Ethniesy

11. ETHNIESY, Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej
21 – 24 marca 2024r. / Bydgoszcz

Zapraszamy na 11. edycję Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY, która odbędzie się w dniach 21 - 24 marca 2024 roku w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Hasłem, które przyświeca tegorocznej edycji jest Bezkresny krajobraz.

Bezkresny krajobraz to morze i widok z górskiego szczytu. To wspomnienie pól Krajny, okolic Doliny Brdy, kwietnych łąk. Jest świstem wiatru, kołysaniem zboża, szumem wody, ciszą przełamaną trzaskiem lodu, pękaniem zmrożonej tafli jeziora. Chcemy, aby marcowe Ethniesy były czasem świadomego namysłu, żeby było Wam najmilej i najbardziej komfortowo na świecie. Na pewno program czterech festiwalowych dni, wypełnionych muzyką, tańcem i śpiewem pomogą w realizacji tego zamierzenia.

Ethniesową przestrzeń wypełnią najciekawsi artyści i artystki z Polski i zagranicy. Będziemy czerpać z tradycji, szukać inspiracji w naturze oraz jak zawsze zaprosimy Was na film, wystawę i warsztaty.

Potańcówką z Kapelą Niwińskich oraz PoMore TanzOrkiestra zainaugurujemy koncertową część festiwalu.

Kapela Niwińskich przyjedzie na Ethniesy z nowym albumem pt. „Pogłosy”. W programie koncertu usłyszymy zarówno różne gatunki pieśni - liryczne, weselne, taneczne, przyśpiewki jak i żywiołową muzykę instrumentalną, głównie kujawiaki i mazowieckie oberki.

PoMore TanzOrkiestra - ten unikalny projekt tworzą polscy i niemieccy artyści, którzy na co dzień zajmują się tradycjami muzycznymi swoich rodzinnych krajów i regionów. Grają do tańca, uczą, badają, wykonują śpiew tradycyjny oraz muzykę instrumentalną.

Piątkowy wieczór rozpoczniemy koncertem grupy Transatlantyk + Damasiewicz. Kapela na bazie starego, tworzy zupełnie nowe brzmienie. W swoich utworach odnoszą się do muzyki wiejskiej, improwizowanej oraz transowego ambientu. Ich twórczość osnuta jest na ludowym przekazie i jego energii.

Na festiwalowej scenie wystąpi także znana szerokiej publiczności, prosto z Wielkiej Brytanii, ale po raz pierwszy goszcząca na Ethniesach, grupa Mammal Hands. Porywający, eteryczni i majestatyczni Mammal Hands, bazując na miłości do elektroniki, muzyki świata i współczesnej, czerpią z dokonań takich artystów jak Pharoah Sanders, Gétachèw Mekurya, Terry Riley, Steve Reich czy Sirishkumar Manji. Podczas Ethniesów zaprezentują swój piąty album studyjny „Gift from the Trees”.

Drugi dzień zakończymy afterem w wykonaniu Sw@da/ Maxim/ Niczos. “Bahato” to tytuł pierwszego singla podlaskich twórców, ale również spotkanie ponad granicami muzycznymi i językowymi. To nowe rozdanie w karierze Sw@dy, polsko-kolumbijskiego producenta nominowanego do Fryderyka za zeszłoroczną płytę “SAD” z Karoliną Cichą. 

Do tańca wrócimy w sobotę, kiedy na scenie pojawi się Hajda Banda / Гайда Банда oraz Alameda z materiałem z nowej płyty. 

Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z archiwalnych nagrań oraz ze spotkań z mistrzami muzyki wiejskiej.

Znana i lubiana przez bydgoską publiczności, ale po raz pierwszy prezentowana ethniesowej widowni grupa ||ALA|MEDA|| porwie nas materiałem z nowej płyty, gdzie kontynuuje drogę obraną na poprzednim wydawnictwie "Spectra. Vol.1" (Brutality Garden, 2022) dążąc do większej konkretyzacji wpływów współczesnej muzyki afrykańskiej i południowoamerykańskiej (gqom, kuduro) twórczo przetwarzanej w duchu rytmicznej muzyki eksperymentalnej.

Zanim jednak pójdziemy w tany, w trans wprowadzi nas Patryk Zakrocki z projektem „Opowiadania na gitarę solo” oraz Jausmė grająca na tradycyjnej 29-strunowej litewskiej cytrze skrzynkowej, kanklės.

Ethniesy znane są z prezentowania folkloru w różnych stron świata. Jedną z ciekawszych i niespotykanych będzie z pewnością ta przedstawiona przez zespół Puuluup. Ci elegancko odziani estońscy gentlemani o grobowym poczuciu humoru, grający na starożytnym nordyckim instrumencie o nazwie talharpa (rodzaj szarpanej i smyczkowej liry) znani są z zamiłowania do mieszania współczesnego folkloru ze szczyptą surrealizmu w blenderze złożonym z looperów i bloków efektów. To właśnie tak powstaje wykonywany przez nich neo-zombie-post-folk, którym brawurowo pożegnamy Was w tym roku.

W programie także wystawa artystki znanej pod pseudonimem Czarli Bajka, warsztaty gry na bębnach obręczowych, spotkanie z Gosią Zagajewską oraz film o mistrzu gry na korze Ballaké Sissoko, a także after party z naszym ulubionym Dj-em Kozberem.

Ethniesy to czas spędzony z ludźmi o podobnej filozofii życia, zawsze w zgodzie z naturą, otwartych i czułych na siebie i innych.
Więcej na www.ethniesy.com