Koncert

UWAGA: W związku z wejściem powiatu tatrzańskiego do strefy czerwonej i co za tym idzie dostosowaniem się do nowych obostrzeń informujemy, że koncert "Muzyczny witraż dla Jana Pawła II" został odwołany.

MUZYCZNY WITRAŻ dla JANA PAWŁA II w stulecie urodzin Wielkiego Polaka.
 

W niedzielę 11 października po Mszy św. wieczornej w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, na Krzeptówkach, odbędzie się koncert pt. „WITRAŻ MUZYCZNY dla JANA PAWŁA II w stulecie urodzin Wielkiego Polaka” pod kierownictwem artystycznym Huberta Kowalskiego. Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury.

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na uroczystości upamiętniające postać Papieża Polaka św. Jana Pawła II w stulecie Jego urodzin. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie niecodzienne widowisko muzyczne zaaranżowane specjalnie na tę okoliczność.

Koncert finałowy uroczystości urodzinowych będzie kompilacją utworów ważnych dla Jana Pawła II, utworów związanych z polskością w ogóle i odzyskaniem niepodległości, jak również będzie zawierał elementy muzyki ludowej, regionalnej i związanej z Tatrami, które zostaną specjalnie zaaranżowane.

Do udziału zaprosiliśmy kompozytora, dyrygenta, kameralną orkiestrę symfoniczną, chór, band, czworo solistów, a także dzieci z Podhala. Przekażemy muzycznie i słownie treści mające na celu wzbogacenie duchowe, estetyczne i kulturowe w przeżywaniu setnej rocznicy urodzin współczesnego

autorytetu – Ojca Świętego. Zależy nam na wyeksponowaniu atrakcyjności i konkurencyjności kultury tradycyjnej i polskiej pobożności oraz patriotyzmu na tle współczesnych nurtów w kulturze oraz na jednoczesnej promocji tradycji i kultury ludowej Zakopanego i regionu Podhala oraz Małopolski

jako doskonałego połączenia muzyki ludowej z muzyką klasyczną, orkiestrową, chóralną i solistyczną zaaranżowaną w atrakcyjnej brzmieniowo i widowiskowo formule.

Pamiętamy o wielokrotnej obecności pod Tatrami wyjątkowego Syna Narodu polskiego Jana Pawła II, wplatając w formułę wydarzenia elementy tradycji regionu. Poprzez ten koncert chcemy godnie uhonorować Polaka i patriotę jakim był Jan Paweł II i przekazać w programie Koncertu wartościowe treści z nauczania i filozofii jaką pozostawił po sobie Karol Wojtyła.

Wydarzenie to będzie miało wymiar wspólnotowy i ekumeniczny, będzie próbą dotarcia z przekazem kulturowym do wszystkich bez względu na ich poglądy, czy stosunek do wiary. Specjalnie przygotowany przez kompozytora i aranżera program koncertu będzie uwzględniał wątki uniwersalne, patriotyczne, jednak w znacznej mierze planujemy promować w nowym wydaniu walory unikalnej kultury polskiej, sięgniemy do zakopiańskich twórców tj. jak Karłowicz czy Szymanowski, ale i twórców muzyki rdzennie góralskiej, czy inspirowanej górami i polskim folklorem.

Różnorodne formy artystyczne przybliżają odbiorcom autentyczne wartości tradycyjnej kultury, dbałość o jej zachowanie i powielanie jej prawdziwych elementów, co wobec komercjalizacji, globalizacji i unifikacji popkultury wydaje się być wartością nie do przecenienia. Koncert finałowy będzie malowany z poszczególnych elementów składowych witrażu jak u Stanisława Witkiewicza, a muzyczny witraż to również sztuka wyboru: utworu, stylistyki, doboru wykonawców, którzy najpełniej oddadzą zamiar twórczy, siłę przekazu słowno-muzycznego. Powstanie muzyczne dzieło sztuki poskładane z puzzli muzyki, która ukształtowała Jana Pawła II, wzajemne przenikającej się i pełnej dyfuzji trendów w obrębie polskiej muzyki, często niedocenianej.

HUBERT KOWALSKI – wszechstronny muzyk prowadzący wielokierunkowe działania artystyczne. Kompozytor, dyrygent, producent muzyczny, kontrabasista i wokalista. Studiował dyrygenturę chóralną w Krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1993 roku współtworzy zespół Deus Meus, z którym wykonuje współczesne gatunki muzyki rozrywkowej (nagrał z zespołem 6 płyt). W latach 2003 – 2013 współpracował z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, z którym śpiewał pod batutą najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów. Jako kompozytor ma w swoim dorobku oratoria, Pasje, utwory na orkiestrę i chór, wiele piosenek podejmujących problemy współczesnego świata, m.in. Podaruj czas, Miłość trwa – piosenki wspierające akcję 1% na rzecz Małopolskiego Hospicjum Dziecięcego. W 2007 r. założył orkiestrę ICON złożoną w głównej mierze ze studentów i absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej. Wykonuje z nią własne kompozycje, muzykę filmową i rozrywkową (m.in. z grupą New Life M, Raz Dwa Trzy i Michałem Urbaniakiem). Współpracuje z wieloma orkiestrami. W 2011 przygotował i poprowadził orkiestry na największym w Europie otwartym koncercie uwielbienia – Jednego Serca Jednego Ducha – w Rzeszowie. Jest producentem rozmaitych wydarzeń kulturalnych, m.in. koncertu „Wracam do Was”, który odbył się 1 maja 2011 roku na Krakowskim Rynku w związku z beatyfikacją Ojca Św. Jana Pawła II. Jest liderem grupy Tylko Ty składającej się ze szczególnie uzdolnionych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.