Korzenie Europy

VIII Festiwal Muzyki Etnicznej Korzenie Europy, 3-4 czerwca 2022/ teren przy Domu Kultury Świt, Warszawa - Targówek

Festiwal Muzyki Etnicznej „KORZENIE EUROPY” poświęcony jest kulturom etnicznym Polski i Europy, ale nawiązuje również do archeologii oraz antropologii. W trakcie trwania festiwalu popularyzujemy naukę i edukację historyczną oraz szerzymy wiedzę na temat kultury regionu Mazowsza. Towarzyszą tym działaniom koncerty muzyczne i spotkania z twórcami ludowymi. Jest to integracja różnych środowisk Europy Środkowo-Wschodniej poprzez sięganie do wspólnych korzeni, budowanie nowych więzi społecznych oraz propagowanie tradycyjnej sztuki ludowej i wykorzystanie jej źródeł we współczesnej kulturze.

Wydarzenie ma charakter wielowymiarowy, który przedstawia odbiorcom bogactwo kulturowe regionu i przybliża różnorodność́ tradycji wykonawczych, śpiewaczych, ale także plemiennych. Ponadto wpływa na zmianę̨ stereotypowego postrzegania kultury ludowej jako jednolitej i ograniczonej do zamkniętego zestawu środków wyrazu. Festiwal już od wielu lat buduje sieć międzyludzką̨ opartą na wielokulturowości, sięgającej do korzeni naszego obszaru.

Istotnym elementem jest także zaproszenie do plemienności mieszkańców Mazowsza, jak również ukazanie poprzez warsztaty historyczne i kontakt ze sztuką systemów, mających na celu wyznaczenie ścieżek wspólnotowości. Odpowiadamy przy tym na pytanie: Czy nadal czerpiemy z naszych korzeni?

Festiwal to wreszcie wspólne działania społeczności lokalnej, podniesienie poziomu wiedzy z zakresu historii i kształtowania lokalnej recepcji własnej tradycji jako obszaru rozwoju indywidualnego i wspólnotowego, albowiem w ramach wydarzenia odbędzie się niemal już „kultowy” etno-kiermasz z rękodziełem, ceramiką, wyrobami z konopii i filcowankami na mokro. Zapraszamy także na warsztaty dla dzieci i młodzieży. Jednak niewątpliwie najbardziej oczekiwanym punktem programu są koncerty muzyczne.

W trakcie siedmioletniej tradycji wydarzenia, na scenie Korzeni Europy wystąpili już m.in.: HUUN-HUUR-TU, KAPELA ZE WSI WARSZAWA, KAYAH I TRANSORIENTAL ORCHESTRA, ŻYWIOŁAK, MARIA POMIANOWSKA, TREBUNIE TUTKI, PSIO CREW, OPOCZNO, DZIADY KAZIMIERSKIE, WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE, VAVAMUFFINI

W dniach 3-4 czerwca br. odbędzie się już VIII edycja festiwalu i również tym razem program wydarzenia jest bardzo bogaty.

KORZENIE EUROPY 2022 – PROGRAM

3 czerwca - piątek

Godz. 19.00 Etno-Kiermasz oraz warsztaty.

Koncerty:

KORINNIA – 19.00 – 19.45

DAJ OGNIA – 20.00 – 20.45

MORIBAYA – 21.00 – 22.00

4 czerwca – sobota

Godz. 14.00 Etno-Kiermasz oraz warsztaty.

Koncerty:

POŚPIEWY FRAGMENTARYCZNE - SEBASTIAN MADEJSKI – 19.00 – 19.45

ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA – 20.00 – 20.45

VOO VOO – 21.00 – 22.00

*godziny i kolejność występów mogą ulec ewentualnym zmianom.

Warsztaty:

1. WARSZTATY Z BIAŁEGO ŚPIEWU – MAGDALENA SOBCZAK - Magister etnomuzykologii na wydziale muzykologii UW, od 20 lat wokalistka i instrumentalistka w Kapeli ze Wsi Warszawa instruktorka śpiewu w Ludowym Zespole Artystycznym „Promni” SGGW.

