EtnoLas

EtnoLas. I Festiwal Kultury Lasowiackiej – 21-29 sierpnia 2021

Blisko 50 wydarzeń, ponad 15 lokalizacji i 9 dni podczas których tematem przewodnim będzie kultura lasowiacka. Na nowy FESTIWAL prezentujący tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej zaprasza Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.

W trakcie festiwalowego święta pod znakiem „Lesioka” znajdzie się coś i dla ciała i dla ducha. W ramach bloku tematycznego „LAS – NASZ DUCH” zapraszamy do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz zabawa dla dzieci „Ekolas”. To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane w ramach imprezy! Zapraszamy także na bieg na orientację przez las k. Kolbuszowej, rajd rowerowy k. Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie.

Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków będzie się można dowiedzieć m.in. podczas warsztatów w MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W KOLBUSZOWEJ. Królować tam będą także przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki.

Jak na prawdziwy lasowiacki Festiwal przystało, nie zabraknie też motywu serca. Nad JEZIOREM TARNOBRZESKIM uczestnicząc w grach będzie można powalczyć właśnie o „Lasowiackie Serce”. Miejscem, gdzie na pewno zagości serce będzie MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI, gdzie odbędą się warsztaty florystyczne, plastyczne i ceramiczne. "Lasowiackie serce" zagości też w ETNOSTREFIE NA BŁONIACH W STALOWEJ WOLI.

Do Stalowej Woli zapraszamy także na finał Festiwalu – WIDOWISKO PLENEROWE "LAS — DOM NASZ"! Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, zespoły: Lasowiaczki, Górniacy, gwiazdą wieczoru będzie PAWEŁ STECZKOWSKI & TEUTA PROJECT wraz z Kapelą Kazimierza Marcinka. W mieście ze stali i woli powstaną także tematyczne strefy: STREFA LEŚNYCH DZIECI, APISTREFA, LASSTREFA, ETNOSTREFA, gdzie na uczestników Festiwalu czekać będą warsztaty, gry, zabawy oraz inspirujące lasowiackie opowieści i prezentacje.

Koncertowo będzie także na ZAMKU W BARANOWIE SANDOMIERSKIM, który w ramach lasowiackiego święta … przejmą leśne dzieci! Zagra Nadsańska Orkiestra Kameralna i zaśpiewa Chór Dworski. A na dzieciaki czekać będzie moc atrakcji (warsztaty wokalne i gwary lasowiackiej oraz gry, animacje i zabawy).

Wstęp na wydarzenia i imprezy festiwalowe jest nieodpłatny.

*By uczestniczyć w wydarzeniach na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej należy wykupić bilet wstępu do Muzeum.

Więcej wydarzeń, lokalizacji oraz szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: https://podkarpackie.travel/pl/etnolas-i-festiwal-kultury-lasowiackiej. Zapraszamy na stronę wydarzenia na profilu FB: https://www.facebook.com/events/357809815870503

oraz na profil @podkarpackie.travel:

https://www.facebook.com/podkarpackie.travel

Wydarzenia w ramach I FESTIWALU KULTURY LASOWIACKIEJ ETNOLAS odbędą się w miejscowościach: BARANÓW SANDOMIERSKI, BOJANÓW—JAMNICA, BUDY GŁOGOWSKIE, CZARNA SĘDZISZOWSKA, GŁOGÓW MAŁOPOLSKI, JATA, KOLBUSZOWA, LEŻAJSK, PORĘBY DYMARSKIE, RUDNIK N. SANEM, STALOWA WOLA, TARNOBRZEG, WILCZA WOLA, ULANÓW.

Partnerami wydarzenia są:

Powiat Stalowowolski, Gmina Stalowa Wola, Miasto Tarnobrzeg,  Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie, MOK Rudnik nad Sanem, Fundacja Rzeszowska, Fundacja Artystyczna GA MON, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, MDK Kolbuszowa, MDK Stalowa Wola, Stowarzyszenie Ekoskop, LGD Siedlisko, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Browar Rzemieślniczy „Lasowiak”.