Europejskie Dni Dziedzictwa

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa 2020!

Jak przebiegał tradycyjny wypiek chleba, czym były mazelonki lub jak narysować tradycyjny wzór opolski? Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. 28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa to aż 500 darmowych wydarzeń w całej Polsce!

13 września 2020 w Siennej w gminie Gródek nad Dunajcem odbędzie się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorzy imprezy zapewniają bezpłatny dostęp do licznych zabytków i obiektów kultury, takich jak muzea, skanseny, ogrody, a także proponują wiele innych atrakcji – spacery, wykłady czy warsztaty. Każdy może znaleźć interesujące wydarzenie w swoim regionie i dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie. Choć wydarzenia odbywają się przez cały miesiąc, to ich kulminacja zaplanowana jest na dwa weekendy: 12-13 oraz 19-20 września 2020 r.

- Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, ze względu na sytuację epidemiologiczną, zapisze się w historii jako wyjątkowo trudny okres działań kulturalnych i edukacyjnych. Jednak wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom, przed uczestnikami wydarzeń otwieramy kolejne drogi do poznania dziedzictwa kultowego naszego kraju. Część organizowanych wydarzeń odbędzie się w formie wykładów, warsztatów czy spotkań online. Z wybranych obiektów będziemy prowadzili także transmisję live – mówi Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

„Moja droga”, czyli podróż po polskiej kulturze

Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. W 2020 roku odbędą się one pod nazwą „Moja droga”. Motyw drogi nawiązuje do podróży po polskiej kulturze i historii, ale także ma zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa oraz łączenia go z własnymi doświadczeniami. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem TVP3 Kraków.

- Dziedzictwo jest nieustannym procesem – wraz ze zmieniającym się społeczeństwem zmieniają się przypisywane mu wartości. Metafora drogi bardzo trafnie oddaje charakter naszych doświadczeń kulturowych na przestrzeni lat, również w kontekście aktualnych wydarzeń – dodaje Skaldawski.

Dziedzictwo na wyciągnięcie ręki

Jednym z wydarzeń tegorocznej Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 będą Małopolskie Targi Książki – „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju targi przeniosą się w większości do Internetu i przyjmą formę rozmów o książkach z ich autorami, którzy opowiedzą, jaka była ich droga do poznania własnego dziedzictwa zapisanego lokalnie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jako jeden z pięćdziesięciu krajów włączyła się do akcji w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Europejskie Dni Dziedzictwa zostały objęte narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Zobacz, gdzie odbywają się wydarzenia: https://edd.nid.pl

Obserwuj Europejskie Dni Dziedzictwa na Facebooku: https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa

fot. arch. własne Fundacja Horyzont360