II Festiwal Tkactwa "Podlaskie Sploty"

Podlaskie sploty – II Festiwal Tkactwa, 28-29 sierpnia 2021, Białystok

Tkactwo, jako jedno z najstarszych rzemiosł, było do niedawna zajęciem powszechnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Prawie każda rodzina tkała na potrzeby codziennego użytkowania lub wystroju chaty, ale też w celu zapewnienia posagu. Dziś nie ma już dawnego zapotrzebowania na tkaniny, tradycja uposażania młodych dziewcząt opuszczających rodzinny dom praktycznie zaginęła. Tym samym przestało się dostrzegać wartość tego rzemiosła i mało kto wie, jak bardzo jego historia osadzona jest w tradycjach województwa podlaskiego.

28–29 sierpnia w Białymstoku odbędzie się II Festiwal Tkactwa czyli pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu.

Program:

28 sierpnia 2021 – I dzień festiwalu

Otwarcie wystaw, prezentacje różnorodności tkanin wykonywanych tradycyjnymi metodami, bogactwa wzorów, kolorystki, technik wykonania.

 • godz. 16.00 – foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Podleśna 2
  – wystawa dywanów wybieranych – perebory
  Wystawa ze zbiorów Krzysztofa Bielickiego, entuzjasty i kolekcjonera sztuki ludowej Podlasia, który przez lata zgromadził ponad 30 tkanin w technice wybieranej i zgodził się udostępnić szerszej publiczności. Z każdą wiąże się historia, którą chętnie opowiada.
  – wystawa „Nadbużańskie perebory” pochodzących z Pracowni Tkackiej w Hrudzie
  Wystawa będąca w zbiorach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Na wystawie zostaną zaprezentowane perebory ukazujące możliwości wykorzystania zdobniczego ornamentu tkackiego do zdobienia ubrań w kontekście historycznym i współczesnym.
 • godz. 18.00 – Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, ul. św. Rocha 14
  – wystawa tkanin dwuosnowowych Dominiki Bujnowskiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie.
  Na wystawie znajdą się unikalne dywany i makaty dwuosnowowe, które zostały wykonane przez Dominikę Bujnowską – jedną z najbardziej znanych polskich tkaczek. Prace tej skromnej artystki, która całe swoje życie związała z węgrowską spółdzielnią przez dziesięciolecia były najbardziej eksportowym towarem polskiej sztuki ludowej. Pokazywano je w Anglii (1956), Szwajcarii (1957), ZSRR (1957), Francji (1960), a potem w państwach skandynawskich, w Niemczech i w Ameryce. Dominika Bujnowska tkała dywany dwuosnowowe, opowiadające o życiu podlaskiej wsi, wprowadzając coraz to nowe rozwiązania plastyczne i kompozycyjne.

29 sierpnia 2021 – II dzień festiwalu

Park Konstytucji 3 Maja w Białymstoku, godz. 11.00 – 18.00

W programie festiwalu znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu.

Odbędą się pokazy i warsztaty:

 • wykonywania tkanin dwuosnowowych, wielonicielnicowych, sejpaku, perebor;
 • wykonywanie krajek;
 • przędzenie na kołowrotku;
 • tkanie na krośnie dywaników – szmaciaków;
 • warsztat wykonywania dekoracyjnych makram;
 • zabawy muzyczne dla dzieci;
 • działania animacyjne w przestrzeni;
 • koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” – godz. 13:00
 • koncert Kapeli Miód na serce – godz. 14:00