2. WARSZTATY STRING ART – NATALIA GIERASIMIUK - pedagożka, animatorka społeczna, pasjonatka rękodzieła, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, instruktorka warsztatów rękodzielniczych.

Deska, gwoździe, młotek, sznurek – ktoś by pomyślał, że trafił do stolarni. Otóż nie. Z tych materiałów i przy pomocy tych narzędzi można wykonać dzieło sztuki. Technika string-art (czyli napięta struna) daje mnóstwo możliwości. Ograniczeniem jest tylko nasza fantazja (która, jak wiemy, jest bezgraniczna, a więc…). Tworzenie obrazów strunowych jest głośne, ale bardzo wciągające. Przy okazji uczymy się posługiwania młotkiem, a efekt stanie ozdobą dowolnego miejsca. Zapraszamy do wspólnego tworzenia.

3. ZAJĘCIA Z GIMNASTYKI SŁOWIAŃSKIEJ – MARIOLA ŁAGIEWSKA - Jest tłumaczką i nauczycielką języka angielskiego, zainteresowaną fitoterapią, naturalnym stylem życia, mikroodżywianiem. Jest edukatorką domową po kursach pedagogiki Montessori i miłośniczką książek, gór, muzyki i sportu. Poza gimnastyką słowiańską na co dzień uprawia bieganie i praktykuje jogę.

Co to jest gimnastyka słowiańska? Jest to system 27 ćwiczeń podzielonych na trzy światy. Świat górny to ćwiczenia w staniu, świat średni to ćwiczenia w klęku i świat dolny to ćwiczenia w klęku podpartym na łokciach. Praktykować ją może każda kobieta od momentu rozpoczęcia miesiączkowania i w każdym momencie życia jest dla nas wzmacniająca i wspomagająca nasz układ hormonalny. Gimnastyka słowiańska wzmacnia nam praktycznie całe ciało, ale co jest ważne, jest to praca na naszych mięśniach głębokich miednicy (w trakcie ćwiczeń mięśnie wielokrotnie są napinane i rozluźniane), kręgosłupa, klatki piersiowej, otwierają nam również biodra i klatkę piersiową. Ćwicząc poprawia się nasza sylwetka i postawa ciała, nabieramy siły tej fizycznej i psychicznej, podnosi się też nasza energia kobieca i daje nam to poczucie kobiecości, którego nam często brakuje w dzisiejszym męskim świecie.

Dyrektorem artystycznym obecnej oraz poprzednich edycji festiwalu jest Maciej Szajkowski – dziennikarz, muzyk i przede wszystkim miłośnik kultur ludowych. To będzie wyjątkowa odsłona Korzeni Europy – podkreśla. Po pierwsze dlatego, że dzieje się w wyjątkowym czasie, dlatego zaprosiliśmy wspaniały zespół z Ukrainy — Korinnia. Wykonują oni tradycyjne, wielogłosowe pieśni obrzędowe, kozackie, stepowe. Po drugie wystąpi legendarny zespół Voo Voo. Są prekursorami mariażu folku z rockiem i łączenia w swojej oryginalnej muzyce wielu wątków ze świata. Wreszcie na Festiwalu pojawi się kilka młodych, ale niezwykle ciekawych zespołów, takich np. jak krakowska formacja Daj Ognia czy międzynarodowy kolektyw Moribaya.

Ponadto, jak każdego roku, w ramach Festiwalu odbędzie się Etnokiermasz z wystawcami, rzemieślnikami i zdrowym jedzeniem, prelekcje, warsztaty oraz wiele zajęć i atrakcji dla najmłodszych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Zapraszam serdecznie! – dodaje Maciej Szajkowski

Miejsce, w którym odbędzie się VIII edycja Festiwalu Muzyki Etnicznej Korzenie Europy to urokliwe tereny przy Domu Kultury Świt na warszawskim Targówku, gdzie wydarzenie już na stałe wkomponowało się w krajobraz i wiosenny repertuar dzielnicy.

Szczegółowe informacje: https://dkswit.com.pl/scena-obrzedowa/

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/4yVU34A0r