Folkowa feta w Dylach k. Biłgoraja.

Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”

Wrażenia z dzisiejszego dnia są niesamowite. Po pierwsze Dyle - miejsce w którym jesteśmy jest wspaniałe i urokliwe. Po drugie świetnie zapamiętamy występ, bardzo dobrze nam się tu grało, odbiór był fajny, bardzo dobra organizacja.- to są słowa Ani Chruściel - wokalistki zespołu Hawok, jednego z laureatów festiwalowego przeglądu zespołów folkowych. Czy potrzeba lepszych recenzji…?

Festiwal Sztuki Lokalnej ,,Biłgorajska Nuta" rozpoczął się 25 czerwca w Restauracji Sitarska Biłgoraju wspólnym koncertem Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej oraz kapeli ,,Drewutnia". Koncert ten zakończył trwający od lutego projekt "Wieczory z biłgorajską nutą", który zakładał między innymi promocję kultury tradycyjnej Ziemi Biłgorajskiej, upowszechnienie dorobku artystycznego ZŚ z Rudy Solskiej - jednego z najbardziej utytułowanych zespołów ludowych z terenu Województwa Lubelskiego oraz integrację międzypokoleniową. Projekt autorstwa Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży szkolnej jak i starszego pokolenia. W ciągu 5 otwartych prób członkinie ZŚ z Rudy Solskiej zaśpiewały w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, Zagrodzie Sitarskiej oraz trzykrotnie w Restauracji Sitarskiej. Podczas tych spotkań można było uczestniczyć nie tylko w koncertach zespołu. Publiczność mogła obejrzeć występy wychowanków MDK oraz kilkukrotnie spróbować lokalnych potraw podczas specjalnie przygotowanych degustacji. Na potrzeby projektu GOK w Biłgoraju wydał śpiewniki z utworami pochodzącymi z repertuaru ZŚ z Rudy Solskiej, jak również realizowany jest film o zespole. Zarówno śpiewniki jak i film stworzą pewnego rodzaju archiwum dotyczące nie tylko działalności oraz dorobku artystycznego Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. Staną się one źródłem zachowującym przejawy kultury tradycyjnej naszego regionu, które będzie wykorzystywane zarówno w celach promocyjnych jak i naukowych - wyjaśniła Celina Skromak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

Zwieńczeniem wielomiesięcznego projektu był piątkowy koncert ZŚ z Rudy Solskiej oraz kapeli "Drewutnia". Występ rozpoczął się krótkim spacerem artystów po biłgorajskich ulicach, który za cel miał zachęcenie przypadkowych przechodniów do uczestnictwa w imprezie. Wspólny Koncert natomiast okazał się prawdziwą ucztą dla ducha i zmysłów. Okazało się, że śpiewane i grane utwory były dobrze znane przez publiczność. Wszyscy razem śpiewali i co lepsze tańczyli. Na zakończenie można było spróbować regionalnych specjałów oraz zasiąść przy wspólnej biesiadzie.

"Dyle i tyle…" - żartobliwe, regionalne powiedzenie nabrało nowego znaczenia a Dyle k. Biłgoraja od tego momentu kojarzone będą z dobrą zabawą przy zespołach folkowych oraz dużą, profesjonalną imprezą o wysokim poziomie występujących artystów. Jak Powiedział Sławomir Niemiec, lider zespołu Melodia w Polsce: na początku mięliśmy lekkie obawy, ponieważ przyjechaliśmy na nowy festiwal, który w naszym rozumieniu mógł mieć charakter biesiadny. Jednak kiedy zobaczyliśmy jak grają inne zespoły oraz ludzi, którzy przyjechali na ten festiwal zauważyliśmy specyficzną atmosferę tego miejsca oraz to, że nie ma tu przypadkowych osób. Ci ludzie przybyli tu w konkretnym celu. A celem tym była możliwość obcowania z kulturą tradycyjną różnych regionów Polski, zabawy przy zespołach folkowych oraz możliwość zobaczenia czegoś innego, czegoś co w naszym regionie jest organizowane po raz pierwszy. Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" jest pionierską imprezą w tej części Lubelszczyzny. Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju podjął się organizacji tak dużego przedsięwzięcia o charakterze folkowym aby pokazać lokalnej społeczności bogactwo wartości kultury tradycyjnej. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w festiwalu zespoły o różnym charakterze, które inspiracje do swoich utworów czerpią właśnie z kultury ludowej, pokazując w ten sposób, że kultura ta nadal żyje i pobudza do działania. Chcieliśmy również pokazać mieszkańcom naszego regionu coś nowego oraz zachęcić ich do wspólnej zabawy w rytmach, które wszyscy dobrze znają - powiedziała Katarzyna Rapkiewicz-Dyl z GOK w Biłgoraju.

Sobota 26 czerwca rozpoczęła się zatem przeglądem kapel folkowych, w którym wystąpiły takie zespoły jak Hawok ze Stalowej Woli, Styrta z Siennicy Nadolnej czy Melodia w Polsce z Lublina. Następnie na festiwalowej scenie w ramach punktu ,,Dylu, dylu na badylu" zaprezentowali się soliści grający na tradycyjnych, polskich instrumentach. Po zapadnięciu zmroku miał miejsce niezwykle widowiskowy pokaz tańca z ogniem oraz sobótkowe puszczanie wianków na wodę. Na zakończenie zagrał warszawski zespół Czess Band, który porwał wszystkich do tańca.

Podczas niedzielnej części festiwalu zaprezentowały się między innymi gminne zespoły śpiewacze a rozpoczął Zespół "Jarzębina" z Bukowej z widowiskiem obrzędowym"Lesie, ty mój lesie". Niebywałą atrakcją okazał się ponowny wspólny koncert kapeli "Drewutnia" oraz Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. Trzeba w tym miejscu dodać, że ZŚ z Rudy Solskiej przyjechał prosto z ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą, gdzie zdobyły wysokie, drugie miejsce dowodząc tym samym, że są zespołem uznawanym przez najwybitniejszych znawców kultury ludowej. Festiwal zakończył się tańcami pod gołym niebem z kapelą Brzózanie.

Pierwszy Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" już za nami… Czekamy na kolejne edycje imprezy, która daje szanse na zaistnienie na ogólnopolskiej scenie festiwalowej zarówno występującym tam zespołom, jak również organizatorom czy całej Ziemi Biłgorajskiej.

Skrót artykułu: 

Wrażenia z dzisiejszego dnia są niesamowite. Po pierwsze Dyle - miejsce w którym jesteśmy jest wspaniałe i urokliwe. Po drugie świetnie zapamiętamy występ, bardzo dobrze nam się tu grało, odbiór był fajny, bardzo dobra organizacja.- to są słowa Ani Chruściel - wokalistki zespołu Hawok, jednego z laureatów festiwalowego przeglądu zespołów folkowych. Czy potrzeba lepszych recenzji…?

Dział: 

Dodaj komentarz!