Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa 2020!
Jak przebiegał tradycyjny wypiek chleba, czym były mazelonki lub jak narysować tradycyjny wzór opolski? Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. 28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa to aż 500 darmowych wydarzeń w całej Polsce!
13 września 2020 w Siennej w gminie Gródek nad Dunajcem odbędzie się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorzy imprezy zapewniają bezpłatny dostęp do licznych zabytków i obiektów kultury, takich jak muzea, skanseny, ogrody, a także proponują wiele innych atrakcji – spacery, wykłady czy warsztaty. Każdy może znaleźć interesujące wydarzenie w swoim regionie i dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie. Choć wydarzenia odbywają się przez cały miesiąc, to ich kulminacja zaplanowana jest na dwa weekendy: 12-13 oraz 19-20 września 2020 r.
- Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, ze względu na sytuację epidemiologiczną, zapisze się w historii jako wyjątkowo trudny okres działań kulturalnych i edukacyjnych. Jednak wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom, przed uczestnikami wydarzeń otwieramy kolejne drogi do poznania dziedzictwa kultowego naszego kraju. Część organizowanych wydarzeń odbędzie się w formie wykładów, warsztatów czy spotkań online. Z wybranych obiektów będziemy prowadzili także transmisję live – mówi Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
„Moja droga”, czyli podróż po polskiej kulturze
Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. W 2020 roku odbędą się one pod nazwą „Moja droga”. Motyw drogi nawiązuje do podróży po polskiej kulturze i historii, ale także ma zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa oraz łączenia go z własnymi doświadczeniami. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem TVP3 Kraków.
- Dziedzictwo jest nieustannym procesem – wraz ze zmieniającym się społeczeństwem zmieniają się przypisywane mu wartości. Metafora drogi bardzo trafnie oddaje charakter naszych doświadczeń kulturowych na przestrzeni lat, również w kontekście aktualnych wydarzeń – dodaje Skaldawski.
Dziedzictwo na wyciągnięcie ręki
Jednym z wydarzeń tegorocznej Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 będą Małopolskie Targi Książki – „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju targi przeniosą się w większości do Internetu i przyjmą formę rozmów o książkach z ich autorami, którzy opowiedzą, jaka była ich droga do poznania własnego dziedzictwa zapisanego lokalnie.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jako jeden z pięćdziesięciu krajów włączyła się do akcji w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Europejskie Dni Dziedzictwa zostały objęte narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
Zobacz, gdzie odbywają się wydarzenia: https://edd.nid.pl
Obserwuj Europejskie Dni Dziedzictwa na Facebooku: https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa
fot. arch. własne Fundacja Horyzont360