Korzenie Europy

IX FESTIWAL MUZYKI ETNICZNEJ - KORZENIE EUROPY 2023

WARSZAWA, DK ŚWIT
3.06.2023, Godz. 17.00 – 22.00,

Wstęp wolny!

Wystąpią: GOORAL, HAJDA BANDA, KOSMICZNI WARSZAWA, KAPELA OPOCZNIANKA

GOORAL, czyli Mateusz Górny, to urodzony w Bielsku-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass, dubstepu, downtempa z etniczną muzyką góralską. Kariera muzyczna Goorala zaczęła się w 2003 r., kiedy jego remix ‘Whola lotta love’ Led Zeppelin zadebiutował na drugim miejscu w notowaniach radia Bis. Prawdziwą popularność Gooralowi przyniósł zespół Psio Crew – czyli elektro-góralska kapela, którą założył w 2004 r. razem z Maciejem ‘Kamerem’ Szymonowiczem i z którą wydał krążek ‘Szumi Jawor Soundsystem’. Zespół ten był obecny na Festiwalu „Korzenie Europy” w roku 2021. To co się działo do tej pory wokół Goorala to jeszcze jednak nic w porównaniu z tym jaki szał nastąpił wokół niego po wydaniu debiutanckiej płyty Ethno Elektro w 2011 r., na której znalazło się 14 kawałków, w tym największy hit Goorala – ‘Karczmareczka’.
W 2013 r. Gooral po raz drugi wystąpił na Przystanku Woodstock, tym razem współpracując i występując na scenie razem z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowszem, sprawiając, że kilkuset tysięczny tłum został mocno pobudzony :). Cały występ został uwieczniony na dostępnych do kupienia płytach DVD i CD.
W drugiej połowie 2015 roku Gooral dostał zaszczytne zaproszenie stworzenia muzyki do spektaklu Wojciecha Bogusławskiego „Krakowiacy i Górale” wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu. To bardzo ciekawe doświadczenie w karierze Goorala swoją premiere miało 19.12.2015r
Dorobek muzyczny W swoim dorobku Gooral ma występy m.in. na: Sziget Festival, Colours of Ostrava, Before Tauron Nowa Muzyka, Open’er Festiwal, Live Festival, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival czy Exit. Gooral udźwiękowił też film Franka Hurleya ‘South’ z 1919 r.

https://www.sprecords.com.pl/component/k2/item/107-gooral

Hajda Banda / Гайда Банда (Bielsk Podlaski/Warszawa)

Podlaski bigband w Twoim głośniku!

Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska supergrupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej. W składzie zespołu słyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, basetlę, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy. “Podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Maria Kałużna, Edmund Brożek, S. V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich ”Żemerwa”. 24 lutego 2023 nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana “Hajda!”. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Hajda Banda / Гайда Банда powstała w 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Rybniku, Krakowie i Lipsku muzycy zespołu współtworzyli takie zespoły jak Krzikopa, R.U.T.A., Pokrzyk, Kapela Brodów i Orkiestra Taneczna Bonanza.

Skład:

Daria Butskaya - skrzypce, śpiew

Kasia Dudziak - basy, śpiew

Nika Jurczuk - skrzypce, śpiew

Mateusz Dobrowolski - bęben obręczowy

Paweł Iwan - cymbały, śpiew

Kuba Zimończyk - harmonia trzyrzędowa

www.facebook.com/hajda.banda

Kosmiczni Warszawa
Kosmiczni Warszawa to drużyna muzyków, praskich osobowości grająca electroakustyczny swing. Małolepszy i Kwazar prezentują swoją wersję brzmień retro - bit (beat) czasów zarazy, czyli zaraźliwa nuta na trudne czasy. „W obliczu nieuchronnego końca cywilizacji – dwóch śmiałków – Małolepszy i Kwazar, opuszczają Warszawę, a nawet Planetę. Wyruszają w poszukiwaniu miejsc o podobnej do ziemskiej atmosferze i grawitacji (grooveitacji). Zainspirowani życzliwością wszystkich istot Kosmosu, lekko zagubieni w przeszłości cwaniakują pilotów bez licencji i cisną w przyszłość. W obliczu wyzwań, oprócz niezbędnej aparatury zabierają tylko to najcenniejsze i co może być zaczynem przyszłej kosmicznej popkultury – jej dwudziestowieczne, międzywojenne korzenie. Rejestracji dokonał Kwazar, w Gagarin Studio, roku 2020/2021”.
SKŁAD:
Małolepszy – banjo, śpiew (element lokalny),
Kwazar – syntezator, kalimba,
Damian Szymczak – klarnet, piano,
Piotr Tomala – akordeon,
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka,
Piotr Wróbel – suzafon,
Aleksandra Klimczak – śpiew

https://www.polskieradio.pl/377/9859/artykul/2984355,kosmiczni-warszawa

Kapela Opocznianka (Opoczno)

skład:
Marian Pabianek – bęben
Zbigniew Kosylak – harmonia/ akordeon
Andrzej Rożej – skrzypce.

https://opocznostolicaoberka.pl/artysci

OD GODZ, 15.00 – atrakcje rodzinne:

Koło Gospodyń Wiejskich z Janowa Karwickiego przygotuje stoisko degustacyjne . Będą pierogi, bomby i chleb ze smalcem. Kilka słów o kole jest tu : http://www.opoczynskiszlakrzemiosla.pl/tworcy-na-szlaku/kola-gospodyn-wiejskich/
Twórczynie ludowe : Ewa Kata i Bogumiła Pawlik – będą prowadziły warsztaty i pokaz wycinania wycinanek oraz robienia kwiatów z bibuły. Na stronie Opoczyński szlak Rzemiosła każda z Twórczyń ma swoją stronę http://www.opoczynskiszlakrzemiosla.pl/tworcy-na-szlaku/rekodzielo/
STOISKA – Pasieka Białołęka, Lubelskie Słoiki, Słoma – Produkty regionalne

Rozkład godzinowy:

15.00 – 17.00 – miasteczko festiwalowe, warsztaty, atrakcje rodzinne

17.00 – 18.00 – Kapela Opocznianka (potańcówka na dziedzińcu DK Świt)

SALA WIDOWISKOWA -

18.00 – 19.00 – Kosmiczni Warszawa

19.00 – 20.00 – Hajda Banda

20.00 – 21.30 - GOORAL

ORGANIZATORZY – DK ŚWIT, Dzielnica Targówek M.St. Warszawy, Zakochaj się w Warszawie,,etc

PARTNERZY – Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Gmina Opoczno

PATRONI MEDIALNI – TVP Kultura, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Pismo Folkowe, Folk 24.pl, Folk.pl, Polskie Radio.