Membrana - Festiwal nad rzeką

Membrana – Festiwal nad rzeką

Świder, 9 czerwca–12 sierpnia 2018

Membrana to wielokulturowy festiwal poświęcony rzece w jej przyrodniczym i symbolicznym znaczeniu. W tym roku scenerią festiwalu będzie Świder – jego różnorodne brzegi, skarpy, piaszczyste wyspy i nieskończonej ilości wodne zakręty.

Podczas akustycznych koncertów w zakolach rzeki artyści i artystki zagrają bez dodatkowego nagłośnienia. Od śpiewaków operowych przez kręgi bębnów, gongi aż do ligaw i trombit, od polskiej muzyki ludowej po brzmienia z Indii i Węgier – taki przekrój muzyczny zapewni dialog z rzeką, która dla dźwięku staje się tytułową membraną. Świder będzie zarówno instrumentem, jak i wykonawcą.

Koncertom będą towarzyszyć warsztaty muzyczne, kulinarne, kąpiele w gongach, swawole krajoznawcze i sportowe. Wieczorową porą koncerty przechodzić będą w muzyczne chillouty przy ogniskach, na hamaku czy leżaku, choćby do następnego popołudnia.

Festiwal rozpocznie się Wielkim Wodowaniem – koncertem na plaży nad rzeką w Otwocku. Wystąpią między innymi: Świdermajer Orkiestra, Kapela ze Wsi Warszawa oraz powracający po latach Buzu Squat. Stworzymy też przestrzeń dla lokalnych wykonawców muzyki ludowej, rękodzieła oraz zabaw plażowych.

Kolejne odsłony festiwalu Membrana to akustyczne mikrokoncerty w urokliwych zakolach Świdra tworzących naturalne amfiteatry. Do wszystkich dzikich scen będzie można dotrzeć rowerem lub pieszo przez las. Poprowadzą nas ornitolodzy, etnografki i krajoznawcy, którzy po drodze przedstawią lokalną przyrodę i kulturę.

„Membrana. Festiwal nad rzeką” łączy to, co na miejscu, z tym, co odległe.

PROGRAM

9 czerwca. Wielkie Wodowanie

8 lipca. Pieśni Mocy

22 lipca. Langosz z czulentem - Po żydowsku i węgiersku

4 sierpnia. Przestrzeń i Głos

Przestrzeń i Głos to niezwykłe wydarzenie w naturalnym amfiteatrze nad Świdrem.
Przez rzekę zaśpiewa męski chór z Kurpi, w zakolu zabrzmi koncert fortepianowy, a na koniec oddamy się radosnym tańcom po leśnej stronie dźwięku.
Muzyce towarzyszyć będą warsztaty, pyszne jedzenie, a Świder jak zawsze zapewni ochłodę w swoich przejrzystych wodach.
Przybywajcie na dzień i na noc!! Zabierzcie hamaki i napoje!

Mapkę z informacjami o sposobach dotarcia na miejsce znajdziecie na naszej stronie: http://www.membrana.powiat-otwocki.pl/.
Wstęp wolny!

–––
PROGRAM
–––
16:00–18:00 – Ptaki Doliny Świdra. Spacer
Na pograniczu dwóch światów – wody i lądu – przyroda jest bujna i licznie zamieszkana. O ptasich lokatorach Doliny Świdra opowie ornitolog Marcin Siuchno. Wyruszamy ze stacji PKP Świder, lądujemy w naturalnym amfiteatrze nad Świdrem w okolicach ulicy Żurawiej. Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
Więcej: https://web.facebook.com/events/2239755279374604/
–––
16:00–19:00 – Ekologia słowa/obrazu/dźwięku. Warsztaty
Podczas warsztatów zapoznamy się ze współczesną poezją i spróbujemy wspólnie ułożyć hasła poetyckie związane z ekologią/rzeką/naturą. Powstałe slogany zaprezentujemy w formie spektaklu performatywnego za pomocą głosu/dźwięku i ruchu. Prosimy o zapisanie się do 31 lipca pod adresem asia.kessler@gmail.com.
---
17:00–18:00 – warsztaty DJ-skie dla dzieci z Green Jesusem
---
18:00 – koncert zespołu Carniacy
Kurpiowskie pieśni leśne, polne, weselne, przygodne, nabożne, pasyjne i pogrzebowe w wykonaniu męskiej grupy śpiewaczej.
---
20:00 – koncert fortepianowy ImproMazurki / EthnoSongs Artur Dutkiewicz Music
Współczesne polskie improwizowane mazurki – kompozycje Artura Dutkiewicza oraz etnojazzowe aranżacje ludowych pieśni z różnych kultur świata: Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
–––
After party z DJ-em Green Jesusem
Perłowe perełki, przepiękne nowalijki zmieszane z wysezonowanymi smakołykami i setki przyjemnych pół- i ćwierćnut, które wmasują w nasze serca Muzykę Lasów, Zarośli i Krzaków, przedstawi Green Jesus, zapalony grzybiarz, przyjaciel zwierząt i roślin.
–––
Ponadto:
Roots-Vege
Indian Taste
Kociołek i Wino
Qba Pub

Wyprzedaż garażowa na rzecz Fundacja Azylu pod Psim Aniołem.

Patronat medialny:
TVP Kultura
TVP3 Warszawa
Pismo Folkowe
Radio Kampus
Tygodnik Linia Otwocka
OtwockNews.pl
halootwock.pl

Festiwal to centralne wydarzenie jubileuszowego XV Powiatowego Festiwalu Kultury realizowanego przez powiat otwocki pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

12 sierpnia. Guča nad Świdrem
Rośliny i Bałkany
Program mikrokoncertów będzie ujawniany w miarę zbliżania się kolejnych wydarzeń

Więcej informacji na temat festiwalu:

http://www.membrana.powiat-otwocki.pl/

http://facebook.com/membranafest

Organizator: powiat otwocki

Partnerzy: Otwockie Centrum Kultury, stowarzyszenie Chodź nad Świder