Dzieci Burdzego

W stołecznym Muzeum Etnograficznym, 21 grudnia, odbył się ostatni w 2001 roku koncert z cyklu „Muzyka w Muzeum”. Tym razem wystąpiła dziecięca Kapela Vistula ze stołecznych Bielan pod dowództwem Jerzego Burdzego (znanego z Burczybasów i Zespołu Polskiego). Koncert przy bardzo kameralnej publiczności (stanowiącej w 3/4 rodziców występujących dzieciaków oraz jakiejś norweskiej delegacji) rozpoczął się o 18. i przez cały czas trwał 100% unplugged. Ciekawy był. Dzieciaki sprawnie kierowane przez Jerzego Burdzego bardzo czysto śpiewały i grały (lira korbowa, bas, wiolonczela, skrzypce, cymbały) króciutkie i zabawne utwory folkowe (np. „O indorze”) przeplatane znanymi i mniej znanymi kolędami. Co ciekawe, nie zabrakło też takiej klasyki, jak mazowiecki „Smok”, tzw. „Sarna” czy „W polu lipeńka”. Koncert naprawdę wypadł nieźle - młodziutkie, niektóre nawet bardzo młodziutkie, brzdące mimo pewnej tremy rozkręciły się i zagrały kawałek przyzwoitego folku. Szacunek!!! Po występie odbyły się warsztaty gry na lirze i innych instrumentach, co było okazją do wykonania jeszcze kilku kawałków przeplatanych opowieścią.

Jeszcze parę słów o kapeli (ku przypomnieniu): Kapela Vistula istnieje od czterech lat. Zajęcia prowadzone są w Bielańskim Centrum Edukacji Muzycznej przy Szkole Podstawowej nr 247 w Warszawie, ul. Wrzeciono 9. Kapela to 15-20-osobowy zespół wokalny i instrumentalny. Dzieci grają na tradycyjnych instrumentach ludowych. Repertuar stanowią przede wszystkim polskie piosenki ludowe dla dzieci, a także pieśni i ballady dla „dorosłych”. Udział w zespole jest bezpłatny, przyjmowane są prawie wszystkie dzieci w wieku od 6 do 16 lat, ale jeśli ktoś ma lat 70 i czuje się dzieckiem, również może z Kapelą grać i śpiewać.

Skrót artykułu: 

W stołecznym Muzeum Etnograficznym, 21 grudnia, odbył się ostatni w 2001 roku koncert z cyklu „Muzyka w Muzeum”. Tym razem wystąpiła dziecięca Kapela Vistula ze stołecznych Bielan pod dowództwem Jerzego Burdzego (znanego z Burczybasów i Zespołu Polskiego).

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!