Cymbały rzeszowskie

Muzyczny folklor Podkarpacia.

Album „Cymbały znane i nieznane” to dwupłytowy album prezentujący sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym instrumencie, charakterystycznym między innymi dla Podkarpacia. Jego premiera odbyła się 2 września 2020.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w ramach realizowanego międzynarodowego projektu „ARTISTIC”, wsparła wydanie dwupłytowego albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich w wykonaniu Michała Rydzika i jego uczniów. Projekt obejmuje nagranie tradycyjnych melodii oraz utworów współczesnych, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich.

Dotąd nie wydano tego rodzaju płyty, pomimo iż zbiory w tym zakresie są ogromne, chociażby nagrania zebrane w ramach Spotkań Cymbalistów. Tradycja gry na cymbałach podtrzymywana jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który od 1981 roku organizuje Spotkania Cymbalistów Polski południowo – wschodniej. Spotkania są imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowegomówi solista Michał Rydzik.

Nagranie materiału muzycznego na płytę odbyło się Studiu koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów w dniach 18-19 czerwca 2020. Nasze wydawnictwo pozostanie materialnym śladem historii folkloru. Polska muzyka ludowa jest bezcennym i żywym dziedzictwem narodowym, które wywarło znaczący, choć niedoceniany w Polsce wpływ na kulturę europejską i światową informuje Katarzyna Mach-Wawrzaszek, dyrektor Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne.

Do mistrzów gry na cymbałach  należał niewątpliwie Edward Markocki z Podlesia. Jego wnuk Piotr  Markocki wraz z pozostałymi solistami - Michałem Rydzikiem z siostrami: Agnieszką, Aleksandrą, Anną Rydzik z Grodziska Dolnego k. Leżajska wykonują utwory zawarte w albumie. Łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, ale i miłość do muzyki. Album charakteryzuje się różnorodnością stylów, znalazły się w nim zarówno utwory ludowe, jak i aranżacje muzyki rozrywkowej i klasycznej – dodaje Michał Rydzik.

Wybór nagrań, kierownik artystyczny: Michał Rydzik
Nagrania i mastering: Polskie Radio Rzeszów
Producent płyty: Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym

Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, GC NOWINT, nowiny24.pl, Pismo Folkowe
Partnerzy:  Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli. Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Farba Films - Kacper Leśniewski.

Dystrybucja płyty:  Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne 

Fan page Kapeli Grodziszczoki
YouTube
Michał Rydzik