Ethniesy

UWAGA: FESTIWAL ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY. NOWY TERMIN PODAMY, GDY TYLKO BĘDZIE ZNANY.

Ethniesy 8. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej
19-22.03.2020, Bydgoszcz

www.ethniesy.com 

Czułość dla przyrody
A może by tak na przednówku posiedzieć i posłuchać muzyki? Zamknąć oczy i wyobrazić sobie, co drzemie w tych dźwiękach, skąd one do nas przybyły i dlaczego? Co rośnie tam, skąd płyną? Jakie ptaki budzą tamtejszych mieszkańców, co rano i czy pada tam śnieg? Czy ukoi Cię śpiew dziewcząt z Marali, czy może bardziej zaniepokoi, że gdy będziesz już stary, na świecie nie będzie wody? Przyjdź do Miejskiego Centrum Kultury na Ethniesy. Stwórz tu kawałek świata według swojego planu. Postaramy się, żeby było Ci tu dobrze i żebyś odpoczął. Żebyś miał siłę dbać o przyrodę, która od jakiegoś czasu nie odpoczywa.

19.03 czwartek

18:00 / Foyer MCK
Wystawa malarstwa Pauliny Karpowicz & Moniki Marchewki - wernisaż

Natura jest tajemnicza, silna i jest Kobietą. Kobieta i Natura są nierozłączne. Dawniej kobieta, która znała się na ziołach była uznawana za czarownice. Jej kontakt z innymi równie obeznanymi kobietami był odbierany jako zlot czarownic. Niewinne zaplatanie liści cebuli czy plecenie wianka może stać się zaklęciem do zamążpójścia. Zwykły spacer w głąb lasu, może stać się wyprawą po niezbędne magiczne składniki. Co jest prawdą, a co przywidzeniem? Nigdy się tego nie dowiemy, chyba, że posiądziemy równie tajemną wiedzę. I spokojnie. Nikt nas nie zobaczy.

19:00 – 20:00 / Sala widowiskowo-kinowa MCK
Duet Michał Górczyński/ Buba Badjie Kuyateh
Muzycy skupiają się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory obu muzyków rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską.
Buba Badjie Kuyateh – kora
Urodził się w Gambii w mieście Brikama, skąd wywodzi się tradycja gry na korze, w rodzinie jednych z najbardziej prestiżowych graczy na korze, czyli griotów. W wieku 7 lat kiedy to zaczął uczyć się gry na korze objawił się jego wilki talent w tej dziedzinie.
Michał Górczyński - klarnecista, kompozytor, pedagog muzyczny. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1998 roku zajmuje się komponowaniem muzyki na różne składy instrumentalne m.in.: „Zróżnicowanie” dwa fagoty i klarnet, „Rondo a la krakowiak” na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy. Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej.

20:15 – 21:15 / Sala widowiskowo-kinowa MCK
Polmuz
Zespół powołany przez saksofonistę Michała Fetlera (Jazzband Młynarski Masecki, Tsigunz Fanfara Avantura), realizuje radykalne interpretacje stuletnich nagrań amatorskich kapel ludowych z południowej Wielkopolski. Polmuz tworzą muzycy o znacząco odmiennych wrażliwościach reprezentujący awangardowy jazz, muzykę współczesną i eksperymentalną, surową elektronikę oraz noise i hardcore. W 2018 roku ukazało się debiutanckie wydawnictwo zespołu pt. "Drzewiej". Polmuz jest laureatem Pierwszej Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Festiwalu Nowa Tradycja 2018.

Skład zespołu: Michał Fetler - saksofon altowy, saksofon barytonowy, Rafał Igiel - instrumenty perkusyjne, Rafał Zapała - polivoks, przetwarzanie, Ksawery Wójciński – kontrabas.

20.03 piątek

17:00 – 18:00
Marala Trio
Marala Trio to zespół trzech muzyczek i kompozytorek pochodzących z Katalonii, Balearów i Walencji. Większość ich kompozycji jest inspirowana tradycyjną muzyką katalońską, ale skonstruowaną na nowo. Podczas Ethniesów trio z Katalonii zaprezentuje nam swój repertuar za pomocą mikrofonu binauralnego. Jest to mikrofon, który bardzo precyzyjnie łapie każdy dźwięk w promieniu 360 stopni. Usytuowany w centrum sali łapie głosy Marali i wysyła je do publiczności przez słuchawki.
Skład zespołu: Clara Fiol - śpiew, gitara akustyczna, Selma Bruna – śpiew, gitara klasyczna, Sandra Monfort – śpiew, gitara klasyczna.

18:30 – 19:30 / sala widowiskowo-kinowa MCK
Radical Polish Ansambl
Radical Polish Ansambl to sześciu „ludowych” skrzypków oraz grający na "dżazie” perkusista – artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno – podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora Sri Tadeusz Sielanki. Namówili współczesnych kompozytorów awangardowych do podążenia tym samym tropem. Dziś Radical Polish Ansambl ma w repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki, lecz także Zygmunta Krauzego, Sławka Kupczaka, czy Agnieszki Stulgińskiej. Działający dopiero od roku i pracujący nad swoim fonograficznym debiutem zespół występował już min. na lubelskich Kodach i krakowskim Sacrum Profanum.

Skład zespołu: Maciej Filipczuk - skrzypce, kierownictwo muzyczne, Emilia Bolibrzuch - skrzypce, Łucja Siedlik – skrzypce, Maria Stępień – skrzypce, Mateusz Kowalski – skrzypce, Marcin Lorenc – skrzypce, Michał Mendyk – szeptun , Piotr Gwadera – dżaz.
20:00 – 21:00 / sala widowiskowo-kinowa MCK

Lumpeks
Francusko-polski zespół założony przez francuskiego kontrabasistę mieszkającego w Warszawie - Sébastiana Beliah. Zaprosił do współpracy dwóch improwizatorów sceny jazzowej - są nimi Pierre Borel (saksofon) i Louis Laurain (trąbka) oraz śpiewaczkę i barabanistkę Olgę Kozieł. Zespół tworzy rozważne połączenie jazzu i polskiej, wiejskiej muzyki tanecznej. Lumpeks jest laureatem Nowej Tradycji – Festiwalu Folkowego Polskiego z 2019 roku.
Skład zespołu: Louis Laurain – trąbka, Pierre Borel – saksofon, Olga Kozieł- śpiew, baraban, bębenek
Sébastian Beliah – kontrabas.

21:30 – 22:30
Marala Trio - drugi koncert

23:00 – 00:00 / Klub Mózg
Opla
27 lipca nakładem labelu Ersatz Recordings ukaże się album "Obertasy" sygnowany nazwą Opla, za którą kryją się gitarzysta Piotr Bukowski (Xenony, Duży Jack, Javva) oraz perkusista Hubert Zemler (LAM, Zebry a Mit, Istina).
Bukowski i Zemler, jak sami przyznają, dość późno odkryli wartość polskiej muzyki tradycyjnej. Postanowili więc dokonać eksperymentu: wyobrazili sobie alternatywną wersję historii, gdzie sampler i komputer nie dotarły do Polski, a miejscy muzycy nadal kultywują dawną tradycję grania oberków.
Piotr Bukowski
Muzyk, kompozytor, realizator, gitarzysta. Ściśle związany z kolektywami: warszawskim Lado ABC oraz bydgoskim Milieu L’Acephale. W latach 2001-2007 uczestniczył w wydarzeniach wokół Plain.music, skupiającym improwizatorów z różnych części świata. Od 2018 roku wraz z Bartkiem Kapsą, Łukaszem Jędrzejczakiem i Mikołajem Zielińskim prowadzi afro-postpunkowy zespół Javva.
Hubert Zemler
Warszawski perkusista, kompozytor i improwizator. Angażuje się w projekty z pogranicza muzyki współczesnej i improwizacji. Poza solowymi projektami często udziela się jako perkusista akompaniujący. Współpracował m.in.: Felixem Kubinem, Toddem Bartonem, Evanem Ziporynem, Gyanem Rileyem, Agustim Fernandezem, Wacławem Zimplem (trio LAM) czy grupą Mitch & Mitch.

00:00 – 01:00 / Klub Mózg
After party - Dj Kozber & Miraż
DJ Kozber
Wywodzący się z parkietów nielegalnych imprez z lat 90 – tych, Krzystof Kozber od ponad 20 lat nieustannie tworzy elektronicznie dźwięki. Od przeprowadzki do Londynu, ponad 11 lat temu, angażuje się w różnego prodzaju projekty. Dotychczas grał na takich wydarzeniacha jak: Fabric, Vibe Bar, 93 Feet East, Magic Roundabout, Bedroom Bar, Bar 512, Dalston Roof Top i Brixton Beach. Ponadto Kozbera można posłuchać , co tydzień w londyńskim Mangle E8, a co miesiąc w klubie jazzowym Cat and Mutton oraz Vortex Jazz Club.
Miraż
Rodowity bydgoszczanin, na co dzień związany ze sceną poznańską; współtwórca cyklu Fatamorgana, skupionego na organicznych brzmieniach i transowej rytmice.

21.03 sobota

20:00 – 21:00 / sala widowiskowo-kinowa MCK
JOY!Guru
JOY!Guru to wspólny projekt uznawanego za jednego z największych gitarzystów slide na świecie, mieszkającego w indyjskim Bengalu Debashisha Bhattacharya, grającego na stworzonym przez siebie 22-strunowym instrumencie Chaturangui, z czołówką polskich muzyków z kręgu jazzowej alternatywy: Hubertem Zemlerem grającym na perkusji i kontrabasistą Wojtkiem Traczykiem.

Pandit Debashish Bhattacharya, pionier indyjskiej gitary sidle, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy. Uczeń Ali Akbar Khana, Pandit Ajoy Chakrabarty oraz Brij Bhushan Kabra. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze współpracował m.in. Johnem McLaughlinem, Ustad Zakirem Hussainem, Ustad Srinivasem, Bobem Brozmanem.
Wojtek Traczyk - polski kontrabasista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wieloma artystami z kręgu muzyki niezależnej - Gabą Kulką, Marcinem Maseckim, Wacławem Zimplem. Jego solowe projekty na kontrabas preparowany zmierzają w stronę improwizacji i muzyki współczesnej.
Hubert Zemler - perkusista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Występował w orkiestrach symfonicznych (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia), a także współpracował z uznanymi jazzmanami (m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Staroniewiczem) oraz współtworzył wiele ważnych inicjatyw na polskiej scenie muzyki niezależnej.

21.30 – 22:30 / sala widowiskowo-kinowa MCK
Matthew Halsall & Gondwana Orchestra
Pochodzący z Manchesteru kompozytor, aranżer muzyczny, producent, DJ i lider zespołu Matthew Halsall, stworzył niszę dla siebie, jako jeden z największych brytyjskich talentów. Jego lekko senna, uduchowiona i piękna muzyka, zdobyła międzynarodowe uznanie. Na Ethniesach zagra ze swoim nowym zespołem, z którym będzie prezentował sporo nowego materiału, ale nie zabraknie też coverów, przeróbek oraz nowych interpretacji kawałków muzycznych z dotychczasowego dorobku artysty.
Skład zespołu: Matthew Halsall - trąbka, Matt Cliffe – flet i saksofon Maddie Herbert – harfa, Liviu Gheorghe – keybord, Gavin Barras - kontrabas, Alan Taylor - bębny (conga), Jack McCarthy – perkusja.

23:00 / Klub Mózg

Afterparty - Lexus Blondin & Dj Kozber
Lexus Blondin
Kurator i współwłaściciel wytwórni muzycznej Church of Sound, założyciel londyńskiego ośrodka muzycznego Total Refreshment Centre oraz Clubu Makossa.
Pochodzący z Paryża, Lexus Blondin rozpoczął swą edukację muzyczną jako nastolatek we wczesnych latach 90 – tych, wyrastając z amerykańskiego i francuskiego hip – hopu. Jego muzyczne obsesje, szybko ukierunkowały się na pokrewne gatunki takie jak jazz, funk, muzykę latynowską, saul I reggae. Każdy jego dj – ski set to zdrowa dawka dźwięków z całego świata.
Dotychczas grał przy boku m.in Gilles Peterson, Alex Nut, Lefto, Yussef Kamaal, Dj Tahira, Fatima, Ezra Collective, Moses Boyd, Sons of Kemet, Kokoroko, Maximum Joy i wielu, wielu innych…
.
22.03 niedziela

17:00 / sala widowiskowo – kinowa MCK
Akademia Głosów Tradycji – koncert warsztatowiczów
Śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji zapraszają na warsztaty śpiewu pieśni tradycyjnych pt. „Wędrówka przez życie”. W ciągu trzech 2 godzinnych spotkań zapoznamy uczestników z pieśniami z różnych regionów Polski, w dzisiejszych granicach, ale i tych dawnych tj. z Kujaw, Suwalszczyzny, Podlasia, Mazowsza, Grodzieńszczyzny, Małopolski i Kielecczyzny.
Akademia Głosów Tradycji to grupa 11 kobiet, śpiewająca polski repertuar tradycyjny.
Różnią się wiekiem, doświadczeniem, miejscem urodzenia, pochodzenia, zawodem, ilością dzieci, zwierząt. Łączy je jedno: uwielbiają śpiewać polskie pieśni tradycyjne.

19.00 – 20:00 / sala widowiskowo-kinowa MCK
Adam Strug i Monodia Polska
Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.
Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich północno-wschodniego Mazowsza. Zespół posługuje się skalami wcześniejszymi niż powszechnie używana dziś skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.
Skład zespołu: Mateusz Kowalski, Jakub Kukla, Wojciech Lubertowicz, Szczepan Pospieszalski, Tomasz Stawiecki, Adam Strug, Hipolit Woźniak, Tymoteusz Woźniak, Jacek Zembrowski.

Bilety do nabycia w kasie MCK:
19.03 (czwartek) - 30 zł
20.03 (piątek) - 30 zł: Radical Polish Ansambl, Lumpeks i Opla
20.03 (piątek) - 20 zł MaralaTrio (godz. 17.00 lub godz. 21.30)
21.03 (sobota) - 70 zł
22.03 (niedziela) - 20 zł

Wstęp na after party jest darmowy
Wstęp na koncert duetu Opla w cenie biletu na piątek (bez Marali) lub karnetu, wstęp na sam koncert 10 zł (płatne przed wejściem do klubu)
Karnet: 120 zł - karnet nie obejmuje wejścia na Maralę Trio
Podczas koncertów obecne będą animarorki, które zajmą się Waszymi dziećmi w pokoju zabaw.

 Więcej na www.ethniesy.com