Dolny Śląsk

Wraz z upływem lat, zacieraniem się „klanowych” barier i uprzedzeń, w wielu rodzinach wigilijny barszcz z uszkami zaczął się mieszać z zupą grzybową, kutia z łamańcami, a kraszanki z pisankami. W wielkim tyglu społeczno-kulturowych i politycznych przemian drugiej połowy XX w. wytapiał się stopniowo „modelowy” mieszkaniec polskiego Dolnego Śląska: patriota, lecz wolny od ksenofobii, katolik, lecz niechętny bigoterii i dewocji, wykształcony, lecz świadomy swych braków. A do tego otwarty, ogólnie życzliwy dla ludzi, po prostu – Europejczyk. Tak pisał profesor Jan Harasimowicz. Urodzony dolnoślązak, historyk sztuki i kultury.

Kiedy zapytamy wyszukiwarkę Google o wyrazy bliskoznaczne dla słowa - mozaika - wśród wielu proponowanych rekordów jawi się: różnorodność, bogactwo, rozmaitość, mnogość. Taki właśnie jest #DolnyŚląsk

Kulturowa Mozaika Dolnego Śląska to ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny realizowany wspólnie przez Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej oraz Pismo Folkowe.

Celem projektu - Kulturowa Mozaika Dolnego Śląska - jest przybliżenie historii, tradycji, kultury Dolnego Śląska; związane z pragnieniem kontynuowania mozolnie budowanej od lat społecznej świadomości wielokulturowego regionu Polski.

Dolnośląskie Towarzystwo na Recz Kultury Ludowej oraz Pismo Folkowe zapraszają na cykl rozmów m.in. z historykami, przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych, badaczami kultury ludowej znad Odry. Rozmowy ukazywać się będą na łamach Pisma Folkowego.