joris Dhert (Brazylia, 2019, 54’)

Co się dzieje, gdy prawo do twojej ziemi roszczą sobie organizatorzy dwóch największych imprez sportowych na planecie? 

18:30 Lata świetlne” / „Light Years”, reż. Monika Proba (Polska, 2021, 27’)

Jak wygląda życie kandydata na prawosławnego duchownego na styku światów  – religijnego i świeckiego?

20:00 koncert zespołu WERNYHORA

WSTĘP BEZPŁATNY

Bezpłatne wejściówki na pokazy filmowe i koncert dostępne na https://bilety.ethnomuseum.pl oraz w kasie muzeum.

Szczegółowe informacje o programie na stronie: https://oczyiobiektywy.pl/ 

Wszystkie filmy będą prezentowane w językach oryginalnych, z napisami w języku polskim oraz angielskim.

Patronaty: Pismo Folkowe, Magazyn Kontynenty, Radio Kampus

Informacja o dostępności:

Budynek Państwowego Muzeum Etnograficznego jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózku. Szczegóły dotyczące dostępności znajdują się na stronie Muzeum: https://ethnomuseum.pl/deklaracja-dostepnosci/.

Chcemy, aby Przegląd był dostępny dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku jakichkolwiek potrzeb prosimy o kontakt pod adresem oczyiobiektywy@etnograficzna.pl. Postaramy się znaleźć rozwiązanie.

Projekt finansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Warszawa miasto otwarte”, realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń.