Radical Songbook

Polska młodzież śpiewa polskie piosenki? Tak, choć nie są to piosenki, lecz skrzypcowe mazurki, oberki i kujony. I nie tylko śpiewa, a także wykrzykuje, buczy i wystukuje, bo takie rzeczy wyczynia Michał Górczyński, znany z Bastarda Trio czy Polonki, na swoim klarnecie basowym, grając kujawiaki z repertuaru Tadeusza Kubiaka - żywej legendy Łódzkiego. Z kolei Miłosz Pękala (eks-Kwadrofonik) odkrył elektropopowy potencjał w muzyce Kazimierza Mety z Gliny, a kompozytor i skrzypek Kuba Krzewiński usłyszał tematy Józefa Zarasia na „Warszawskiej Jesieni”.

To tylko kilka z czterdziestu pojedynków współczesnych awangardzistów z dawnymi wiejskimi mistrzami, które znajdziecie w online’owym Radykalnym śpiewniku domowym. Nowy śpiewnik przedstawia w przystępnej elektronicznej formie kanoniczny wybór dawnych wiejskich tematów Polski Centralnej z repertuaru ostatnich autentycznych wiejskich muzykantów, jak Jan Lewandowski, Józef Piechota czy Jan Gaca. Duży przekrój materiału źródłowego w postaci oryginalnych nagrań audio wiejskich mistrzów, uzupełniony został nowymi wykonaniami, a także mikrowykładami ich następców oraz swobodnymi interpretacjami danych utworów autorstwa wiodących instrumentalistów sceny jazzowej, elektronicznej i niezależnej.

Strona internetowa www.radicalsongbook.com jest przyczynkiem do mówienia o muzyce polskiej wsi jako źródle inspiracji nie tylko dla znawców tematu, lecz także dla każdego, kogo w kulturze fascynuje lokalność, autentyzm, bezkompromisowość i radykalizm (wszak „radix” to w łacinie – korzeń). Poszerzona o przyjazny komentarz, wprowadza ona w dawny repertuar szerokie grono odbiorców, a jednocześnie tworzy wiarygodną bazę wiedzy i technik wykonawczych dla twórców różnorodnych gatunków muzycznych w kraju i za granicą.

Projekt powstał przy współpracy Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” z Fundacją Automatophone, a także przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i zaangażowaniu następujących artystów:

lekcje – Łucja Siedlik/Maria Stępień/Maciej Filipczuk/Marcin Lorenc/Marcin Drabik/Maciej Żurek/Janusz Prusinowski/Mateusz Niwiński,

interpretacje – Kuba Krzewiński/Hubert Zemler/Kuba Sokołowski/Patryk Zakrocki /Michał Górczyński/Miłosz Pękala/Kamil Szuszkiewicz/Dominik Strycharski.

Więcej na temat:

www.radicalsongbook.com

www.rozdroza.com

www.facebook.com/rozdroza

Dział: