Od redakcji

Drodzy Czytelnicy!

Oto macie przed sobą pierwszy numer gazety folkowej. Jest to periodyk, na łamach którego zajmować będziemy się szeroko rozumianym pojęciem folku, czyli działaniami inspirowanymi przez kulturę ludową. Pomysł stworzenia tego pisma powstał, gdy siedząc przy telefonie próbowałem zebrać informacje o imprezach folkowych organizowanych w Polsce. Po kilku rozmowach, które nie dały spodziewanych rezultatów, zacząłem marzyć o biuletynie informacyjnym, gdzie znalazłoby się wszystko, czego potrzebuję. Potem, już razem z innymi "folkowcami", doszliśmy do wniosku, że w naszym kraju brakuje pisma, które zajmowałoby się muzyką fokową oraz jej korzeniami. I oto okazało się, że w Orkiestrze p.w. św. Mikołaja już od dawna istnieje idea stworzenia periodyku o tej właśnie tematyce. Brakowało tylko ludzi z inicjatywą, którzy włożyliby w to działanie swój zapał i wysiłek. Taką właśnie grupę udało mi się powołać do życia i wspólnie rozpoczęliśmy pracę. Początkowo miał być to tylko informator, w którym znalazłyby się wiadomości o koncertach i festiwalach folkowych, lecz w miarę napływania coraz to nowych pomysłów "Gadki z Chatki" uzyskały swoja obecna formę.

Przede wszystkim chcemy, aby nasze pismo przyczyniło się do popularyzacji kultury ludowej oraz działań przez nią inspirowanych. Jest to także próba uporządkowania i przedstawienia w przystępny sposób wiadomości na ten temat. Naszym zamiarem jest stworzenie periodyku, który zainteresowałby zarówno czytelników, dla których folk jest na razie nowością, jak i tych, którzy interesują się nim od dawna. Dlatego tez artykuły zamieszczane w gazecie różnić się będą zarówno tematyką jak i spojrzeniem autora na folk. Nie będziemy stronic od problemów kontrowersyjnych, wywołujących często różnice zdań i toczące się w środowisku folkowym spory.

Ponadto "Gadki z Chatki" zawierać będą, zgodnie z ich przeznaczeniem, informacje co, gdzie i kiedy dziać się będzie w folku. Zamierzamy zamieszczać także recenzje płyt oraz koncertów, a może nawet poświęcać poszczególne numery niektórym ważniejszym festiwalom. Oprócz tego postaramy się na tamach naszego pisma przedstawiać zespoły folkowe działające w Polsce i inne przedsięwzięcia związane z kulturą ludową.

Numer, który macie przed sobą, zdominowany jest przez tematykę celtycką. Właśnie kraina Celtów jest inspiracja dla muzyki Carrantuohill - jednego z najbardziej znanych polskich zespołów zajmujących się muzyką szkocką i irlandzką. O modzie na odnajdywanie swoich celtyckich korzeni i zasadności takich poszukiwań - w artykule Agnieszki Mateckiej "Celtomania". I wreszcie razem z Bogdanem Brachą i jego ulubieńcem Robinsonem Crusoe powrócimy do rodzimego folkloru.

Na koniec, w ramach cyklu "Okolice folku", wzbudzająca kontrowersje jeszcze przed drukiem, rozmowa o disco polo i jego związkach z folkiem. Oprócz tego w "Gadkach z Chatki" możecie znaleźć anegdoty, kalendarium oraz informacje folkowe.

Mam nadzieję, że tematy poruszane w naszej gazecie sprowokują także Was do napisania kilku stów i podzielenia się swoimi przemyśleniami z innymi. By może będzie to początek dyskusji na temat folku, do udziału w której serdecznie zapraszam.

Skrót artykułu: 

Drodzy Czytelnicy!

Oto macie przed sobą pierwszy numer gazety folkowej. Jest to periodyk, na łamach którego zajmować będziemy się szeroko rozumianym pojęciem folku, czyli działaniami inspirowanymi przez kulturę ludową. Pomysł stworzenia tego pisma powstał, gdy siedząc przy telefonie próbowałem zebrać informacje o imprezach folkowych organizowanych w Polsce. Po kilku rozmowach, które nie dały spodziewanych rezultatów, zacząłem marzyć o biuletynie informacyjnym, gdzie znalazłoby się wszystko, czego potrzebuję.

Dodaj komentarz!