Warsztaty pieczenia korowaja

Korowaj to drożdżowe ciasto pieczone m.in. z okazji wesela. Przed uroczystościązaślubin swacha (czyli matka chrzestna panny młodej) wraz z innymi kobietami, wśródśpiewów i modlitw, przygotowywała bogato zdobione korowajowe ciasto, które było jednąz głównych atrakcji tradycyjnego wesela. Wyrośnięty korowaj wróżył nowożeńcom długiei szczęśliwe życie, natomiast popękany i z zakalcem oznaczał, iż małżeństwo nie będziezgodne a nawet, że jedno z małżonków prędko umrze. "Jakie życie, taki korowaj" - zwykłamawiać pani Maria. Przykładano zatem ogromną wagę do jego przygotowania, dbając o to,by z najlepszych produktów piekły go kobiety szczęśliwe w małżeństwie. Niezwykle ważnebyły również ozdoby korowajowe. Nie mogło wśród nich zabraknąć słońca i księżyca(kosmicznych symboli), co najmniej dwóch gąsek (symbolizujących parę młodą),kłosów zboża, kwiatów czy warkocza.

Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS zaprasza na warsztaty pieczenia korowaja -obrzędowego ciasta, jakie wypiekano na wschodzie Polski, w tym także we wschodniejLubelszczyźnie. Nauczycielką będzie Pani Maria Szyszko z Wilanowej.

Podczas warsztatów będzie można nauczyć się przygotowania smakowitych korowajczyków. Będzie również okazja do spróbowania oryginalnych lubelskich ciastek - kozich rożków i naszych swojskich cebularzy.

Sala Szklana "Chatka Żaka"
11.12.2010, godz. 11.00, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (10 osób)
Skrót artykułu: 

Korowaj to drożdżowe ciasto pieczone m.in. z okazji wesela. Przed uroczystościązaślubin swacha (czyli matka chrzestna panny młodej) wraz z innymi kobietami, wśródśpiewów i modlitw, przygotowywała bogato zdobione korowajowe ciasto, które było jednąz głównych atrakcji tradycyjnego wesela.

Dodaj komentarz!