36. Festiwal „Dźwięki Północy”, 6-10 lipca 2022 r., Gdańsk
„Dźwięki Północy” są jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To także jedyne wydarzenie w naszym kraju, koncentrujące się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego. Podstawą programu festiwalu są zjawiskowe koncerty, którym towarzyszą warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.
Dzięki Festiwalowi „Dźwięki Północy” NCK od ponad 30 lat popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie. Dotychczas na Festiwalu gościliśmy m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa, Kimmo Pohjonen, Vołosi, Adam Strug, Maria Kalaniemi, Vassvik, Nordic, Harald Haugaard, Kapela Maliszów, Maarja Nuut, Kroke czy Valkyrien Allstars.
Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku wracamy po pandemicznej przerwie do warsztatów śpiewu i tańca oraz potańcówek. Natomiast w wyjątkowej przestrzeni Centrum św. Jana w Gdańsku zobaczymy i usłyszymy czołowych wykonawców muzyki tradycyjnej i folk. Ideą, która przyświeca Festiwalowi jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Do udziału zapraszamy więc zarówno artystów nurtu in crudo, jak i tych, którzy odczytują tradycję na nowo poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana.
Szczegóły: www.dzwiekipolnocy.pl
Bilety i karnety na Festiwal dostępne online na platformie www.interticket.pl
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku www.nck.org.pl
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
PROGRAM – 36. Festiwal „Dźwięki Północy”
6-10 LIPCA 2022
KONCERTY
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
7 lipca 2022
19.00 Dreamers Circus (DK)
20.30 Kapela ze Wsi Warszawa (POL)
8 lipca 2022
19.00 Nordic Fiddlers Bloc (SWE/NOR/SHET)
20.30 Odpoczno (POL)
22.00 Frigg (FIN)
9 lipca 2022
19.00 Across the Baltic Sea „Fränder & Sutari” (POL/SWE)
10 lipca 2022
19.00 Hazelius Hedin (SWE)
20.30 Radykalna Orkiestra Pomorska (POL)
Bilety: Interticket.pl (www.dzwiekipolnocy.interticket.pl/)
WARSZTATY TRADYCYJNE
6-9 lipca 2022 r., godz. 10.00-13.30
Warsztaty tańca tradycyjnego
Prowadzenie: Gustaw Juzala-Deprati i Chłopcy z Nowoszyszek
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Warsztaty tańca poświęcone polskim tańcom tradycyjnym oraz tańcom charakterystycznym dla Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. W programie warsztatów znajdą się tańce tradycyjne, powszechne na terenie całego kraju, takie jak polka, walc, krakowiak, oberek czy mazurek. Uczestnicy zapoznają się z tańcami typowymi dla regionu Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego: jasionowskim, kochaneczką, wasadulą, aleksandrem czy kadryla. Nie zabraknie tańców miejskich, które w dwudziestoleciu międzywojennym dotarły na wieś i szybko zostały tam zaadaptowane czyli tango i fokstrota.
6-9 lipca 2022, godz. 15.00-18.30
Z północy. Warsztaty śpiewu tradycyjnego
Prowadzenie: Ewa Grochowska
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Warsztaty poświęcone są technice śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystycznej dla tradycyjnych kultur muzycznych różnych stron świata. W programie praca nad głosem i prawidłowymi nawykami emisyjnymi, ekspresją muzyczną, koordynacją fizyczno-oddechową, tembralnością i obszerną grupą zjawisk, związanych z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją, energetyką oraz współbrzmieniem w grupie śpiewaczej.
Zapisy: www.dzwiekipolnocy.pl
Bilety: Interticket.pl (www.dzwiekipolnocy.interticket.pl/)
Koszt udziału – 100 zł/osobę
ZABAWY TANECZNE
Zagrają Chłopcy z Nowoszyszek
6 lipca 2022
19.30 – 21.30 POTAŃCÓWKA
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 (Ogród)
9 lipca 2022
20.30 – 23.00 NOC TAŃCA
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10
Na zabawy taneczne wstęp wolny
WYSTAWA
„KADRY” – FOTOGRAFIE Z ARKTYKI
6 – 17 lipca 2022, godz. 10.00-18.00
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Prezentacja fotografii wykonanych przez pracowników i pracownice Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie podczas ekspedycji naukowych w europejskiej Arktyce. Statek badawczy s/y Oceania każdego lata wypływa na rejs badawczy w rejon Archipelagu Svalbard gdzie naukowcy zgłębiają wiedzę o tym fascynującym regionie, ale także starają się uwiecznić piękno środowiska naturalnego.
Wstęp wolny
GAWĘDA
„Treści mitologiczne w najstarszych pieśniach obrzędowych Słowian i Bałtów”
6 lipca 2022, godz. 18.30
Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
W ramach wystąpienia – zilustrowanego krótką prezentacją pieśni – opowiemy o symbolice najdawniejszych pieśni słowiańskich (polskich, białoruskich, ukraińskich) oraz bałtyckich (litewskich i łotewskich). Opowiemy o pieśniach kosmogonicznych (tyczących się mitu o stworzeniu świata), wiosennych (związanych z wiosennym mitem płodności), pieśniach przesilenia letniego (związanych ze świętami Kupały, Ligo, Rasos) oraz tekstach pieśni weselnych.
Prelegenci:
Z gawędą i pokazem pieśni wystąpią Mikołaj Jarmakowski oraz Andrzej Walenkiewicz – etnolodzy studiujący w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego, badacze dziedzictwa kulturowego Słowian i Bałtów, związani m.in. z wydaną niedługo płytą „Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd Lubelszczyzny”.
Wstęp wolny
MIEJSCA:
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10
Szczegółowe informacje: www.dzwiekipolnocy.pl
Bilety: www.interticket.pl
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, www.nck.org.pl.
Program i produkcja: Aleksandra Kminikowska
Realizacja: zespół NCK
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska