Ethniesy 2021

Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY – 18-21 marca 2021

To będzie już 8. edycja jednego z największych festiwali muzyki ludowej w Polsce – 18 marca startują w Bydgoszczy Ethniesy. Wystąpią m.in. Polmuz, Lumpeks, Radical Polish Ansambl i Adam Strug. Hasłem przewodnim imprezy jest „Nature is The New Culture”. Bo Ethniesy to nie tylko potężna dawka muzyki, ale też czas na to, by zwrócić się w stronę duchowości, tradycji i natury. Jeśli nie uda nam spotkać się na żywo, na pewno zobaczymy się i usłyszymy się online.

Ethniesy zawsze były czymś więcej niż tylko zaproszeniem na koncerty niebanalnych artystów, którzy muzykę tradycyjną i ludową potrafią przekładać na nowe, czasem zaskakująco awangardowe brzmienia. Ten festiwal ma serce po właściwej stronie, bo po stronie przyrody, Matki Natury, ale także człowieka z jego instynktami, emocjami i szeroko pojętą duchowością. To festiwal, dzięki któremu można - poprzez pierwotną siłę dźwięku i moc słowa, otworzyć się na świat, na siebie samego i dostrzec to, co często na co dzień umyka. Ethniesy to oddech, afirmacja życia, zwrot ku korzeniom, tradycji i ku naturalnemu rytmowi przyrody.

W tym roku wyprzedzamy kalendarzową wiosnę i już 18 marca zapraszamy Was na pierwsze ethniesowe doznania – impreza otwiera jednocześnie Wiosnę Festiwali 2021, projekt Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Ethniesy rozpocznie wernisaż wystawy „Spokojnie, nikt nie patrzy” Pauliny Karpowicz i Moniki Marchewki, w którym artystki chcą pokazać siłę związku kobiety z naturą.

Muzycznie Ethniesy otworzy koncert duetu Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh (18 marca, godz. 19.00), artystów czerpiących siłę z improwizacji, która pozwala komunikować się mimo odmiennych kulturowych doświadczeń.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert zespołu Polmuz (godz. 20.00), grupy stworzonej przez saksofonistę Michała Fetlera (Jazzband Młynarski Masecki, Fanfara Avantura). Polmuz w składzie: Rafał Zapała, Asia Glubiak, Ksawery Wójciński i Michał Fetler zaprezentują futurystyczną wizję polskiej muzyki ludowej.

Kolejny dzień Ethniesów zaczniemy od koncertu Radical Polish Ansambl (19 marca, godz.19.00). Muzyka w ich wykonaniu to próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej.

Zespół Opla zagra 19 marca (godz. 20.00). Gitarzysta Piotr Bukowski (Xenony, Duży Jack, Javva) i perkusista Hubert Zemler (LAM, ZebryaMit, Istina) za pomocą myślowego eksperymentu przenieśli się do świata, w którym nie ma elektroniki, a muzycy nadal kultywują dawną tradycję grania oberków.

Kolejny koncert (19 marca, godz. 21) to występ zespołu francusko–polskiego „Lumpeks” założonego przez Sébastiana Beliah. Artysta zaprosił do współpracy dwóch wybitnych improwizatorów sceny jazzowej – to Pierre Borel (saksofon) i Louis Laurain (trąbka) oraz utalentowana śpiewaczka i barabanistka Olga Kozieł.

Trzeci dzień festiwalu Ethniesy rozpocznie się od koncertu Sutari (20 marca godz. 19.00). Artystki kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych, a ich praca nadała nowy kierunek myśleniu o muzyce tradycyjnej w Polsce.

Także 20 marca (godz. 20) ) zagra dla Was, specjalnie przygotowany set muzyczny, Miraż. Dj i promotor, pomysłodawca i organizator cyklu Fatamorgana, razem z TAMTENem współprowadzi audycję Esoterica Moderna w Radio Kapitał.

Finałowy dzień Etniesów rozpoczniemy nieco wcześniej – 21 marca o godz. 14.00 swój warsztat wokalny zaprezentują śpiewaczki z Akademii Głosów Tradycji.

Na to spotkanie zapraszamy wszystkie osoby, które znają i śpiewają pieśni „z polskich wsi”, ale i te, które jeszcze nigdy nie natknęły się na pieśni tradycyjne, które lubią śpiewać i poznawać nowe pieśni.

Po występie Akademii Głosów Tradycji zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Lebdą w ramach „Biblioteki Etniesów” (godz. 16.00). Lebda jest poetką i fotograficzką. Za tom „Sny uckermärkerów" zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia.

Czas na finał – Adam Strug jest już dobrze znany ethniesowej publiczności, ale jego muzyką po prostu nie można się nasycić. Wystąpi wraz z Monodią Polską 21 marca o godz. 19.00

Więcej na www.ethniesy.com

Ethniesy odbywają się w ramach Wiosny Festiwali - to flagowy projekt Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, który – jako jedyny taki projekt w Polsce, proponuje aż pięć dużych i kompletnie różnych imprez odbywających się jedna po drugiej podczas wiosennego sezonu. Zaczynamy w marcu, a kończymy w czerwcu. W ramach Wiosny Festiwali odbędą się, oprócz Etniesów, Festiwal Literatury Przeczytani, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje, Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity i Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion.