Zawieprzyckich wspomnień czar

To już tradycja, że na początku maja Zawieprzyce stają się niezwykłym, magicznym miejscem. 7 - 8 maja 2011 mieliśmy okazję się o tym przekonać, przeżywając niezapomniane wydarzenia. Podczas dwóch dni imprezy przenieśliśmy się w dwa różne światy: epokę oświecenia i średniowiecza. Pierwszego dnia Atanazy Miączyński powrócił spod Wiednia do Zawieprzyc i wyprawił ucztę dla wszystkich witających. Początkowo pogoda nie była łaskawa dla przybyłych. Mieszkańcy okolicznych wiosek, przyjezdni z dalekich krain, rycerze, grajkowie zgromadzili się na zawieprzyckiej ziemi by oglądać pokaz musztry drakońskiej, wziąć udział w turnieju szabli i piłki szkockiej. Po pokazie artyleryjskim, sokolniczym, bitwie rozegranej na błoniach, degustacji jadła, przyszła pora na wytchnienie. Wszyscy przybyli zgromadzili się wieczorem, by w świetle pochodni wysłuchać legendy zawieprzyckiej a przy dźwiękach instrumentów odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Dla uczestników zagrali Mistic i Drewutnia.

Następnego dnia słońce wyszło zza chmur, gromadząc na terenie wokół zespołu pałacowo-parkowego liczne grono przybyłych. W niedzielne południe przenieśliśmy się do epoki średniowiecznych wojów. Słowianie z gałązkami brzozy w ręku przywitali uczestników Majówki lekkim "chłostaniem" pobudzili drzemiące w nich siły witalne. Zawieprzyce zmieniły się w słowiańską wioskę. Każdy chętny mógł strzelić z łuku, ulepić garnek, spróbować soczewicy gotowanej w kociołku, poznać tajniki tkania na krośnie i podpatrzeć sztukę kucia żelaza. Majówka Historyczna zakończyła się występem zespołu Percival.

Ale to nie wszystko! Atrakcji nie zabrakło. Dwudniowemu świętowaniu towarzyszyły gry i zabawy plebejskie, pokazy walk i tańców. Mogliśmy także zwiedzić cały zespół pałacowo-parkowy z przewodnikiem, kupić pamiątkę z Majówki na jednym ze stoisk historycznych i rzemieślniczych oraz poczuć adrenalinę przy ekstremalnym zjeździe na linie i szybkiej jeździe na quadzie. Dodatkową atrakcją były pokazy paralotniarzy oraz spływ kajakiem po Wieprzu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie. Tegoroczna Majówka Historyczna przeszła do historii. Zatem do zobaczenia za rok!


www.majowka.info.pl
Skrót artykułu: 

To już tradycja, że na początku maja Zawieprzyce stają się niezwykłym, magicznym miejscem. 7 - 8 maja 2011 mieliśmy okazję się o tym przekonać, przeżywając niezapomniane wydarzenia. Podczas dwóch dni imprezy przenieśliśmy się w dwa różne światy: epokę oświecenia i średniowiecza.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!