EtnoBaltica

Ocalić od zapomnienia kulturę ludową. Za nami 5. edycja Festiwalu EtnoBaltica

Weekend 7-9 lipca 2023 upłynął pod znakiem tradycji i muzyki ludowej. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zorganizowało w Swołowie piątą edycję Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica. W ciągu trzech dni, od piątku do niedzieli, stolica Krainy w kratę była mekką miłośników polskiej kultury ludowej.

Od 7 do 9 lipca w Swołowie w gminie Słupsk odbywał się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, a właściwie jego piąta, jubileuszowa edycja. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk i – jak podkreśla dyrektor tej instytucji, Zbigniew Gach, festiwal ten ma za zadanie ocalić od zapomnienia tradycje ludowe i udowodnić, że jest dla nich miejsce we współczesnym świecie.

W ciągu trzech dni koncertów na scenie EtnoBaltici wystąpiło siedem zespołów z całej Polski: Kapela Niwińskich, Kapela Brodów, Michalove, Kapela Maliszów, Wowakin, Światowce oraz Adam Strug – każdy z wyjątkowym repertuarem, porywającym do tańca uczestników festiwalu.

Jako, że EtnoBalitca ma być chwilą wytchnienia i sposobem na posmakowanie lata w ludowy sposób, dla jej gości przygotowano nie tylko cykl koncertów, ale także zajęcia jogi, warsztaty garncarskie i tańca, jarmark rękodzieła, czy bardzo bogaty program zajęć dla dzieci w EtnoWiosce oraz codzienne potańcówki i afterparty. Dla chcących dodać do tego nieco sportowych emocji, zorganizowano po raz trzeci „Swołowską Milę”, czyli bieg po owalnicy.

Na organizację Festiwalu EtnoBaltica CKiBP Gminy Słupsk otrzymało dofinansowanie w wysokości 51 tys. złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Fotorelacja (Takiestory.pl fotografia): https://www.facebook.com/etnobaltica