Szczęk oręża w Łęczycy

Zamek w Łęczycy, w dniach od 28 do 29 sierpnia, gościł VII Turniej Rycerski. Najciekawszą z wielu walk, które się wtedy odbyły, była bitwa o miecz kasztelana. Widowiskowe okazały się również turnieje w strzelaniu z łuku (tu każdy mógł spróbować swoich sił) oraz pokazy pięknych średniowiecznych strojów. W czasie przerw turniejowych nieopodal zamku przygotowano „Plebeje” dla zebranych widzów i gości – ponad wszystko zajmującą z zabaw plebejskich była kręcioła, a nie mniej radości zgromadzonym dostarczyła walka na worki z sianem. Klimat imprezy wiele by stracił, gdyby nie obecność straganiarzy, którzy w przebraniu średniowiecznych kupców handlowali miodem pitnym, strojami z epoki, łukami, mieczami i innymi tego typu cudeńkami.

Po trudach pierwszego dnia turnieju na dziedzińcu zamku posilono się przy biesiadzie rycerskiej. Nie zabrakło tam staropolskiego jadła, pokazów ogniomistrzów, tańców przy dźwiękach średniowiecznej muzyki. Goście wraz z bractwami rycerskim biesiadowali długo w noc. Drugi dzień turnieju okazał się równie zajmujący – chociażby dzięki wystrzałowi ze średniowiecznej bombardy. Tym razem na dziedzińcu zamku odbył się pokaz tatarskich umiejętności konnych. VII Turniej Rycerski zakończył się uhonorowaniem najlepszych i najmężniejszych rycerzy.

Skrót artykułu: 

Zamek w Łęczycy, w dniach od 28 do 29 sierpnia, gościł VII Turniej Rycerski. Najciekawszą z wielu walk, które się wtedy odbyły, była bitwa o miecz kasztelana. Widowiskowe okazały się również turnieje w strzelaniu z łuku (tu każdy mógł spróbować swoich sił) oraz pokazy pięknych średniowiecznych strojów.

Dział: 

Dodaj komentarz!