Membrana - Festiwal nad rzeką

Membrana – Festiwal nad rzeką

Świder, 9 czerwca–12 sierpnia 2018

Membrana to wielokulturowy festiwal poświęcony rzece w jej przyrodniczym i symbolicznym znaczeniu. W tym roku scenerią festiwalu będzie Świder – jego różnorodne brzegi, skarpy, piaszczyste wyspy i nieskończonej ilości wodne zakręty.

Podczas akustycznych koncertów w zakolach rzeki artyści i artystki zagrają bez dodatkowego nagłośnienia. Od śpiewaków operowych przez kręgi bębnów, gongi aż do ligaw i trombit, od polskiej muzyki ludowej po brzmienia z Indii i Węgier – taki przekrój muzyczny zapewni dialog z rzeką, która dla dźwięku staje się tytułową membraną. Świder będzie zarówno instrumentem, jak i wykonawcą.

Koncertom będą towarzyszyć warsztaty muzyczne, kulinarne, kąpiele w gongach, swawole krajoznawcze i sportowe. Wieczorową porą koncerty przechodzić będą w muzyczne chillouty przy ogniskach, na hamaku czy leżaku, choćby do następnego popołudnia.

Festiwal rozpocznie się Wielkim Wodowaniem – koncertem na plaży nad rzeką w Otwocku. Wystąpią między innymi: Świdermajer Orkiestra, Kapela ze Wsi Warszawa oraz powracający po latach Buzu Squat. Stworzymy też przestrzeń dla lokalnych wykonawców muzyki ludowej, rękodzieła oraz zabaw plażowych.

Kolejne odsłony festiwalu Membrana to akustyczne mikrokoncerty w urokliwych zakolach Świdra tworzących naturalne amfiteatry. Do wszystkich dzikich scen będzie można dotrzeć rowerem lub pieszo przez las. Poprowadzą nas ornitolodzy, etnografki i krajoznawcy, którzy po drodze przedstawią lokalną przyrodę i kulturę.

„Membrana. Festiwal nad rzeką” łączy to, co na miejscu, z tym, co odległe.

PROGRAM

9 czerwca. Wielkie Wodowanie

8 lipca. Pieśni Mocy

22 lipca. Langosz z czulentem - Po żydowsku i węgiersku

Miejsce: plaża nad Świdrem „Czerwone mury” (Józefów, ul. Telimeny 13)
Następna odsłona festiwalu Membrana odbędzie się na plaży nad Świdrem, tym razem po józefowskiej stronie, w miejscu znanym lokalnie jako Czerwone mury. Na piaszczystej plaży otoczonej sosnowym lasem będziemy wsłuchiwać się w relaksujące dźwięki gongów i mis, hipnotyzującą drumlę, a także zanurzymy się w świecie kultury węgierskiej i żydowskiej. Muzyka na żywo odbije się od membrany wody i dotrze do słuchaczy dzięki rzece, która stanie się zarówno instrumentem, jak i wykonawcą.

W programie:
15.30 Spacer
Ze stacji PKP Świder spacerem udamy się na plażę nad Świdrem. Po drodze opowieść o społeczności żydowskiej linii otwockiej. Spacer poprowadzi Agnieszka Gajc, etnografka i animatorka kultury. Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
17.00 Warsztaty rodzinne
Czy graliście kiedyś w drejdla? A może chcecie się dowiedzieć, jak zapisać własne imię po hebrajsku? Pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają do wspólnego poznawania historii i kultury żydowskiej.
17.00 Warsztaty muzyczne
Warsztaty intuicyjnej gry na instrumentach świata, które poprowadzi Przemek Daniłowicz, gitarzysta, producent, kompozytor, realizator dźwięku. Pasjonuje się kolekcjonowaniem i grą na instrumentach etnicznych. Na warsztatach poznamy brzmienie instrumentów takich jak saz, kalimba i gong feng. Z ich użyciem stworzymy muzyczną mapę rzeki Świder

Koncerty
18.00 Zoord
Energetyczny folk z Kecskemétu – ósmego co do wielkości miasta na Węgrzech, położonego na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Trio od czasu powstania w 2014 roku reprezentuje Węgry na największych festiwalach muzyki świata.Ich muzyka sięga do korzeni kultury Europy Wschodniej. Zabrzmi drumla, w mistrzowskim wykonaniu Árona Szilágyiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie wirtuozów tego instrumentu, mocne bębny (Krisztián Almási) i pełne emocji skrzypce i śpiew (Béla Drabant). Zoord inspiruje się muzyką Transylwanii i zimną jakucką zimą.
19.00 HaLuna Music
„Ha” symbolizuje powiew, oddech powietrza, a „Luna” – moc księżyca. Pod tym psudonimem kryje się Halina Bergerné Wilk, artystka, która od ponad trzydziestu lat mieszka na Węgrzech. HaLuna gra na starych instrumentach: na gongach, misach tybetańskich, bębnach szamańskich, cytrze. Śpiewa i sama tworzy swoje utwory. Oprócz występów solo koncertuje także z zaproszonymi osobami, bo – jak mówi Haluna – każdy wyjazd jest szansą na zabranie ze sobą wielu wartościowych osób.
21.00 ElektroCzardasz
After przy secie DJ-skim

Kulinarnie wspierają nas:
Roots-Vege - otwockie mistrzynie roślinnych smaków
Świder Food Truck - kuchnia żydowska z Otwocka
Kociołek i Wino - małe Węgry w Polsce
Ponadto:
Spotkanie z literaturą węgierską na stoisku Węgierskiego Instytutu Kultury
Wyprzedaż garażowa na rzecz Fundacji Azylu pod Psi Aniołem

4 sierpnia. Przestrzeń i Głos
Chór z Kurpi, trio z Armenii i zielony Jezus

12 sierpnia. Guča nad Świdrem
Rośliny i Bałkany
Program mikrokoncertów będzie ujawniany w miarę zbliżania się kolejnych wydarzeń

 

Więcej informacji na temat festiwalu:

http://www.membrana.powiat-otwocki.pl/

http://facebook.com/membranafest

 

Organizator: powiat otwocki

Partnerzy: Otwockie Centrum Kultury, stowarzyszenie Chodź nad Świder

Patronat medialny: TVP Kultura, „Pismo Folkowe”, Tygodnik „Linia Otwocka”