Dźwięki Północy

36. Festiwal „Dźwięki Północy”, 6-10 lipca 2022 r., Centrum św. Jana - Gdańsk

„Dźwięki Północy” są jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To także jedyne wydarzenie w naszym kraju, koncentrujące się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego. Podstawą programu festiwalu są zjawiskowe koncerty, którym towarzyszą warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

Dzięki Festiwalowi „Dźwięki Północy” NCK od ponad 30 lat popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie. Dotychczas na Festiwalu gościliśmy m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa, Kimmo Pohjonen, Vołosi, Adam Strug, Maria Kalaniemi, Vassvik, Nordic, Harald Haugaard, Kapela Maliszów, Maarja Nuut, Kroke czy Valkyrien Allstars.

Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku wracamy po pandemicznej przerwie do warsztatów śpiewu i tańca oraz potańcówek. Natomiast w wyjątkowej przestrzeni Centrum św. Jana w Gdańsku zobaczymy i usłyszymy czołowych wykonawców muzyki tradycyjnej i folk. Ideą, która przyświeca Festiwalowi jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Do udziału zapraszamy więc zarówno artystów nurtu in crudo, jak i tych, którzy odczytują tradycję na nowo poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana.

Szczegóły: www.dzwiekipolnocy.pl

Bilety i karnety na Festiwal dostępne od 16 maja na platformie www.interticket.pl

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku www.nck.org.pl

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

PROGRAM

6-10 lipca - warsztaty tańca i śpiewu

6 lipca

18.00 – 21.00 Potańcówka

7 lipca

19.00 Dreamers Circus (DK)

20.30 Kapela ze Wsi Warszawa (POL)

8 lipca

19.00 Nodic Fiddlers Bloc (SWE/NOR/SHET)

20.30 Odpoczno (POL)

22.00 Frigg (FIN)

9 lipca

18.00 – 21.00 Potańcówka

21.00 Fränder & Sutari (POL/SWE)

10 lipca

19.00 Hazelius Hedin (SWE)

20.30 Radykalna Orkiestra Pomorska (POL)