Eid Mubarak!

Aid al-Fitr lub Mały Bairam, czyli koniec ramadanu

Ramadan to okres szczególny dla wierzących muzułmanów na całym świecie. W czasie trwającego 30 nocy ramadanu od świtu do zachodu Słońca muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów i pić żadnych napojów. Obowiązuje również wstrzemięźliwość nie tylko od doznań cielesnych, ale i wewnętrznych złych skłonności do fałszu, obłudy, obmowy czy też  kłamstw. Ramadan to jednak też miesiąc przebywania z bliskimi i radości ze wspólnie spędzanego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Gdy zajdzie słońce, muzułmanie spożywają wspólne posiłki, jeden po zachodzie słońca i jeden przed świtem.

Święto Przerwania Postu, nazywane Aid al-Fitr lub Mały Bairam obwieszcza koniec ramadanu. W tym roku obchodzone było od 21.04 do 23.04.2023. To jednak nie tylko radosne dla dzieci i dorosłych święto pełne dobrego jedzenia i spędzania czasu z bliskimi, ale i dzień społecznej solidarności. Ci, których na to stać, są zobowiązani w tym dniu wesprzeć najbiedniejszych i potrzebujących, aby i oni mogli mieć swój udział we wszechobecnej radości. Przed nadejściem święta należy dobrze wysprzątać dom, kupić nowe ubrania oraz zrobić duże zakupy, ponieważ Aid al-Fitr skupia się głównie wokół biesiadowania oraz niekończących się rozmów.

Afgańskie przysłowie mówi: Najpierw jedzenie, potem rozmowa. Afgańczycy, których znam, pochodzący z pogranicza afgańsko-pakistańskiego, postępują w myśl powyższego przysłowia praktycznie przy każdym naszym spotkaniu. Tradycyjnie posiłek jest podawany nie na stole, lecz na rozłożonym na podłodze obrusie. Cała rodzina i goście siedzą wspólnie po turecku i spożywają posiłek, złożony z wielu różnorodnych produktów. Gość nie powinien odmawiać, ponieważ może to zostać negatywnie odczytane przez gospodarzy. W domu moich afgańskich przyjaciół po zakończonym posiłku podawane są orzechy, suszone daktyle oraz świeże owoce, a także niezastąpiona zielona herbata z kardamonem oraz czarna herbata.

Na Święto Przerwania Postu Afgańczycy z południowego Afganistanu jedzą głównie słodkie pieczywo, w którego składzie jest przede wszystkim mąka i cukier, ciasteczka z marchwi z bakaliami, smażone na tłuszczu ciastka w kształcie ślimaków oraz słodkie owoce. Ciekawym zwyczajem jest także tatuowanie henną dłoni kobiet oraz małych dziewczynek. Tatuaże z henny wykonywane są też przy okazji innych muzułmańskich świąt, jak np. Nowy Rok.

Id mubarak dla wszystkich moich muzułmańskich przyjaciół!

Dział: