Dziecko w Folklorze

Ponad pół tysiąca małych ludowych artystów odwiedzi w tym roku Baranów Sandomierski. Jubileuszowy festiwal „Dziecko w Folklorze” cieszy się prestiżem w całym kraju.

Od ponad ćwierć wieku do Baranowa Sandomierskiego przybywają mali śpiewacy, instrumentaliści, tancerze z całej Polski. Jubileuszowy XXV Festiwal "Dziecko w Folklorze" w tym roku odbędzie się 17 czerwca, w niedzielę w Baranowie Sandomierskim. Właśnie zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń, które dosłownie zasypały organizatorów. W tym roku bowiem w festiwalu weźmie udział ok. 550 osób. Przyjadą z 6 województw. Najdłuższą drogę pokonają zespoły z Ełku, ale także z województwa łódzkiego, czy mazowieckiego. Najwięcej uczestników pochodzi z Małopolski.

Z okazji jubileuszu ta edycja „Dziecka w Folklorze” będzie miała wyjątkowo uroczystą oprawę. Festiwal podzielony jest na dwie części: konkursową i plenerową.Ta pierwsza z powodu remontu MGOK-u, w tym roku odbędzie się w sali "nad stawem" w zamkowym hotelu. Sam konkurs jest bardzo zróżnicowany pod względem artystycznym, bo regulamin przewiduje udział w wielu kategoriach. Są to: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, kapele, zespoły taneczne. W tym roku najwięcej będzie grup śpiewaczych – zgłosiło się ich 13. Uczestnicy występować będą przed komisją konkursową, w skład której wchodzą: etnograf, etnochoreograf i etnomuzykolog. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną, a także statuetkę – drewnianego Ptoka-Klepoka, przygotowanego ręcznie specjalnie na tę okazję. Co roku te statuetki przybierają inne barwy, które projektuje dr Magdalena Stokłosa.

W tegorocznym programie nie zabraknie także części plenerowej. Na baranowskim rynku stanie scena, na której już od wczesnego popołudnia koncertować będą zespoły. Odbędzie się też szereg ciekawych warsztatów, w tym np. wyplatania wianków. Będą też pokazy rękodzieła, zabawy i słodkości.

Ważnym punktem festiwalu będzie blok muzyczny „z Brodą”, czyli warsztaty i koncert Józefa Brody wraz z rodziną. Józef Broda to znany popularyzator kultury ludowej, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, a prywatnie ojciec Joszka Brody i dziadek całej rozmuzykowanej gromadki wnuków, której część zabierze do nas ze sobą. Warsztaty pt. „Wszystko jest muzyką” odbędą się w zamkowych komnatach. Uczestnicy przekonają się, że grać można na wszystkim i wszędzie można odkrywać muzykę. Spotkanie będzie otwarte i bezpłatne, może w nim wziąć udział każdy chętny, zarówno dzieci, jak dorośli. Podobnie, jak wieczorny koncert na rynku, gdzie wystąpi Rodzina Brodów.

Po koncercie Zespół Obrzędowy Lasowiaczki zaprezentuje widowisko obrzędowe, a po nim nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. W związku z jubileuszem zostaną także wręczone nagrody specjalne.

Organizacja Jubileuszowego XXV Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej "Dziecko w Folklorze" została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem festiwalu jest PGE Obrót S.A.