Folkowisko

Festiwal Folkowisko ogłosił zespoły, które zagrają podczas edycji 2020. Na gorajecką scenę powracają gwiazdy muzyki folkowej i tradycyjnej. Jubileuszowa X edycja, która odbędzie się w dniach 09-12 lipca 2020 pod tytułem Wehikuł Czasu, przeniesie nas do najlepszych koncertów festiwalowych i do ulubionych muzyków gorajeckiej publiczności. Zaprosiliśmy tych artystów, którzy w wyjątkowy sposób związali się z Gorajcem lub zagrali najlepsze naszym zdaniem koncerty w historii festiwalu – podkreśla dyrektor festiwalu Marcin Piotrowski.

Folkowisko to wyjątkowy, interdyscyplinarny festiwal, który już od 10 lat odbywa się w małej (liczącej zaledwie 39 mieszkańców) podkarpackiej wsi Gorajec. Festiwal łączy współczesną muzykę etno, z tradycyjnymi ludowymi brzmieniami. Pełen jest warsztatów umiejętności ludowych, rajdów, dyskusji i zabaw dla dzieci. Festiwal jest oddolną inicjatywą mieszkańców i ich przyjaciół skupionych wokół Stowarzyszenia Folkowisko. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu i pasji organizatorów, Folkowisko z niewielkiej rodzinnej imprezy urosło do rangi jednego z najważniejszych folkowych festiwali Europy. W tym roku zdobyło tytuł Ambasadora Wschodu, a Europejska Federacja Festiwali wybrała festiwal do grona najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy przyznając tytuł Remarkable Art Festiwal.

Wśród zespołów, które wystąpią na gorajeckiej scenie są: sanocka wokalistka Angela Gaber, która przygotowała z tej okazji kameralny, klimatyczny występ, pełen świec, lampionów i dźwięków zachęcających do obserwacji nieba, skupienia i nostalgii i która przeniesie słuchaczy do jej pierwszego gorajckiego koncertu w 2012 roku. Natomiast białoruska grupa Dzieciuki to wulkan punkowej energii. Podczas swojego poprzedniego koncertu porwała publiczność do dzikiego pogo pod sceną, a koncert przeszedł do legendy festiwalu i przez wielu określany jest jako jeden z najbardziej energetycznych w historii Folkowiska. Kolejnym zespołem już na tym etapie ujawnionym przez organizatorów jest bardzo zaprzyjaźniona z Gorajcem Orkiestra Świętego Mikołaja. Jest to żywa legenda sceny folk.  Nie wyobrażamy sobie jubileuszowego festiwalu bez ich udziału, wszak to od nich przejęliśmy miłość do muzyki źródeł – podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Piotrowski. Kolejną legendą Folkowiska jest niewątpliwie ukraińska gwiazda muzyki folkowej Joryj Kłoc. Na prośbę publiczności grali w Gorajcu kilkakrotnie, a ich energetyczne, często trwające kilka godzin koncerty za każdym razem rozgrzewają publiczność do czerwoności.

Oprócz nich na gorajeckiej scenie wystąpią: Boleo & Follow the Riddim, Sviatyj,  Kuba Blokesz, Kanka Franka, Jacek Kleyff, Kirszenbaum

Karnety dostępne sa na stronie www.folkowisko.pl