Porozmawiaj z książką

Mikołajki Folkowe

fot. D. Głębowicz

Festiwalowe Żywe Książki to jedno z cyklicznych wydarzeń organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” przez Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS. W sobotę 30 listopada 2019 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się kolejna, szósta już edycja tej wyjątkowej inicjatywy. Organizatorzy kilka tygodni wcześniej uchylili rąbka tajemnicy, ujawniając, kto tym razem będzie odgrywał rolę „żywych książek”, czyli związanych z festiwalem gości, z którymi można porozmawiać w kameralnej atmosferze.
Wśród tych osób znalazł się jeden z najwybitniejszych polskich językoznawców i etnolingwistów, znawca kultury ludowej i jeden z „dobrych duchów” Mikołajek – prof. dr hab. Jerzy Bartmiński (UMCS, IS PAN). Gościem wydarzenia był też Henryk Palczewski, promotor i wydawca muzyki niebanalnej, związanej z różnymi nurtami i prądami, a w tym roku jeden z jurorów w Konkursie „Scena Otwarta”. Na spotkaniu pojawiła się również Lydie Kotlinski, francuska pieśniarka, znana z licznych pomysłów artystycznych i różnorodnych inicjatyw muzycznych. Do festiwalowej „wypożyczalni” przybyła wprost z prowadzonych przez siebie mikołajkowych warsztatów pieśni afrykańskich „Koyemba”. „Żywą książką” został też kolejny juror „Sceny Otwartej”, uznany kompozytor i dyrygent, współpracujący z czołowymi przedstawicielami ruchu folkowego (m.in. Trebuniami-Tutkami, Orkiestrą św. Mikołaja czy Golec uOrkiestrą) – dr Rafał Rozmus (UMCS). Mieszanka nieszablonowych osobowości zachęciła uczestników festiwalu do korzystania z tej wyjątkowej wypożyczalni. Każdy zainteresowany mógł porozmawiać z „żywymi książkami” na tematy oscylujące wokół kwestii naukowych, artystycznych i prywatnych.
Festiwalowe Żywe Książki to interesujące wydarzenie, w którym warto wziąć udział. Daje ono niepowtarzalną okazję do poznania osób ze świata kultury, muzyki czy nauki i możliwość rozmowy z nimi na wiele ciekawych i ważnych tematów. W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, pozostaje więc tylko z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie.

Magda Dąbrowska
Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS

Magdalena Wołoszyn
Instytut Filologii Polskiej UMCS

 

Sugerowane cytowanie: M. Dąbrowska, M. Wołoszyn, Porozmawiaj z książką, "Pismo Folkowe" 2019, nr 145 (6), s. 17.

Skrót artykułu: 

Festiwalowe Żywe Książki to jedno z cyklicznych wydarzeń organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” przez Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS. W sobotę 30 listopada 2019 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się kolejna, szósta już edycja tej wyjątkowej inicjatywy.

fot. D. Głębowicz

Dział: 

Dodaj komentarz!